Olivia podsumowuje 2021 rok. Ilość nowych projektów i inicjatyw pokazuje, że okres pandemii można wykorzystać na rozwój i zbudowanie przewagi konkurencyjnej.
Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84if485HfDPg6azMp9Xg?e=fvkmhr
https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84icwtL1wUPunPtAxXTg?e=7oGsfW
Link do pobrania raportu dostępny jest na końcu materiału.
Ogród tropikalny, nowa inwestycja mieszkaniowa, certyfikat najbezpieczniejszego centrum biznesowego na świecie, a ponadto umowy najmu na 36 tys. m.kw., i dywersyfikacja przychodów to najważniejsze punkty podsumowania, które jednak obejmuje znacznie więcej obszarów.
2021 w Olivii – to był wyjątkowy rok, który wprowadził polskie centrum biznesowe do grona najwyżej ocenianych centrów biznesowych na świecie. Wszystko za sprawą certyfikacji Well Health Safety Rating, prowadzonej przez 600 naukowców z całego świata, współpracujących z International Well Building Institute z Nowego Jorku, który w marcu 2021 roku przyznał Olivii maksymalną ocenę 25 punktów na możliwych 25, w 22 podstawowych i 3 dodatkowych kategoriach związanych z innowacjami z zakresu bezpieczeństwa i dobrostanu pracowników. Żaden inny obiekt na świecie nie uzyskał dotychczas tak wysokich not, co pozwoliło nosić Olivii miano najbezpieczniejszego centrum biznesowego na świecie. Taki wynik możliwy był do osiągnięcia, tylko dzięki zaangażowaniu na rzecz wdrożenia najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa: centrale wentylacyjne zostały wyposażone w jonizatory powietrza, które oczyszczają powietrze znajdujące się w budynkach z grzybów, wirusów i alergenów. W częściach wspólnych zastosowane zostały aktywne powłoki tytanowe, tworzące powierzchnie wolne od mikroorganizmów chorobotwórczych, a dodatkowo poziom filtracji powietrza został podniesiony na najwyższy z dostępnych poziomów (z klasy G4 na F7).
Krótko po tym, w maju na parterze Olivii Star został otwarty Olivia Garden: egzotyczny ogród obejmujący 8720 m³ zielonej przestrzeni, wypełnionej 3000 roślin. Wysokie nawet na 11 metrów rośliny reprezentują aż 150 gatunków i pochodzą z 4 kontynentów. Co ważne, Olivia Garden to miejsce, które powstało z inspiracji Rezydentów. W 2018 roku w czasie warsztatów pracownicy firm z Olivii wskazali, że to właśnie takiej naturalnej, zielonej oazy potrzebują, aby móc w czasie przerw w pracy w pełni zregenerować siły, odzyskać energię i pobudzić kreatywność. Olivia Garden zyskało uznanie jednak nie tylko samych Rezydentów. Jego realizację doceniło także jury jubileuszowej 20. edycji CIJ Awards Poland. Olivia Garden zwyciężyła w kategorii Best Interior/Exterior Design.
Podsumowując można określić, że ekologia i troska o dobrostan człowieka dominowały w Olivii w 2021 roku. W styczniu Olivia ogłosiła wdrożenie nowej polityki ekologicznej i standardów odpowiedzialności społecznej, tworząc inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną i środowiskową wśród swoich pracowników i rezydentów, a także uczestnicząc w akcjach edukacyjnych, przyczyniających się do szerzenia dobrych praktyk w zakresie ESG. Z końcem roku Olivia przystąpiła do United Nations Global Compact (UNGC), aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz troski o środowisko naturalne i jego zasoby. Organizacja United Nations Global Compact została założona w 2000 roku i obecnie jest największą korporacyjną inicjatywą zrównoważonego rozwoju na świecie, obejmującą ponad 12000 firm oraz 3000 sygnatariuszy spoza biznesu w ponad 160 krajach. Wspólnie z tą organizacją w marcu 2022 roku przyznana zostanie jedna z dorocznych nagród Olivii – Olivia Prize Eco. Olivia i UNGC nagrodzą w ten sposób inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i promowania odpowiedzialności środowiskowej przez pracowników firm z Olivia Centre.
