fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

SkillsPoland szansą dla młodych zawodowców

Przyszłość należy do szkolnictwa zawodowego, co widoczne jest nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dlatego przez trzy dni – 23 – 24 – 25 listopada br. trwać będzie w Amber Expo w Gdańsku ogólnopolski maraton młodzieży szkól zawodowych nazywający się SkillsPoland. Jego organizatorem jest Biuro World SkillsPoland. To część Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest instytucją zarządzającą realizacją w Polsce programu europejskiego Erasmus Plus.

 

 

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie odbyła się w pracowni mechatronicznej Szkół Okrętowych i Technicznych  Conradinum w Gdańsku.

Nieprzypadkowo. Jak informuje dyr tej placówki Andrzej Butowski – w zmaganiach w Amber Expo uczestniczyć będą trzy drużyny mechatroników z jego szkoły.

Same zawody odbędą się w 22 konkurencjach: architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, cukiernictwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, piekarstwo, przemysł 4.0, rzeźnik, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne. 

Do Gdańska przyjedzie niemal 200 najlepszych zawodowców z całej Polski. Zawody sędziować będzie około 150 ekspertów z Polski i zagranicy. Na tegoroczne eliminacje krajowe przybędzie również grupa niemal 70 przedsiębiorców, którzy pomagają nam przeprowadzić te zawody. Żadna instytucja edukacyjna nie byłaby w stanie zorganizować zawodów w tak wielu konkurencjach bez współpracy z biznesem. To przedsiębiorcy dostarczają nam materiały i ekspercką wiedzę. Wszystko po to, aby wymiar edukacji branżowej był jak najbardziej praktyczny i sprostał potrzebom biznesumówił Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji-

 

Za rok w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Europy.

Przyszłoroczne EuroSkills odbędą się w Gdańsku. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”. Rywalizacja toczyć się będzie w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. We wrześniu 2023 roku do Gdańska przyjedzie przeszło 600 zawodników z ponad 30 krajów, rywalizujących w ponad 40 widowiskowych dyscyplinach.

To właśnie jest siła WorldSkills: ze zawody tradycyjne łączą się z tym, co na świecie najnowocześniejsze – zapewniał podczas konferencji prasowej  Marek Zając. wiceprezes spółki SkillsPoland: – Przyjedzie do nas ponad pół tysiąca ekspertów z całego świata, którzy będą sędziować w poszczególnych dyscyplinach. Przyjadą też przedstawiciele firm i rządów, na poziomie prezesów, dyrektorów i ministrów ze wszystkich krajów biorących udział w EuroSkills. Oni wszyscy odwiedzą Polskę i Gdańsk. Spodziewamy się ok. 100 tysięcy gości z kraju i zagranicy. 

Inauguracja przyszłorocznego wydarzenia odbędzie się na Polsat Plus Arenie i ma być porównywalna z wydarzeniami otwierającymi mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czy olimpiady- przewiduje Marek Zając,  To są wielkie imprezy mające na świecie kilkadziesiąt lat tradycji. Zawodnicy trenują miesiącami i latami. Spotkają się tu najlepsi. Dlaczego wspiera to biznes i największe na świecie firmy? Bo doskonale rozumieją, że największym kapitałem są ludzie, których można szlifować jak diamenty, a na takich zawodach po prostu pozyskiwać do pracy. Polska od niedawna bierze udział w tej inicjatywie, ale już można spotkać młodych ludzi, którzy przez zawody dostali doskonałą pracę i rozwijają się w najlepszych światowych firmach.

W Gdańsku stawiamy na zawodowców – informuje Monika Chabior – wiceprezydent Gdańska

W Gdańsku duży nacisk kładziony jest na kształcenie uczniów w kierunkach zawodowych. Realizuje się kilka projektów, m.in. „Gdański Tydzień Zawodowca”, czyli cykl wydarzeń, podczas którego ósmoklasiści i ich rodzice mogą przyjrzeć się, jak funkcjonują szkoły branżowe i technika oraz w jakich profesjach kształcą uczniów. To także „Gdańsk miastem zawodowców” czyli rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych w Gdańsku.


Anna Kłos

Fot. Anna Kłos