fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Szwedzki rynek budowlany nieco hamuje, ale rozkwita na północy

 

Szwecja to jeden z ulubionych kierunków dla Polaków szukających lepszej pracy i zarobków za granicą , nic dziwnego zatem, że seminarium prowadzone 4 listopada przez specjalistów przybyłych stamtąd, cieszyło się dużym zainteresowaniem firm należących do Pracodawców Pomorza. Przekazano informacje dotyczące  prowadzenie działalności, przepisów i regulacji, form opodatkowania oraz prognozy branży na rok 2023.

 

 

Zostały omówione:

  • Formy działalności gospodarczej, czyli : jednoosobowa działalność, gospodarcza, spółka akcyjna (ciesząca się najwyższym poważaniem w Szwecji), spółka cywilna i spółka komandytowa. Nie jest tam jednak zanana tak popularna w Polsce spółka z o. o.
  • Główny podatek to F-skatt, czyli podatek dochodowy, którego roczną wysokość należy zadeklarować tamtejszym instytucjom skarbowym na początku roku, one dzielą tę sumę na poszczególne miesiące, kiedy to należy go spłacać. Na koniec roku następuje podsumowanie – wykazuje albo nadpłatę albo brak, który trzeba uzupełnić. Obowiązuje też znany nam VAT w wysokości 25%, ale są wyjątki: 12% dotyczy żywności, wizyt w restauracji i hoteli, 6% wydatków poniesionych na branżę kultury, w tym kupno książek i prasy.
  • Koszty pracy poniesione przez pracodawcę, opodatkowanie pracownika, w tym tzw. pracownika delegowanego.
  • Składniki umowy zbiorowej.
  • Rola i zasady działania związków zawodowych.

 

Perspektywy szwedzkiego rynku budowlanego na rok 2023

Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe różnych typów, przewiduje się spadek którego przyczyny są podobne jak w Polsce: rosnące stopy procentowe kredytów, inflacja (najwyższa od 30 lat). O ile wartość inwestycji budowlanych w roku 2022 wyniesie ok. 606 mld koron, to na rok 2023 zapowiada się obniżenie do 546,8 mld koron. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, to spadnie ono o ok. 6%, czyli 20 tys. osób, ale i tak będzie brakowało ok. 2200 fachowców.

 Są jednak optymistyczne zapowiedzi

Boom inwestycyjny będzie dotyczył północy tego kraju w związku z budową fabryki Northvolta oraz przenoszeniem w inne miejsce miasta Kiruna. To miejscowość towarzysząca kopalni węgla, a ponieważ przeniesiono kopalnię, powędruje za nią miasto.


Prowadzący:

Anna Sjögren – założycielka Asedcon AB, absolwentka wydziału komunikacji strategicznej na uniwersytecie Lund, w firmie organizatorka szkoleń, konferencji i innych wydarzeń, prywatnie działaczka sportowa i przewodnicząca lokalnego klubu sportowego.

Michał Konieczny – główny księgowy w firmie, wykształcenie ekonomiczne uzyskał w Szwecji – w 2021 otrzymał tytuł autoryzowanego księgowego (auktoriserad redovisningskonsult) a w 2022 tytuł autoryzowanego specjalisty ds wynagrodzeń (auktoriserad lönekonsult).

Sylwia Szewczyk – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, ekonomistka o bogatym doświadczeniu zawodowym, prywatnie miłośniczka przyrody i aktywnego trybu życia.

Patrik Sjögren – przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej oraz członek zarządu lokalnego związku zrzeszającego przedsiębiorców w branży budowlanej.  


Anna Kłos