Otrzymać je mogą zarówno jednostki samorządowe jak Małe i Średnie Przedsiębiorstwa czy wspólnoty mieszkaniowe. Informacje o zasadach udzielania pożyczki oraz o wsparciu pomorskich przedsiębiorców ze środków unijnych przekazali wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju, Jacek Zwolak. W prezentacji oferty, która odbyła się 22 maja 2025 r. w Sali Niebo Polskie UMWP uczestniczyli również partnerzy PFR, którzy udzielają pożyczek. Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 zakłada, że ponad 30 proc. energii produkowanej na Pomorzu musi pochodzić ze źródeł OZE. Finansowanie zwrotne czyli pożyczki jest jednym z najlepiej działających mechanizmów finansowych. Można powiedzieć, że pula środków jest prawie niewyczerpana, gdyż pieniądze ze spłacanych pożyczek wracają do puli.
– Od 2010 r. udzielonych zostało już 140 takich pożyczek na instalacje OZE. Dzięki nim powstały instalacje o łącznej mocy 40 megawatów – informował wicemarszałek L. Bonna.
Pożyczka OZE to nie jedyny mechanizm finansowy, związany z zieloną energią, jaki jest dostępny dla Pomorzan. Małe i średnie firmy mogą skorzystać z Ekopożyczki, dzięki której mogą sfinansować transformację firm w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Trwa też procedura wyboru partnerów, którzy będą udzielać pożyczek termomodernizacyjnych dla wspólnot mieszkaniowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Inwestor, który wystąpi o Pożyczkę OZE może dostać nawet do 10 mln zł. Oprocentowanie jest stałe i zaczyna się od 0,5 proc.
– Okres finansowania jest zależny od mocy planowanej instalacji i wynosi od 10 do 15 lat. Jest możliwa również roczna lub dwuletnia karencja spłaty. Wszystko bez ukrytych kosztów – wyjaśniał podczas konferencji Jacek Zwolak, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju.
Na to można przeznaczyć pieniądze
Podstawowym celem jest budowa lub rozbudowa instalacji OZE, czyli budowa lub rozbudowa instalacji opartych o odnawialne źródła energii, takie jak słońce, wiatr i woda oraz przyłączenia instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci energetycznych i ciepłowniczych.
Można też finansować budowę magazynów energii. To budowa lub rozbudowa instalacji opartych o urządzenia służące do magazynowania energii wyprodukowanej przez OZE.
Do preferencyjnych projektów zaliczane będą także instalacje wykorzystujące biomasę oraz biometan. Zalicza się do nich budowa lub rozbudowa instalacji wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z wykorzystaniem odpadów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
Partnerzy pośredniczący
O ile za Pożyczkę OZE odpowiada Pomorski Fundusz Rozwoju, tak jej udzielaniem zajmują się specjalnie wybrani partnerzy.
- Zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i poszukamy najlepszych indywidualnych rozwiązań – zapraszała Aneta Grzębska, prezes Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego będącego głównym partnerem.
Partnerami są:
- Lubelska Fundacja Rozwoju– info@lfr.lublin.pl, tel. 665 100 882
- Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA– pozyczka@tise.pl, tel. 22 636 07 40
- Pomorski Fundusz Pożyczkowy– biuro@pfp.gda.pl, tel. 58 302 20 05
Preferowane będą przedsięwzięcia:
a) oparte na układach hybrydowych zasilanych przez co najmniej dwa różne źródła energii odnawialnej,
b) w przypadku biogazowni, w ramach których przewidziano zagospodarowanie ciepła odpadowego, w tym przede wszystkim na potrzeby kondycjonowania pofermentu lub ukierunkowane na produkcję biometanu,
c) przedsięwzięcia realizowane przez podmioty wchodzące w skład klastrów (w tym posiadających Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii), spółdzielni energetycznych i społeczności energetycznych działających w zakresie OZE,
d) obejmujące przebudowę lub rozbudowę i wykorzystanie lokalnej ciepłowni jako elementu wyspy energetycznej, przy zastosowaniu biomasy jako paliwa,
e) wykorzystujące do zaspokojenia potrzeb energetycznych biogaz (biometan),
f) uwzględniające wykorzystanie magazynów energii.
Anna Kłos/inf. Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Anna Kłos