Szanowni Państwo,
od niemal 20 lat wspieramy polskich pracodawców w procesie legalnego zatrudniania pracowników. Naszym obowiązkiem jest tworzenie rynku pracy opartego na etyce i najwyższych standardach, a także szacunku oraz zaufaniu, jakim nasi Pracownicy, Klienci i wielu innych Interesariuszy obdarza Grupę Progres.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie rynek Agencji Zatrudnienia jest bardzo rozproszony (z danych rejestru agencji zatrudnienia wynika, że na koniec 2020 r. w kraju funkcjonowało 8 818 Agencji Zatrudnienia, tj. o 61 agencji więcej niż w roku poprzednim), co sprzyja rosnącej liczbie nieuczciwych pośredników tworzących szarą strefę w Polsce.
Tylko w 2019 r. – wskutek przeprowadzonych przez PIP kontroli – blisko 40 firm zostało wykreślonych z rejestru KRAZ, a ponadto 50 firm oferujących pracę tymczasową nie miało certyfikatu potwierdzającego wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia (informacje, czy dany podmiot jest wpisany do niego wpisany można zweryfikować na stronie internetowej http://www.stor.praca.gov.pl). Co więcej, w latach 2018 - 2020 PIP – w wyniku kontroli pracodawców – złożyła do prokuratury 1 985 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, do sądu wpłynęło 4 459 wniosków o ukaranie i nałożono 40 822 mandatów karnych na łączną kwotę 48,9 mln zł.
Zjawisko nielegalnego zatrudnienia przyjmuje bardzo wiele form, dotyczy różnych obszarów i ma bardzo zróżnicowaną skalę wpływu na funkcjonowanie gospodarki oraz – niestety – uczciwych pracodawców. Proceder działań nielegalnych pośredników będzie się rozwijał, chyba że zostaną podjęte odpowiednie działania. Wymagają one, skoordynowanej współpracy instytucji państwowych na poziomie centralnym i lokalnym oraz – w szczególności – pracodawców i tworzonych przez nich organizacji. Ważne jest również odpowiednie ustawodawstwo i przepisy jasno regulujące warunki zatrudnienia.
Firmy takie jak nasza mogą informować o nielegalnych procederach ZUS czy Urząd Skarbowy, ale też i przede wszystkim Klientów, jeśli uznamy, że mogą Oni być przez kogoś oszukiwani. Możemy też edukować i wskazywać przykłady postępowań, którym jesteśmy przeciwni. Jednym z takich działań jest nielegalne zatrudnianie cudzoziemców i przestępstwa podatkowe – Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała pięć osób podejrzanych o udział w przestępstwach VAT-owskich. Wartość fikcyjnych faktur przekroczyła 40 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury. Zatrzymanym zarzuca się popełnienie oszustw podatkowych, posługiwanie się fikcyjnymi fakturami oraz pranie brudnych pieniędzy. Dwóch zatrzymanych najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Wszyscy podejrzani związani byli z agencją zatrudnienia, która rekrutowała pracowników tymczasowych z Ukrainy i Białorusi. W latach 2018–2019 jej działalność obejmowała teren całego kraju (https://www.money.pl/gospodarka/pranie-brudnych-pieniedzy-zamieszana-agencja-posrednictwa-pracy-dla-obcokrajowcow-6687986911558304a.html).
Opisywany w mediach przypadek jest jednym wielu procederów, na które uczciwi pracodawcy powinni uważać.
Grupa Progres nieustanie przestrzega założonych praw i obowiązujących przepisów. Mamy pełną świadomość, że polscy przedsiębiorcy są narażeni na działania nielegalnych pośredników, dlatego wspieramy każdego pracodawcę, który zgłasza się do nas z prośbą o pomoc w działaniach leżących w najlepszym interesie ich organizacji. W trosce o bezpieczeństwo naszych Klientów informujemy o zagrożeniach, na które napotykają przedsiębiorcy. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje, pomogą – również Państwa organizacji – uniknąć wprowadzenia w błąd przez nieuczciwe podmioty tworzące w Polsce szarą strefę.
Ruszyliśmy z cyklem informacyjnym #EtyczniPracodawcy, chcąc walczyć i przeciwdziałać nieuczciwym praktykom.
Zapraszam na naszego bloga https://grupaprogres.pl/blog/ ,gdzie dzielimy się naszym doświadczeniem i wskazujemy wątpliwe rozwiązania.