Pracodawcy Pomorza Extranet Pracodawców Pomorza

<< Lista ogłoszeń
Od Flexi.pl

Jak być szefem projektu pod tytułem: „szukam pracy”? #DoPowiedzenia z Dorotą Hetmańczyk-Żuchalską, couchem i doradczynią zawodową

Flexi.pl w cyklu #DoPowiedzenia rozmawia z Dorotą Hetmańczyk-Żuchalską, konsultantką kariery i coachem o tym, jak szukać pracy po pięćdziesiątce i jak zaprezentować swoje umiejętności pracodawcy. A także o tym, czy bycie freelancerem jest dobrą opcją dla pokolenia 50+.

Dorota Hetmańczyk-Żuchalska jest konsultantką kariery, coachem i trenerem. Zajmuje się zawodowo wspieraniem osób poszukujących zatrudnienia. Ma za sobą bogate doświadczenia zdobyte w międzynarodowych firmach (FMCG, B2B) w obszarze sprzedaży i obsługi klienta oraz zgromadzone podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pomaga swoim klientom nie tylko odnaleźć się na rynku pracy, ale także przygotowywać odpowiednie dokumenty oraz zbudować postawę, która pozwala im wygrywać w procesie rekrutacji. Uważa, że w poszukiwaniu pracy ważne jest dobre postawienie celu zawodowego: czego szukam, po co i gdzie. Od tego wszystko się zaczyna.

 

Słowa, o których lepiej zapomnieć

Dorota Hetmańczyk-Żuchalska nie lubi słowa „zwolniony”. Uważa, że już na poziomie semantycznym przypinamy sobie w ten sposób niechciane łatki. „Jeśli przychodzi osoba, która została zwolniona, zredukowana i używa słowa »zostałam zwolniona«, nie wpływa to dobrze na nasze poczucie wartości, gdzie praca definiuje naszą tożsamość zawodową i daje poczucie bycia potrzebnym. Słowo »zredukowany« lepiej oddziałuje na psychikę, co jest istotne, bo w procesie poszukiwania ważna jest nasza postawa”mówi ekspertka. Kolejne „brzydkie” słowo, to „bezrobotny”, które warto zamienić na określenia: „jesteś w procesie szukania pracy” lub „jesteś szefem projektu: szukam pracy”. Już w samym tym pojęciu pojawia się element sprawczości.

 

Pokaż siebie z najlepszej strony

Aby z powodzeniem przejść przez proces rekrutacyjny, trzeba się należycie zaprezentować. Trener kariery wraz ze swoimi klientem przygotowują więc krótki komunikat w formie autoprezentacji, który opisuje umiejętności, podkreślając, co różni kandydata na plus od innych kandydatów.

„Jeśli umiesz przedstawić swoje kompetencje w krótkich żołnierskich słowach: kim jestem zawodowo, jakie jest moje doświadczenie, co mnie wyróżnia i dlaczego tutaj jestem, to od razu zbudujesz postawę wojownika i będzie widać ten błysk w oku, który nie pozostanie niezauważony” mówi Dorota Hetmańczyk-Żuchalska. Oczywiście, o czym często dojrzałe pokolenie zapomina, poszukujący pracy powinien posiadać profil na Linkedin i w miarę potrzeby także w innych serwisach społecznościowych. Ważnym elementem w procesie poszukiwania pracy jest też odpowiednie przygotowanie dokumentów, czyli opracowanie dobrego Curriculum Vitae. Istnieją dwa rodzaje CV: chronologiczne i funkcjonalne. Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, musi się ono zmieścić na dwóch stronach — informacje sprzed dekady możemy pominąć.

Osobom z Pokolenia Flexi Dorota Hetmańczyk-Żuchalska zdecydowanie poleca CV funkcjonalne. Powinno ono zawierać jedynie elementy faktycznie użyteczne dla pracodawcy i jednocześnie stanowiące istotne słowa klucze, które tworzą powiązanie pomiędzy oczekiwaniami pracodawcy a kompetencjami odpowiadającego na ofertę. Ponadto przy takim CV nie są widoczne i nie przeszkadzają luki w zawodowym życiorysie (nie trzeba tu podawać dat i okresów zatrudnienia).