Również pod względem komercjalizacji powierzchni Olivia ma co świętować. 36 tysięcy m kw. podpisanych umów, z 18 tysiącami nowo objętej powierzchni, pozwala podsumować miniony rok jako drugi najlepszy od początku realizacji projektu w 2010 roku. Najwięcej umów obejmowały kontrakty przedłużające istniejące umowy, co pokazuje jak pozytywnie odbierają obecność w Olivii jej dotychczasowi rezydencji, którzy nawet w tak dynamicznych czasach decydują się na pozostanie w dotychczasowej lokalizacji.
Co ważne, Olivia cieszyła się również dużym zainteresowaniem inwestorów. Przeprowadzone w 2021 roku emisje obligacji zazwyczaj kończyły się nadsubskrypcją. Długoterminowa współpraca Olivii z największymi polskimi bankami komercyjnymi skutkuje bezpieczną i zdywersyfikowaną strukturą finansowania projektu Olivia Centre.
Rok 2021 to dla funduszu Tonsa, właściciela Olivii, czas rozpoczęcia nowych inwestycji w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Na gdańskiej Zaspie wybudowany został @Home – jeden z najbardziej ekologicznych budynków mieszkalnych w Trójmieście, który przeznaczony będzie na najem długoterminowy. Kwintesencją inwestycji jest skandynawski sposób myślenia o efektywności energetycznej oraz ograniczenia do minimum niezbędnych zasobów naturalnych, które były wykorzystane w czasie budowy.
@Home to pięciokondygnacyjny budynek, którzy powstał przy Al. Rzeczypospolitej w Gdańśku. Jego reprezentacyjną strefę wejścia, elewację, jak i przestrzenie wspólne będą zdobiły grafiki Seikona, wywodzącego się z Gdańska, uznanego w Polsce i na świecie artysty muralisty, malarza i rzeźbiarza. W ten sposób budynek wpisuje się w lokalną tradycję zdobienia elewacji budynków i tworzenia z nich plenerowej galerii malarstwa wielkoformatowego. Każdy z funkcjonalnie zaprojektowanych lokali w @Home będzie w pełni wyposażony i umeblowany. Za wystrój wnętrz i części wspólnych odpowiedzialna jest pracownia Design Anatomy, która w swoim portfolio posiada nagrody za zrealizowane przestrzenie biurowe i rekreacyjne w ramach centrum biurowego Olivia Business Centre, wnętrza piętra widokowego Olivii Star czy centrum konferencyjno-eventowego na 34 piętrze tego budynku. Najem długoterminowy będzie również jednym z wariantów oferty dla rezydentów Olivii, którzy coraz częściej relokują swoich pracowników do Trójmiasta, nierzadko wraz z całymi rodzinami. Obecnie poziom rekrutacji w Olivii sięga blisko 2000 stanowisk, a zatem budynek położony w pobliżu centrum biznesowego jest kolejnym ważnym udogodnieniem dla rekrutowanych pracowników.
Olivia znana jest również z szeregu inicjatyw, tworzących aktywną, zintegrowaną społeczność. W 2021 roku w pobliżu Olivii zbudowane zostało boisko do piłki siatkowej, rezydenci mieli liczne okazje do żeglowania po Zatoce Gdańskiej w ramach Olivia Yacht Club’u i to nie tylko w sezonie, ale praktycznie o każdej porze roku. Na terenie centrum działają również kluby związane z prywatnymi pasjami pracowników. Klub biegowy przygotowywał członków do udziału w licznych maratonach i półmaratonach oraz kilku ultra maratonach, odbywających się także w sąsiadującym z Olivią Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Mniej wysportowani miłośnicy rekreacji na świeżym powietrzu mogli wziąć udział w ponad 30 wycieczkach pieszych i rowerowych, odbywających się w ramach Klubu Wypraw.
