fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Robocza wizyta ministry Pauliny Hennig Kloski na Pomorzu

Pani ministra ochrony środowiska Paulina Hennig-Kloska, w towarzystwie wicewojewody pomorskiego Emila Rojka i posłanki na Sejm Wioletty Tomczak, spotkała się 5. lipca br. w Gdańsku z dziennikarzami. Poinformowała, że postanowiła osobiście odwiedzić nasze województwo, ponieważ stanie się ono hubem energetyki odnawialnej.

 

Wcześniej uczestniczyła w wizycie na terenie Zakładu Górniczego Otworowego Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu w gminie Kosakowo. Operatorem instalacji magazynowej KPMG Kosakowo jest spółka Gas Storage Poland.

 

Przyszłość należy do wodoru

 

Szacowana wartość dodana gospodarki wodorowej w Polsce do 2024 r. to nawet 870 mln euro i nowe miejsca pracy. Po wizycie na terenie instalacji magazynowej gazu w Kosakowie, p. Ministra stwierdziła, że właśnie w tej gminie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. Na Pomorzu będziemy mieli duże nadwyżki energii, wodór pomoże ją magazynować.

Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Może też służyć do magazynowania energii. Rząd pracuje nad przygotowaną w MKiŚ ustawą, regulującą ten obszar, która przyspieszy rozwój gospodarki wodorowej w Polsce.

  • Zakończyliśmy konsultacje społeczne ustawy. Teraz skierujemy projekt na Komitet Stały Rady Ministrów, a potem na Radę Ministrów. Chcemy, by po wakacjach trafił on pod obrady parlamentu – zapowiedziała p. Ministra.

Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do przypomnienia systemu ochrony nabywców przed podwyżkami cen energii oraz założeniami polskiej polityki wodorowej, która ważna jest także dla regionu pomorskiego.

Ministra Paulina Hennig-Kloska na Pomorzu rozmawiała także z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz, wicewojewodą Emilem Rojkiem i posłanką Wioletą Tomczak o zagrożeniu środowiska związanym z emisją pyłów węglowych z portu. Monitoring sytuacji prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Od prawej: posłanka Wioletta Tomczak, ministra Paulina Hennig Kloska, wicewojewoda Emil Rojek