fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Nowelizacja Kodeksu pracy

 

1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która zmieniła m.in. zasady wydawania świadectwa pracy. Ustawodawca usunął z Kodeksu pracy rozwiązania obowiązujące od 2011 r., które niezmiernie komplikowały ustalenie obowiązku wydania świadectwa pracy przy zatrudnieniu terminowym. Ale wprowadzenia tych zmian spowodowało konieczność dostosowania do nich rozporządzenia wykonawczego, w następstwie czego już od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie MRPIPS z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Zmiany wynikające z rozporządzenia są jednak o wiele większe niż można było przypuszczać. Zupełnie nowy dokument, zupełnie nowe informacje, nowe reguły prostowania i sporządzania odpisów, które trzeba stosować przy każdym świadectwie pracy sporządzanym po 1 stycznia 2017 r.

Uwadze praktyków nie mogą również umknąć zmiany wynikające z wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej przy niektórych umowach prawa cywilnego. Rozwiązania te są przedstawiane medialnie jako zbiór unormowań, które znajdą zastosowania przy osobach zajmujących się sprzątaniem czy ochroną. W tym ujęciu wdrożenie nowych rozwiązań jest w miarę przewidywalne. Tymczasem prawdziwe oblicze nowych rozwiązań okazało się zupełnie inne. Nowe rozwiązania obejmują bowiem o wiele szerszą grupę stosunków umownych niż można było początkowo przypuszczać, a ich zastosowanie w przypadku np. dostawcy usług informatycznych, behapowca czy przedstawiciela handlowego okazuje się niezmiernie kłopotliwe.

Zmianą, która wymaga odrębnego rozważenia, jest również powrót do poprzedniego wieku emerytalnego i wynikające z tego zamieszanie dotyczące identyfikacji zakresu ochrony z art. 39 Kodeksu pracy. Skomplikowane przepisy przejściowe i różnorodne scenariusze występujące w życiu sprawiają, że pomimo iż nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 października 2017 r., to już dziś trzeba przemyśleć ich konsekwencje.

 

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

1.     Sporządzenie i wydanie świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

2.     Ochrona przedemerytalna po obniżeniu wieku emerytalnego

3.     Pułapki i niespodzianki przy stosowaniu przepisów o minimalnej stawce godzinowej

4.     Inne zmiany w przepisach prawa pracy obowiązujące od września 2016 r. bądź stycznia 2017 r.

 

Informacja pochodzi ze strony ijnternetowej: Polskie Centrum Kadrowo-Płacowe