Pracodawcy Pomorza Extranet Pracodawców Pomorza

<< Lista ogłoszeń
Od Sklepy Metalowe 'DŹWIGNIA' W. Płonowski i R. Kaczmarek Spółka Jawna

Zimowe Szlaki Szwecji 2017

Dzień dobry
Dla  ocieplenia stosunków nie ma jak zimna kąpiel. Dlatego serdecznie zapraszam do skorzystania z ponizszej propozycji wszystkich Pracodawców Pomorza z Prezesem na czele :))
Mors Wiesław

19 marca 2017 

Cena :

Kabina 2-osobowa  239,- od osoby

Kabina 4-osobowa 189,- od osoby

 

Tak jest w przypadku indywidualnego zgłoszenia...ja organizuję grupę na wyjazd w marcu.

Już wiemy, że jeśli stworzymy grupę minimum 40 osób to cena będzie odpowiednio tańsza. 

 

1/ Kabina 2-osobowa 199,- od osoby

2/ Kabina 4-osobowa 139 od osoby.

 

Jest o co się pokusić...

 

Dlatego zwracam się z prośbą do tych ,którzy chcą wziąć udział w naszym Zlocie marcowym -  twórzcie grupy  i zgłaszajcie się do mnie  

 

numer telefonu  :502 612 330

mail  : malgorzatawlazlo@gmail .com  lub  skarbnik@morsygdynskie.pl

 

Proszę w zgłoszeniu podać Imię  i nazwisko i jaka kabina - najlepiej od razu imienny przydział do kabiny i nazwa klubu.

Morsy Gdyńskie też proszę by w zgłoszeniu podać z kim w kabinie.

 

Dodatkowe informacje

Waluta obowiązująca w Szwecji to SEK czyli korona szwedzka. 

Jeśli chce się kupić jakąś pamiątkę np. magnes na lodówkę to warto zakupić parę koron w Polsce.

 

Obiad kupujemy za własne środki  - cena ok 25-30 PLN

 

Kolację można też kupić na promie,ale można zabrać ze sobą tzw: koszyczek czyli suchy prowiant .

 

Osoby i dzieci , które nie będą czuły się na siłach by przejść 9 km trasę mogą dojechać na kąpielisko autokarem .

 

 

A oto poniżej harmonogram naszego zlotu i opis trasy nordic walking

 

 

                                NIEDZIELA 19 marzec 2017

 

 

20:00             Terminal promowy w Gdyni Odprawa biletowa Terminal promowy w Gdyni

 

21:00             Wypłynięcie statku z Gdyni 

 

21:30             Spotkanie z przewodnikami - C-View Bar, pokład 10

 

20:30-23:00    Bufet kolacyjny all inclusive*- Taste, pokład 9

 

 20:30-23:00    Kolacja* - Food City, pokład 9

 

21:30-01:00    Muzyka na żywo Metropolitan Bar, pokład 9

 

22:00-01:00     Black Jack Metropolitan Bar, pokład 9

 

                             PONIEDZIAŁEK

 

09:00             Przypłynięcie do Karlskrony Terminal promowy w Karlskronie

 

07:30-09:00    Bufet śniadaniowy - szwedzki stół Restauracja Taste, pokład 9

 

09:30             Wyjazd autokarami na trasy Terminal promowy w Karlskronie

 

10:00-13:00   Rekreacja na trasach Nordic Walking, kąpiel Morsów

 

13:00            Powrót na prom - dotyczy tylko osób, które wybrały Nordic Walking i Morsów

 

13:30-15:00    Odpoczynek na promie, obiad* Dotyczy tylko osób, które wybrały Nordic Walking i Morsów -  Restauracja Food City, pokład 9

 

15:00-16:30   Wycieczka autokarowa z przewodnikiem Karlskrona - dla osób, które wybrały Nordic Walking i Morsów 

 

od 18:00       Powrót na prom Terminal promowy w Karlskronie

 

20:30-00:30   Muzyka na żywo Metropolitan Bar, pokład 9

 

21:00            Wypłynięcie statku Terminal promowy w Karlskronie

 

20:30-23:00   Bufet kolacyjny all inclusive* Taste, pokład 9

 

20:30-23:00    Kolacja Food City, pokład 9

 

22:00             Bal  Karnawałowy / Impreza na zakończenie zimy C-View Bar, pokład 9

 

22:00-00:30   Trochę hazardu: Black Jack Metropolitan Bar, pokład 9

 

