Pracodawcy Pomorza Extranet Pracodawców Pomorza

<< Lista ogłoszeń
Od Flexi.pl

Kariera od nowa, czyli zmiana po pięćdziesiątce

Dorota Hetmańczyk-Żuchalska, coach kariery, podpowiada, jak po latach na nowo odnaleźć się na rynku pracy, wykorzystując zdobyte umiejętności lub dokonać dużej zmiany, wchodząc do innej branży.

Osobom, które zostały zwolnione po kilkunastu i więcej latach pracy w jednej firmie lub z różnych powodów miały przerwę w zatrudnieniu trudno jest się ponownie odnaleźć na rynku pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim: poznać swój własny potencjał i ocenić kompetencje, porozmawiać ze znajomymi lub w grupach tematycznych, na portalach społecznościowych zasięgnąć informacji o zawodach i branżach, którymi jesteśmy potencjalnie zainteresowani. Następnie sprawdzić czy w związku z tym trzeba będzie w coś zainwestować (certyfikaty, szkolenia, etc.) i podjąć działania. Jeśli firma, z której się odchodzi, posiada program outplacementowy, warto z niego skorzystać. Cenna będzie też konsultacja  z coachem kariery. Nie zapominajmy również o otwarciu się na różne formy zatrudnienia. Nie walczmy z uporem o etat, równie dobra może być umowa zlecenie czy kontrakt B2B.

 

Pivot po pięćdziesiątce – czemu nie?

Pivotem nazywamy dużą zmianę, którą wprowadzamy do początkowego pomysłu. Może to oznaczać całkowite zejście z wcześniej obranej drogi. Tym samym jednak mamy szansę wkroczyć na zupełnie nowa, czasem wręcz niespodziewaną ścieżkę sukcesu. Oczywiście nie zawsze jest łatwo znaleźć właściwy pomysł na siebie, ale warto szukać go do skutku. „Często rozmowa ze znajomymi może nam pokazać nasze pokłady wiedzy i zainspirować do działania w nowym obszarze zawodowym. Wszystkich moich klientów zachęcam, aby porozmawiali z osobami, które taką drogę zmiany branży już przeszli. Nie budujmy iluzji, jak może być, tylko oceniajmy, jak jest”radzi Dorota Hetmańczyk-Żuchalska. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele znanych firm czy marek na początku zajmowało się zupełnie czymś innym. Pivot może być więc zbawienny zarówno w kontekście firm, jak i w kontekście indywidualnym.

Pamiętajmy jednak, że trendy na rynku, takie jak globalizacja, rozwój technologii i związana z nim automatyzacja będą zmuszały do przekwalifikowywania się i doszkalania wiele razy w życiu, niezależnie od wieku. Dziś raczej nie ma szans na pracę do emerytury w jednej firmie. Konieczność zmiany nie powinna paraliżować, a wyzwalać aktywność. Pamiętajmy, że nigdy tak naprawdę nie zaczynamy od zera, z upływem lat zbieramy doświadczenia, z których każde przedstawia wartość. Można przytoczyć tu raz jeszcze słowa Doroty Hetmańczyk-Żuchalskiej, która tak mówi o własnym poszukiwaniu pracy: to, co było moim wyróżnikiem, to różnorodność doświadczenia, zmiany organizacji, umiejętność szukania nowej pracy i odnajdywania się na rozmowach kwalifikacyjnych”.

 

Im się udało – czyli historie Marka, Marioli i Anny

Czy nowy start po latach się udaje? Tak. Jeśli odpowiednio wykorzystamy już zdobytą wiedzę i wykształcenie lub dobrze przygotujemy się do wejścia na zupełnie nową ścieżkę kariery. Oto kilka prawdziwych historii, które Dorota Hetmańczyk-Żuchalska przytacza ze swojej praktyki i które udowadniają, że zawsze jest pora na nowy początek, niezależnie od metryki.

·        Marek po 24 latach pracy na stanowisku dyrektora IT został Project Managerem w branży IT, wykorzystując wiedzę informatyczną, jak również umiejętność zarządzania ludźmi.

·        Mariola, odchodząc po 15 latach z banku, wykorzystała wiedzę zdobyłą na studiach, gdzie kształciła się w kierunku rachunkowości i znalazła pracę w biurze księgowym.

·        Robert po 25 latach pracy u jednego pracodawcy, założył własną firmę w obszarze usług podatkowo-księgowych. Zaowocowało tu doświadczenie Tax Managera oraz liczne kontakty zawodowe.

Bywa też tak, że udaje się z sukcesem przejść do innej branży i podjąć nowych zdań, jak zrobiła Anna, która przez 15 lat była kierownikiem sprzedaży w firmie odzieżowej. Postanowiła dokonać dużej zmiany i pójść w kierunku kariery w HR. Zaczęła nową pracę od małego projektu unijnego w obszarze budowania szkoleń dla pracowników urzędów, aby po kilku latach i ukończonych w międzyczasie studiach podyplomowych w zakresie HR, zostać HR Business Partnerem w firmie handlowej.

 

Plan B – czyli ubezpieczenie od ryzyka

Czasami jednak, mimo chęci i determinacji, plan nowego odnalezienia się na rynku pracy może nie wypalić z różnych, niezależnych od nas powodów. Dlatego zawsze warto mieć scenariusz awaryjny. Pokazuje to przypadek Magdy. Po 20 latach pracy w bankowości zapragnęła zostać life coach’em. Zainwestowała w odpowiedni kurs, przygotowała stronę internetową i rozpoczęła poszukiwania klientów, wykorzystując różne kanały marketingowe dostępne w sieci. Po roku jej sytuacja życiowa uległa jednak zmianie, musiała przeprowadzić się do innego miasta i podjąć pracę o regularnym przychodzie. Wróciła na etat, ale poprzednie działania nie zostały całkiem zaprzepaszczone, bo choć zmieniła branżę, to wykorzystuje doświadczenie coachingu, pracując w dziale szkoleń i wspierając pracowników.

Cały materiał: https://flexi.pl/baza-wiedzy/kiedy-praca-zmienia-ciebie-to-co-mozesz-zrobic-ty-case-study-kariery-po-50-roku-zycia-2575

 

O portalu Flexi.pl 

 

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Flexi.pl proponuje także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. I przyczyniają się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób z 20-, 30-letnim doświadczeniem zawodowym, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl wnosi cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia.