Iść własną drogą walcząc
Po raz kolejny Przedsiębiorcy Pomorza spotkali się na wieczornym święcie w Amber Expo aby przeżyć chwilę wytchnienia, odpoczynku, idąc własną biznesową drogą spojrzeć na nią wstecz i zaplanować przyszłość, oraz usłyszeć swój nieoficjalny hymn , czyli przebój Franka Sinatry „My Way” („Moja droga”), tym razem w wykonaniu Gwiazdą wieczoru był Karol Bielecki – najpierw sportowiec, obecnie przedsiębiorca, którego życiowa droga może być wzorem dla każdego .
W dodatku swe refleksje – szczerze i bez upiększeń – przekazał w książce zatytułowanej „Wojownik”. Wiele się od niego można nauczyć, np. o życiowej odporności;
– „Mówicie, że się nie nadaję, że nie dam rady? No to wam pokażę, ile naprawdę jestem wart. Bo ja nie mogę się poddać.”
I o roli sportu w życiu:
- „Piłka ręczna zbudowała mnie jako człowieka i dała takie życie jakie mam. Sport uczył mnie pokory, zwłaszcza gdy ponosiłem porażki. Pokazywały miejsce w szeregu. Zdawałem sobie wtedy sprawę, że nie jestem zaprogramowany tylko na wygrywanie”.
Oni też są wojownikami
Gale Przedsiębiorców Pomorza są zawsze okazją do fetowania tych, którzy na swej drodze zawodowej osiągają kolejne sukcesy. Tym razem to:
- (Fot. 4546) W kategorii mikroprzedsiębiorstwo statuetka Pomorski Pracodawca Roku 2024 trafiła do Centrum EduFun, prowadzonego przez Inter_Edu Dawid Kubacki. Firma zajmuje się interaktywną edukacją poprzez warsztaty, pokazy naukowe i eventy, łącząc teorię z ekscytującą praktyką. Firma udowadnia, że nauki przyrodnicze: chemia, fizyka czy biologia mogą być równie wciągające jak najlepsza gra przygodowa.
- W kategorii małe przedsiębiorstwo główną nagrodę zdobyło Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Cieśla ze Straszyna. Jest to firma rodzinna z tradycjami, założona w 1967 roku, pierwotnie jako zakład stolarski. Po 12 latach przekształcona w działalność handlową skoncentrowaną na sektorach: ciepłowniczym, wodociągowym, przemysłowym i budownictwa mieszkaniowo-usługowego. Od 2005 roku oferta produktów jest poszerzana o marki z branży pomp, armatury przemysłowej i urządzeń pomiarowych, oraz o własną markę dedykowaną technice opomiarowania.
- W kategorii średnie przedsiębiorstwo główną nagrodą wyróżniono firmę Mostostal Pomorze z Gdańska, która jest wytwórcą wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Spółka działa od ponad 25 lat, głównie realizując projekty dla podmiotów zagranicznych. Specjalizuje się w przemyśle offshore, realizując projekty platform wiertniczych, konstrukcji podwodnych oraz morskiej energetyki wiatrowej.
- W kategorii duże przedsiębiorstwo statuetka trafiła do Boeing Poland z Gdańska, czyli spółki-córki koncernu Boeing, światowego lidera branży lotniczej. Działalność firmy w Polsce obejmuje tworzenie i obróbkę danych nawigacyjnych oraz map elektronicznych do systemów nawigacyjnych samolotów, produkcję oprogramowania do systemów pokładowych samolotów, dostarczanie oprogramowania i usług cyfrowych na potrzeby linii lotniczych, a także inżynierię produkcji, mechaniczną, strukturalną, elektryczną i elektroniczną.
- Wyróżnienia trafiły do firm: Izabela J.Kulesza „Wdzięczni za Obfitość”, spółka Jakusz, Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych oraz do gdyńskiego Radmoru.
- (Fot 4562). Pracodawcą Roku Obszaru Metropolitarnego została Grupa Ergo Hestia. Co roku forma zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. Grupę tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA i STU na Życie Ergo Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu.