 

                             WTOREK

 

 

06:00-07:30    Bufet śniadaniowy - szwedzki stół - Taste, pokład 9

 

07:30             Przypłynięcie do Gdyni - Terminal promowy w Gdyni

 

 

                         Trasa Do Jeziora Mörtsjön

 

Zimowe Szlaki Szwecji 2017

 

Informacje Ogólne • Długość trasy: 9 km. • Orientacyjny czas przejścia: 2 ½ godz. •

 Oznaczenie w terenie: pomarańczowe znaki na słupkach (strzałki w miejscach, gdzie szlak zmienia k kierunek) • 

 

Trasa pagórkowata, liczne krótkie podejścia i zejścia. Szlak między jeziorami Bastasjön i Mörtsjön ma długość równo 9 km. 

Rozpoczyna się na północnych krańcach Karlskrony i prowadzi aż do położonych dalej na północ jezior Mörtsjön, Stora Åsjön i Ölljungen.

Proponowana trasa przebiega w całości przez tereny leśne, wyłącznie po ścieżkach i drogach leśnych, z dala od zabudowań i dróg dostępnych dla samochodów. 

Po wyruszeniu w trasę kolejne spotkanie z „cywilizacją” czeka nas dopiero pod koniec marszu. 

Amatorzy nordic walking powinni niezależnie od sezonu wybrać kijki z ostrymi końcówkami – idealnie sprawdzą się na leśnych ścieżkach a w wielu miejscach pomogą pokonać trudniejsze fragmenty trasy. Jeśli trafimy na śnieżną pogodę lub roztopy, trzeba szczególnie uważać na liczne głazy i kamienie – miejscami może być ślisko. Mimo leśnego charakteru szlak oferuje urozmaicone widoki – od gęstych lasów świerkowych, poprzez doliny małych potoków (po drodze kilka kładek), liczne skały i głazy narzutowe, aż po malownicze położone jeziora z licznymi zatokami i wyspami. 

 

Opis Szlaku 

1. Bastasjön   

  Początek trasy to jezioro Bastasjön na pn. krańcach Karlskrony (dzielnica Hässlegården). Bastasjön oferuje aż 6 różnych oznaczonych tras do joggingu a także szlak do jazdy konnej a w zimie trasy do jazdy na nartach biegowych. Nad samym jeziorem znajduje się drewniany budynek wykorzystywany przez klub sportowy Karlskrona SOK. Samo jezioro jest niewielkie (12 ha), ale mimo bliskości miasta w całości otoczone lasem, z malowniczym, częściowo skalistym brzegiem. Wśród wielu rozpoczynających się nad jeziorem tras/szlaków wypatrujemy słupków z pomarańczowymi oznaczeniami – trasa rozpoczyna się za parkingiem na lewo od siedziby klubu i wiedzie początkowo skrajem brzozowego zagajnika wzdłuż zachodniego brzegu jeziora. Po płaskich pierwszych 400 m teren robi się pagórkowaty a na ścieżce trzeba uważać na kamienie. Zanim przejdziemy 1 km mijamy po prawej stronie pierwszą ambonę myśliwską i wchodzimy w typowy dla środkowej i południowej Szwecji, wysoki las świerkowy. Nadal towarzyszą nam dwie trasy biegowe: biało-zielona oraz zielona.

 

2. Hårasjön - Bokahult 

Na tym odcinku szlak prowadzi częściowo po ścieżkach, częściowo po drogach leśnych. 3,1 km od startu dochodzimy do swego rodzaju „pętli” drogowej i przed znakiem zakazu ruchu szukamy ścieżki ze szlakiem, odchodzącej w lewo. Rozpoczyna się bardzo malownicza część trasy, na ścieżce mijamy liczne głazy/bloki skalne, czeka nas też kilka krótkich zejść i podejść (uwaga na kamienie i korzenie na ścieżce). 4,4 km od startu podchodząc pod górę mijamy po prawej pęknięty blok skalny – według legendy rozłupany mieczem przez skandynawskiego boga Odyna, który w tym miejscu zatrzymał się na postój i chciał przywiązać do głazu swego konia. Dalej ścieżka prowadzi w okolicach gospodarstwa Bokahult. Nie jest ono widoczne ze szlaku, ale 4,8-4,9 km od startu przechodzimy w lesie przez stare kamienne murki, które dawniej wyznaczały granice pastwisk. Po 5,1 km wędrowania na prawo odchodzi ostatnia towarzysząca nam trasa biegowa (zielona), podczas gdy pomarańczowe słupki prowadzą nas dalej w lewo. W dwóch miejscach przechodzimy kładką nad potokami (uwaga, może być ślisko!). Ta część trasy znana jest uczestnikom Rowerowych Potopów AZS – prowadzi tędy żółta trasa trekkingowa. 

