Pracodawcy Pomorza Extranet Pracodawców Pomorza

<< Lista ogłoszeń
Od Flexi.pl

Czy być Flexi oznacza „nie rdzewieć”?

Flexi.pl w rozmowie z Elą Hübner, blogerką, tłumaczką, freelancerką stawia pytanie, czy być Flexi, a więc mieć w metryce 50 lat i więcej oznacza dziś „nie rdzewieć”? I jak tego dokonać dzięki mądrym wyborom i filozofii równowagi, wbrew ageizmowi oraz stereotypom na temat wieku.
 
Nowe otwarcie po 50. — konieczność czy wybór?
 
Jak wskazuje rozmówczyni Flexi.pl, Ela Hübner, autorka bloga Fajna Baba nie rdzewieje, wiele kobiet po 50. roku życia otwiera się na nowe możliwości i dostaje swoją szansę. Wcześniej pochłonięte rodziną, wspieraniem kariery męża czy innymi aktywnościami, teraz czują potrzebę sprawstwa i działania. I działają, realizują się, spełniają swoje marzenia. „Ja nikomu nie bronię skoku ze spadochronem czy lotu balonem. [...] Wiele kobiet przez większość życia zajmowało się dbaniem o dobrostan rodziny. [...] Teraz mają możliwość takiego „skoku ze spadochronem”, cokolwiek to jest” — to wybór jest istotny i świadome korzystanie z tego, na co mamy ochotę. Blogerka tymczasem ma dziś ochotę twórczo się rozwijać, szukając równowagi.
 
Zawodowo jest freelancerką, pracuje m.in. dla zagranicznych stacji telewizyjnych przy obsłudze medialnej ważnych wydarzeń w Polsce (ostatnio np. przy wizycie prezydenta Bidena i upamiętnienia pierwszej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie), podkreśla, że teraz jej plany to praca na swoich warunkach, praca z misją, z charakterem. A więc stworzenie firmy z własnym pomysłem. A tutaj należy być sprawczym, czyli wziąć sprawy w swoje ręce. O swojej drodze zawodowej w kontekście realizowanych tłumaczeń, mówi: „Spełniły się wszystkie moje ambicje, aspiracje. Moje myśli biegną w kierunku zbudowania własnego biznesu, którym bym kierowała. To mi bardziej imponuje”.

Jak podkreśliła Ela Hübner w rozmowie zakulisowej po wywiadzie: „Zagranicznym klientom nie przeszkadza to, ile mam lat. Wręcz przeciwnie, cenią mój spokój, opanowanie, wiedzę i doświadczenie”.

Smutna konstatacja, która pada w rozmowie, dotyczy rzeczywistości kobiet dojrzałych, które tracą pracę tuż przed okresem ochronnym. Z takimi zjawiskami Ela Hübner spotyka się na co dzień, bo sygnały o sytuacjach zwolnień czy trudności ze znalezieniem zatrudnienia tuż przed 50., docierają do blogerki. To niestety „rzeczywistość kobiet dojrzałych”. Jednak wtedy część kobiet odkrywa siebie w nowej roli zawodowej, zakładając firmy i realizując się w nowej roli. Nie każda natomiast kobieta dojrzała musi być przedsiębiorcza, nie każda ma takie zaplecze, predyspozycje, potrzeby. Jak podkreśla autorka bloga Fajna Baba nie rdzewieje, wartość pracowniczki po 50 roku życia, to właśnie ten dystans i spokój, które wnoszą do organizacji. Co znamienne, domy wielopokoleniowe to właściwe odniesienie w tworzeniu zespołów złożonych z różnych generacji. Młodzi i dojrzali mogą korzystać wzajemnie ze swoich doświadczeń, energetyzując się, czerpiąc z zasobów — tych miękkich, jak spokój dojrzałego pokolenia („chłodna głowa”, która w wielu projektach ułatwi działanie i podejmowanie właściwych decyzji), czy twarde umiejętności, np. cyfrowe, bliższe i literalnie związane z pokoleniami Z czy Alfa, które dorastają w erze sztucznej inteligencji.

W drodze ku równowadze

Aby działać, warto też docenić czas wyciszenia i dać sobie na to przyzwolenie. Tempo życia wymaga od nas spojrzenia na życie z dystansu. To ofiarowuje kontakt z naturą, który ułatwia znalezienie innej perspektywy. Ela Hübner od lat jeździ do Puszczy Białowieskiej, kocha lasy. I szuka miejsc, w których obecności człowieka jest mniej, bo to daje ukojenie i przynosi twórczą inspirację. Pozwala znaleźć życiowy balans, tak potrzebny w dzisiejszym, przeładowanym bodźcami świecie. Doznania — te z bliskich podróży i z tych odległych — do Skandynawii, którą z racji zimnego klimatu, Ela Hübner lubi odwiedzać — wynikają z ciekawości świata. Inspirują do działania, bo ważne, by „nie rdzewieć” w wieku Flexi.

Cały wywiad:
https://flexi.pl/baza-wiedzy/rownowaga-nie-rdzewieje-rownowaga-jest-flexi-dopowiedzenia-z-ela-hubner-2619
Równowaga wieku i doświadczenia, czyli Fajna baba nie rdzewieje w #DoPowiedzeniach Flexi.pl


O portalu Flexi.pl

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, poszukujące nowych rozwiązań, a dysponujące bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Na portalu można znaleźć: oferty pracy, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariat. Flexi.pl zawiera także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Portal chce przyczyniać się do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych, wskazując na wartość różnorodności i jej twórczy aspekt. Flexi.pl podkreśla, że zasoby i talenty osób z 25-letnim bagażem zawodowych doświadczeń nie mogą być marnowane na rynku pracy, jak i życiu. Platforma, inspirując do aktywności, stwarza warunki, aby talenty pielęgnować i twórczo się nimi dzielić.Zdjęcia