„Jedna z moich klientek, która w wyniku restrukturyzacji straciła pracę, a pełniła różne funkcje w obszarze BHP, ale z wykształcenie była aktorką. Przygotowałyśmy więc wspólnie CV funkcjonalne, ponieważ zależało jej, żeby szerzej pokazać kompetencje nie tylko w BHP, ale również w obszarze zarządzania projektem i zarządzania ludźmi. I to są właśnie te obszary słowa klucze. Zadzwoniła do mnie z radością, bo dostała pracę w wymarzonej organizacji”, podkreśla Rozmówczyni Flexi.pl.

 

Freelancing, a może zmiana zawodu?
Mimo iż dla bardzo wielu osób z Pokolenia Flexi najlepszą formą zatrudnienia wydaje się etat, to Dorota Hetmańczyk-Żuchalska radzi, by nie odrzucać też innych propozycji, takich jak kontrakt B2B czy zastępstwo. Czasem się zdarza, że pracownik już nie powraca na swoje stanowisko, a my zyskujemy stałe zatrudnienie. Kolejna opcja to freelancing. Praca w charakterze freelancera ma swoje dobre i słabsze strony. Daje poczucie wolności i sprawczości w zamian za brak stałego wynagrodzenia. Dla kogoś, kto całe lata pracował na etacie, może to być duże wyzwanie. Wymaga ono, po pierwsze: przełamania przekonania, że bycie freelancerem oznacza brak pracy, po drugie: w miarę możliwości należy zabezpieczyć się przez niestabilnością dochodów, stale poszerzając bazę klientów.

Do trenera kariery trafiają też osoby, które chcą zmienić całkowicie swoją ścieżkę zawodową i rozpocząć zupełnie nowy etap w życiu. W takiej sytuacji ważne jest, by sprawdzić, jakimi wartościami kieruje się taka osoba, co jest dla niej istotne. Do takiej oceny przydatne są testy Kotwice Sheina. Według psychologa Edgara Schein`a, każdy z nas ma takie „kotwice” – kluczowe wartości, które wpływają na naszą motywację. Druga ważna sprawa — jeśli chcemy zmienić zawód, warto zasięgnąć informacji u źródła, czyli w sieciach networkingowych, a czasem także dobrze jest przegadać problem z rodziną.

 

Dobre życzenia dla Flexi.pl

Dorota Hetmańczyk-Żuchalska chciałaby, żeby jej biznes związany ze wsparciem osób szukających swojej ścieżki na rynku pracy po prostu się rozwinął, a nowe projekty w obszarze rekrutacji przyniosły ze sobą ciekawe wyzwania. Jej życzenia dotyczą też portalu Flexi.pl. „Mam taką nadzieję, że taki portal, który podejmuje temat senioralności, osób dojrzałych na tyle będzie zwiększać świadomość, szczególnie wśród pracodawców, że nie będą się bać, zatrudniać ludzi 50+, nawet jeśli będą musieli poświęcić im więcej czasu. I że to w końcu po prostu zacznie się dziać”.

Wywiad: https://flexi.pl/baza-wiedzy/jak-byc-sprawczym-na-rynku-pracy-majac-50-lat-i-wiecej-dopowiedzenia-z-dorota-hetmanczyk-zuchalska-2520

 

#DoPowiedzenia

autorski cykl spotkań z przedstawicielami Pokolenia Flexi i rozmówcami działającymi na rzecz pokazywania potencjału ludzi 50+. O aktywności zawodowej, pozazawodowej, pokazującej szeroki przekrój inicjatyw opowiadają zaproszeni goście. Praktycy HR, managerowie, specjaliści od zarządzania, psychologowie, znamienite postaci kultury, biznesu, nauki czy sztuki, społecznicy prowadzą z Flexi.pl wyjątkowe rozmowy pokazując wartość współpracy, inicjatywy realizowane przez generację 50, 60, 70 plus.

Zdjęcia