fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Czwartkowe mapowanie umysłu

 

Zdolność analitycznego rozumowania jest dla biznesu tym, czym matematyka dla pozostałych dziedzin nauki: podstawą, ogniwem spajającym szereg złożonych procesów. Ludzie również mają kontakt z procesami – najczęściej decyzyjnymi, na gruncie zawodowym, prywatnym. O tym, jak podejść do nich kreatywnie, traktowały wczorajsze warsztaty z mind mappingu – remedium na problemy w zarządzaniu.

Pierwsze kroki

Sala konferencyjna Pracodawców Pomorza przypominała w trakcie warsztatów nieformalne spotkanie regularnej grupy projektowej ds. zarządzania. Wachlarz branż, które reprezentowali uczestnicy, jak i zagadnienia, którymi zajmują się w swoim życiu zawodowym, pomógł prowadzącej to spotkanie Magdalenie Majorczyk ustalić zakres problemów do wyeliminowania drogą mapowania. – Zapamiętajmy, że mapa myśli nie jest celem samym w sobie. To narzędzie wspomagające. Dobrze określony cel to już połowa sukcesu – instruowała Magdalena Majorczyk, reprezentująca w Polsce Tony’ego Buzana, specjalistę zajmującego się technikami nauki, neurobiologią i neurodydaktyką.

Tworząc uproszczoną definicję, można w przybliżeniu oddać sens mapowania:

  • Graficzne rozpisanie problemu-klucza (zapis słowny lub symbol) i doprowadzenie do pełnego zrozumienia danego zagadnienia. Skuteczne rozpisanie udostępnia wiele alternatywnych dróg radzenie sobie z przeszkodą, która uniemożliwiała nam do tej pory podjęcie właściwej decyzji. Ułatwimy sobie działanie, jeśli bardzo precyzyjnie określimy problem. Rysując mapę, jej rozgałęzienia, możemy wspomagać się kolorem, ułatwiającym kojarzenie informacji. Tak tworzy się rozbudowana struktura, której następne uszeregowanie dodaje dodatkowej wartości analitycznej. Stałe rozbudowywanie mapy jest częścią składową jej nauki.

Etapami do celu

– Mind mapping jest narzędziem naprawdę dobrze skalowalnym. Służy pomocą w działalności grupowej, z jednym tylko zastrzeżeniem – firma powinna dobrze rozwijać kulturę współpracy wieloosobowej – mówiła Magdalena Majorczyk. To rozwiązanie edukacyjno-poznawcze jest zgodne z pracą umysłu, funkcjonującego na bazie myślenia kierunkowego (linearnego). – Mapowanie jest równoznaczne z tworzeniem instrukcji dla obu półkul mózgowych – wyjaśniała trenerka. – Żeby używać go efektywnie, trzeba spełnić warunek pełnej koncentracji – nie można się rozpraszać.

Rutynowe mapowanie

Świadomość stosowania mapowania w Polsce jest bardzo niska. Za granicą jest integralnym elementem wielu szkoleń. Stosują go najwięksi rynkowi gracze, np. HP, Boeing, Intel, Disney. Statystyki mówią, że blisko 300 mln. osób miało lub ma styczność z tą techniką. Negocjacje biznesowe, zebrania, proste notatki – mapping jest obecny wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z segregacją informacji, nadawaniem priorytetów sprawom. – Pojawia się wszędzie tam, gdzie firmy wchodzą w fazę ekspansji – podawała kolejne przykłady Magdalena Majorczyk, która sama nosi się z zamiarem otwarcia specjalnego centrum nowoczesnej edukacji w Olivia Business Centre.

 

Magdalena Majorczyk jest absolwentką germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Międzynarodowej Szkoły Dziennikarstwa. Posiada rozległą wiedzę menedżerską z zakresu zardządzania firmą, projektami, zespołem. Zarządzana przez nią Grupa JMP jest członkiem Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Konfederacji Lewiatan i Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu, Digital Knowlegde Cluster i Klaster Edutainment.

 

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl