fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Fundusze z RPO dla Pomorza 2021-2027

 

Blisko 1,8 mld euro ze środków UE będzie wspomagać rozwój społeczny i gospodarczy Pomorza – cieszył się, podczas konferencji 9 lutego br.  w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, marszałek pomorski Mieczysław Struk. Decyzję o przyznaniu środków dla regionu w ramach FEP 2021-2027 uroczyście przekazała w Gdańsku unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

W konferencji uczestniczył też wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, który podkreślił, że Polska uzyskała akceptację wszystkich programów polityki spójności w nowym okresie programowania 2021-2027.

 

 

„Europejska polityka spójności ma za zadanie wzmacniać działania rozwojowe i wzrostowe. Zależy nam na tym, żeby mogły to osiągać poszczególne kraje i regiony. Ta polityka ma być stymulantem tego, aby regiony stawały się integralną częścią całej społeczności europejskiej na równym poziomie” – mówiła komisarz E. Ferreira.

Podkreśliła, że Unia Europejska jest projektem ekonomicznym, ale jest to również projekt, który opiera się na wspólnych zasadach. „Są to takie zasady jak demokracja i poszanowanie ludzi oraz wyborów, których dokonują” – dodała. Według niej Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, jak są wykorzystywane środki unijne.

Widać to po tym, jak ogromne zmiany zaszły, od kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Spójrzmy na jeden z takich wskaźników – dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Kiedy Polska przystępowała do UE, wskaźnik ten wynosił połowę średniej unijnej. W tej chwili wynosi ponad 70 proc. średniej unijnej” – stwierdziła.

Na co zostaną wykorzystane przyznane Pomorzu fundusze?

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk zapewnił, że w ramach środków Pomorze zamierza „realizować cele określone przez politykę krajów Unii Europejskiej, które dotyczą kwestii choćby zielonego ładu, wsparcia polityki społecznej, ochronę seniorów, osób wykluczonych ze względu na ubóstwo„. Wymienił też zadania dotyczące infrastruktury – zakup zeroemisyjnych pociągów w obsłudze regionalnego systemu transportowego.

Struk mówił, że środki zostaną przeznaczone na „dalszą redukcję bezrobocia, zmian w systemie kształcenia zawodowego”. Wskazał m.in. na branże morską i offshore.

Obecny na konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała podkreślił, że Polska uzyskała akceptację wszystkich programów polityki spójności w nowym okresie programowania 2021-2027. „Polska jest największym beneficjentem i liderem wykorzystania środków. Wiele państw europejskich mogłoby nam pozazdrościć wskaźników wykorzystania poprzedniej, zamykanej już perspektywy” – dodał. Horała jest przekonany, że tak będzie również w tej perspektywie, którą rozpoczynamy. Podkreślił także, że opóźnienia związane z przyznaniem środków wiązały się m.in. z pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.


Anna Kłos