fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Trzydziesta edycja WELCONOMY FORUM in TORUŃ pod znakiem Mikołaja Kopernika

 

Już niedługo – 3-4 kwietnia br. odbędzie się w Toruniu jubileuszowe, trzydzieste spotkanie sfer gospodarczych, samorządowych, przedstawicieli ministerstw, dyplomacji, i świata nauki, zatytułowane WELCONOMY. Pomysłodawca i twórca tego cyklicznego gospodarczego kongresu – Jacek Janiszewski – zaprasza do udziału chętnych z województwa pomorskiego, które także zaangażowało się w obchody Roku Kopernikańskiego.

 

 

W tym roku Toruń bardzo uroczyście obchodzi 550-tą rocznicę urodzin światowej sławy astronoma – Mikołaja Kopernika, nic zatem dziwnego, że główna, plenarna sesja Forum, także do tej rocznicy nawiązuje. Tytuł: „O obrotach rzeczywistości społecznej” sugeruje, że paneliści rozmawiać będą o zmianach w polskim życiu gospodarczym, społecznym i politycznym ostatniego 30-lecia (bo tyle edycji Forum już się odbyło). Ciekawie zapowiada się też dyskusja „Być jak młody Kopernik”.

Program Forum jest (jak zawsze) bardzo bogaty i urozmaicony. Dyskutanci zmierzą się m. inn. z zagadnieniem możliwości wykorzystania tzw. sztucznej inteligencji. To jedna z najważniejszych technologii przyszłości. W Stanach Zjednoczonych już próbuje się ją wykorzystywać. Oprogramowanie AI było w stanie „zdać” egzamin medyczny. (Chyba jednak wolelibyśmy, aby przyszli lekarze zdawali egzaminy tradycyjnie). NASA używa sztucznej inteligencji podczas misji w kosmosie. Usłyszymy rozważania dotyczące jej zalet i wad. Czy sztuczna inteligencja może nami rządzić? Czy rozwiąże za nas problemy gospodarcze, zdrowotne a może stanie się konieczna wobec zagrażających nam w przyszłości problemów demograficznych?

Z pewnością wielu zainteresuje inny przyszłościowy temat: „Cyberbezpieczeństwo w transformacji cyfrowej”.

W kontekście naszych wspólnych, międzywojewódzkich połączeń komunikacyjnych, szczególnie Trasy kolejowej nr 201, która ma ułatwić przewóz towarów między  Gdynią a Bydgoszczą (przez Kościerzynę) , z zainteresowaniem posłuchamy wystąpień w kwestii: „Infrastruktura kolejowa a  wzrost i rozwój gospodarczy”.

Będą panele dotyczące bezpieczeństwa państwa w aspektach: energetycznym, ekonomicznym i militarnym. A ponieważ kujawsko-pomorskie to województwo o dużym znaczeniu rolnictwa, będzie w programie specjalny dział AGRO-WELCONOMY.


Anna Kłos