W ciągu roku odbyło się ponadto 12 warsztatów fotograficznych, w czasie których pracownicy centrum mieli okazję rozwijać swoje umiejętności fotografii miejskiej, portretowej i biznesowej. Warsztaty zakończyła wystawa najlepszych prac w holu głównym Olivii Star. Jednak jedną z najbardziej oryginalnych inicjatyw jakie są dostępne w Olivia Centre jest chór, skupiający pracowników kilkunastu firm, mających tam swoje siedziby. Jego występy już od dłuższego czasu uświetniają nie tylko wydarzenia na terenie Olivii, ale również wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności jak chociażby święto Oliwy Viva Oliwa, które od lat przyciąga tysiące mieszkańców dzielnicy na uliczne kiermasze, wydarzenia kulturalne i uliczną paradę. W tym roku chór nagrał swój pierwszy teledysk, a wkrótce ruszą przygotowania do wydania debiutanckiej płyty.
Olivia wspiera również oliwską społeczność organizując co roku Oliwski Budżet Sąsiedzki. W tym roku dofinansowanie pozyskały zajęcia Tai Chi, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Park On, organizacja ścieżki sportowo edukacyjnej w oliwskiej Szkole Podstawowej nr 35 oraz Festyn Świąteczny, organizowany na rynku w Oliwie przez trójmiejską organizację pozarządową Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Od lat Olivia wspiera akcję Kropelka Energii, w ramach której odbywa się zbiórka krwi. W tym roku zebrano jej aż 150 litrów, a łączna liczba edycji sięgnęła już 45.
Trójmiejskie centrum biznesowe to również znacznie więcej niż tylko przestrzeń do pracy. Na najwyższych kondygnacjach Olivii Star znajdują się prestiżowe restauracje prowadzone przez Paco Pereza, zdobywcę 5 gwiazdek przewodnika kulinarnego Michelin, ogólnodostępny taras widokowy oraz centrum konferencyjne. Są to cieszące się olbrzymią popularnością atrakcje, które przyciągają rzesze trustów, miłośników doskonałej kuchni, ale również fanów polskiej muzyki w jej najlepszym wydaniu. W minionym roku na 34 piętrze Olivii Star odbyły się dwa wieczory w cyklu Olivia Stars. To prestiżowe, kompletne w swoim charakterze wieczory, w ramach których odbyły się koncerty Krzysztofa Zalewskiego i Darii Zawiałow, degustacje ekskluzywnych alkoholi, popisów kulinarnych mistrzów kuchni i afterparty na wysokości 130 metrów nad ziemią.
Olivia Centre w trudnym, drugim roku pandemii COVID – 19 wykorzystała czas, aby podnieść swoja atrakcyjność dla najemców, mieszkańców Trójmiasta i turystów tworząc unikalny na skalę Europy projekt, w którym swoje siedziby otwierają największe globalne korporacje, ale w którym również mikro firmy świetnie się rozwijają w przestrzeni O4 – coworkingu, mieszczącym się w 4 budynkach Olivii. To także przestrzeń wielofunkcyjna, otwarta na miasto i jego mieszkańców, co wciąż należy do rzadkości. W 2021 roku menedżerowie Olivii Star odebrali nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za ofertę turystyczną, wykreowaną na jej najwyższych piętrach. To pokazuje jak wyjątkowy i wielofunkcyjny jest to obiekt.
Raport Olivia Centre z podsumowaniem 2021 roku dostępny jest do pobrania pod linkiem: https://bit.ly/Olivia2021_podsumowanie
Informacje są dostępne również na stronie:
https://www.oliviacentre.com/aktualnosci/olivia-centre-podsumowanie2021/