 

3. Mörtögölen

Za drugą kładką ścieżka prowadzi pod górę i dochodzi do drogi leśnej Södra Mörtövägen – skręcamy w nią na prawo (5,7 km). Kilkaset metrów dalej mijamy kolejno dwie ambony. Warto się dobrze rozglądać, może dopisze nam szczęście i zobaczymy łosia? Mijamy kilka skrzyżowań dróg leśnych podążając cały czas zgodnie z pomarańczowymi słupkami – na największym skrzyżowaniu (6,7 km) skręcamy w prawo w drogę Norra Mörtövägen. Po 7 km docieramy do rozwidlenia szlaków – tutaj nasza trasa łączy się ze szlakiem Blekingeleden, który pozwala na przejście etapami od granicy Blekinge i Skåne w pobliżu Sölvesborg aż po wybrzeże Bałtyku na północ od Kristianopel (całkowita długość szlaku Blekingeleden: 250 km). Wybieramy drogę w lewo, zgodnie ze strzałką „Mörtsjöåsen”. 

 

4. Stora Åsjön 

7,5 km od startu widać już po prawej stronie największe jezioro na szlaku, Stora Åsjön (71 ha, 63 m n p m). Ma ono bardzo rozczłonkowaną linię brzegową a brzeg widoczny po drugiej stronie to tak naprawdę duża wyspa Ringön, połączona mostem z pn. brzegiem jeziora. Zanim dojdziemy do pierwszych zabudowań warto odbić z drogi na prawo dochodząc do punktu widokowego na wysokim brzegu jeziora (w oddali na drugim brzegu widać już pierwsze budynki Mörtsjölägret). Wkrótce mijamy położone w lesie samotne gospodarstwo, z wyraźnym ostrzeżeniem przed psem pilnującym prywatnej posesji (7,9 km). Droga przechodzi starym kamiennym mostkiem nad potokiem łączącym dwa jeziora. Za mostkiem szlak znów się rozwidla. W prawo odchodzi ścieżka brzegiem jeziora Stora Åsjön. My idziemy jeszcze przez chwilę prosto drogą i za chwilę skręcamy na ścieżkę biegnącą w dół w lewo w stronę kolejnego jeziora (8,1 km). 

 

5. Mörtsjön 

Ostatni odcinek szlaku prowadzi wzdłuż brzegów jeziora Mörtsjön, czyli dosłownie „Jeziora Płociowego”. Jest ono wprawdzie mniejsze niż jego imiennik w Drawieńskim Parku Narodowym (powierzchnia 26 ha), ale bardzo malownicze, w całości otoczone lasami, z pojedynczymi domkami letniskowymi na przeciwległym brzegu i kilkoma głazami wystającymi nad wodę blisko naszej ścieżki. Ten fragment lasu to chroniony biotop z przewagą buka i licznymi jałowcami. Kręta ścieżka mija kilka imponujących głazów i skał i 8,7 km od startu docieramy do kąpieliska z dwoma pomostami i pierwszymi zabudowaniami ośrodka Mörtsjölägret. Jest to popularne miejsce letnich obozów dla dzieci ze szkół w Karlskronie (i nie tylko), organizowanych latem przez stowarzyszenie sportów szkolnych Mörtsjöåsen już od 1926 roku. Położony blisko kąpieliska dom z dużą werandą to „Sportstugan”, dawna klinika porodowa, rozebrana i przeniesiona z Karlskrony w 1934 r. jako pierwszy budynek służący obozom młodzieżowym. 

 

Kąpiel w jeziorze może być przyjemnym orzeźwieniem po długiej wędrówce – o ile jest się prawdziwym morsem! 

Głębokość jeziora po zewnętrznej stronie pierwszego pomostu (przy drabinkach) to ok. 130 cm.

Drugi pomost służy latem do skoków do wody. Za budynkiem prowadzi droga - kierując się nią na zachód (w lewo) dochodzimy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo i po ostatnich 100 m docieramy do dużego parkingu, który stanowi koniec trasy. Przeszliśmy już 9 km!