- (Fot. 4565). Nagroda specjalna – Złoty Oxer – przyznawany za konsekwencję i determinację w budowaniu własnej firmy przypadła w tym roku twórcy sukcesu firmy Iglotex – Tadeuszowi Włodarczykowi. Laureat rozpoczął działalność gospodarczą w 1983 roku, otwierając siedzibę firmy w Skórczu. Początkowo zajmował się produkcją i sprzedażą wyrobów cukierniczych, a następnie lodów. W wyniku konsolidacji trzech wiodących uczestników rynku dystrybucji i produkcji żywności mrożonej w Polsce – Iglotex, Iglokrak i Łukasz – powstała silna Grupa Kapitałowa Iglotex z obrotami na poziomie ok. 1 mld zł, ogólnopolską siecią dystrybucji żywności mrożonej do detalu i szerokiego asortymentu do gastronomii oraz najszerszym asortymentem mrożonych produktów własnych, wytwarzanych we własnych zakładach produkcyjnych w Polsce.
- (Fot. 4553). Statuetkę Primum Cooperatio (Nade Wszystko Współpraca), którą wyróżniane są osoby reprezentujące pomorskie środowisko akademickie otrzymał prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde. Profesor nauk technicznych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, czynny inżynier budownictwa, specjalista z zakresu konstrukcji mostowych, mechaniki budowli, diagnostyki i monitoringu konstrukcji inżynierskich, a także biomechaniki.
- Nagrodę Porta in Posterum (Brama do Przyszłości), czyli wyróżnienie dedykowane podmiotom wspierającym wzrost gospodarczy regionu i rozwój przedsiębiorczości otrzymała Agencja Rozwoju Pomorza, która zajmuje się promocją województwa pozyskując inwestorów zagranicznych.
- (Fot. 4526). Wyróżnienie Negotium Pro Cultur (Biznes dla Kultury), czyli nagrodę przyznawaną za wspieranie inicjatyw kulturalnych przez przedstawicieli środowiska biznesowego otrzymała Stocznia CRIST. To nie tylko lider w budowie specjalistycznych jednostek pływających, ale również firma głęboko zaangażowana w inicjatywy społeczne, kulturalne i charytatywne. Doskonałym przykładem tego zaangażowania było zorganizowanie w 2024 roku koncertu „Freedom & Solidarity” w jednej z hal produkcyjnych stoczni.
- (Fot. 4558). Ventus In Vela Educations (Wiatr w w Żagle Edukacji), czyli nagrodę przyznawaną osobom indywidualnym, firmom wspierającym edukację lub instytucjom edukacyjnym, które w sposób szczególny przyczyniają się do wspierania edukacji na wszystkich poziomach i rodzajach kształcenia otrzymał Ryszard Dyrga, general manager Intel Technology Poland. Wyróżnienie trafiło do Fundacji Pozytywne Inicjatywy.
Dama która wszystko może
(Fot. 4543) Oprócz wojownika, uroczystość gościła też wojowniczkę, była nią Henryka Bochniarz. Tak o niej mówił prezydent PP Zbigniew Canowiecki:
- „Konfederację Lewiatan stworzyła i założyła była minister przemysłu i handlu, pani doktor Henryka Bochniarz. To ona najpierw przez 20 lat jako prezydentka tej organizacji, a później przewodnicząca Rady Głównej, budowała siłę i potęgę tej organizacji, z wielką determinacją i konsekwencją. Budowała też wizerunek pracodawcy i przedsiębiorcy jako odpowiedzialnego, etycznego i działającego na rzecz rozwoju gospodarki, przemysłu i przedsiębiorczości. Henryka Bochniarz, przez lata zasypywała nas setkami różnego rodzaju inicjatyw, takimi jak Europejskie Forum Nowych Idei czy Kongres Kobiet, To ona była twórcą takich znaczących inicjatyw. Na dzisiejszej gali my, Pracodawcy Pomorza, chcielibyśmy Jej za to podziękować. Chcielibyśmy wręczyć jej w dowód naszego uznania, statuetkę, którą wykonał w jednym egzemplarzu francusko – polski rzeźbiarz Michel Lenglard Lensky.
Jako że był to też wytworny wieczór towarzyski, organizatorzy zapewnili także smaczną część kulinarną oraz koncert muzyczny. A specjalnie wyznaczony parkiet sam prowokował do tanecznych popisów. Chętnie z tego korzystano.
Anna Kłos
Fot. Anna Kłos
Uroczystość zainaugurowali: prezydent PP. Zbigniew Canowiecki (z lewej) i prezes PP Tomasz Limon