fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pani dyrektor Renaty Wypasek szkoła na wypasie

 

Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego mają zadawnioną współpracę z Pracodawcami Pomorza. To oczywiste. Pamiętamy, jak w 2018 roku z okazji 70-lecia powstania tej szkoły, prezydent PP Zbigniew Canowiecki wręczał jej dyrektor Renacie Wypasek Złoty Medal „Zasługi dla Pracodawców Pomorza”. Jak prezes EKOINBUDU Tomasz Balcerowski (absolwent ww. szkoły) ustawił na jej terenie, w celach edukacyjnych, przykładowy domek energooszczędny w technologii firmy STEICO z Czarnej Wody. Jak systematycznie od lat działa w strukturach PP Wojciech Szczepański – b. kierownik warsztatów w omawianej szkole. Długo by wymieniać.

Pracodawcy (nie tylko z branży budowlanej), zawsze byli bardzo zainteresowani kształceniem zawodowym młodzieży. Dowody tego w wrzeszczańskiej placówce edukacyjnej widać na każdym kroku, a od ostatniego piątku jeszcze bardziej, ponieważ dyr Renata Wypasek i jej ekipa zrealizowali prawdziwe święto szkoły. tym razem pod hasłem: Festiwal Budowania Przyszłości.

 

Prezes INPRO Krzysztof Maraszek otrzymał dyplom za wzorową współpracę ze szkołą z rąk dyr Renaty Wypasek

 

Trzeba mieć przyjaciół

Ta najstarsza w Gdańsku „budowlanka” cieszy się zainteresowaniem i współpracą z wieloma przedsiębiorstwami branżowymi. Wśród ich prezesów są też jej absolwenci. P. Dyrektor specjalnie honorowała podczas uroczystości prezesa firmy INPRO  Krzysztofa Maraszka  wręczając mu dyplom uznania za wzorową współpracę ze szkołą w tym celujący sponsoring. Zapewniała, że w szkolnym archiwum zachowała się dokumentacja jego nauki, w tym arkusz ocen, ale go jednak nie odczytała.

Prezes K. Maraszek podkreślił, że na najwyższe uznanie i wdzięczność  zasługiwało ówczesne przygotowanie zawodowe, prowadzone często przez inżynierów – praktyków, którzy pracując w przedsiębiorstwach, potrafili przekazać najnowszą wiedzę i konkretne  umiejętności. Ubolewał, że od pewnego czasu w Polsce edukacja zawodowa trochę została zlekceważona i zmarginalizowana. Na szczęście trend ten już się kończy.

Lista przedsiębiorstw (o różnych budowlanych specjalizacjach), wspierających szkołę poprzez wyposażanie pracowni w nowoczesne urządzenia, przygotowywanie stanowisk pracy, umożliwianie odbywania praktyk przez młodzież, jest długa a wciąć przybywają nowi. Podczas uroczystości p. dyr Wypasek podpisała uroczyście umowy z dwiema kolejnymi firmami: Bauhaus i Blachotrapez. Pierwsza z nich ma w ofercie generalne wykonawstwo, a specjalizuje się w wykonywaniu stanów surowych obiektów mieszkalnych i przemysłowych. Jej oddział mieści się w Sopocie i dla tego miasta wykonała tak nietypowe a prestiżowe obiekty jak Krzywy Domek przy ul. Monte Cassino czy Hotel Sheraton. W Gdańsku budowali biurowce Alchemii przy Grunwaldzkiej. Natomiast Blachotrapez to czołowy polski producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Przybyła kolejna pracownia do nauki zawodu

Światowego zasięgu firma GROHE, PRODUCENT INSTALACJI SANITARNYCH I CIEPŁOWNICZYCH, ZAFUNDOWAŁA MŁODZIEŻY NOWĄ PRACOWNIĘ. Nie trzeba dodawać, że uwzględniającą najnowocześniejsze technologie. Można zamontować przy umywalce dodatkowy kran, z którego pocieknie woda mineralna do picia. A toaleta może być samoczyszczająca się. Motorem pozyskiwania dla GROHE młodych kard jest Piotr Strzałkowski. W Gdańsku zasłynął gdy w 2021 roku zachęcał młodzież do brania udziału w światowym konkursie  umiejętności branżowych Worldskills. Krajowe eliminacje odbyły się w Gdańsku w AmberExpo. GROHE było partnerem w jego organizacji w konkurencji: instalacje sanitarne i grzewcze. To był rodzaj programu szkoleniowego, który pomoże w przyszłości młodym ludziom zbudować fundamenty pod dostatnią przyszłość, a biznesowi złagodzić niedobór wykwalifikowanych i nowoczesnych instalatorów.

Przecięto jeszcze drugą wstęgę

Tym razem w związku z otwarciem nowej części warsztatów szkolnych. Moment ten był szczególnie bliski Wojciechowi Szczepańskiemu, b. kierownikowi tych warsztatów, a obecnie wiceprezesowi Pracodawców Pomorza, który jednocześnie jest przedstawicielem tej organizacji w Pomorskiej Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy. Dał się też poznać jako twórca projektu reformy szkolnictwa zawodowego, będąc ekspertem ds. tego szkolnictwa przy Ministrze Edukacji i Wychowania (ale przed epoką ministra Czarnka).

 


Tekst i zdjęcia: Anna Kłos