fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Go Afryka (czyli goń do Afryki)

„Pracodawcy Pomorza” wraz z bConnect Business Development, Agencją Rozwoju Pomorza S.A. i Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia zorganizowali 19 marca 2018 r.  konferencję „Business Beyond Borders – Destination Africa”.

O możliwościach inwestycyjnych na Czarnym Lądzie mówili dyplomaci: ambasador Federalnej Republiki Nigerii Eric Adagogo Bell-Gam, ambasador Republiki Zambii Anthony Mukwita i pierwszy sekretarz Ambasady Konga – Roger Ngimbi Di Makwala.

Zebranych powitał prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, który powiedział:

  • Przedsiębiorcy muszą się przygotowywać do zmiany koniunktury w Europie i osłabienia tempa rozwoju gospodarczego w strefie Euro. Musimy już teraz szukać nowych rynków zbytu dla naszych towarów i usług. Kiedy parę lat temu zostaliśmy zaskoczeni niespodziewanym zamknięciem rynków wschodnich rząd polski zwrócił naszą uwagę na Afrykę i zaczął promować polskie towary na rynkach afrykańskich. To była dobra decyzja, eksport dalej rośnie a wiele naszych przedsiębiorstw osiągnęło sukces. Chcemy, aby ta konferencja zachęciła kolejne pomorskie firmy do podjęcia eksportu na te niezwykle interesujące i rozwojowe rynki. Podczas dzisiejszej konferencji przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się od przedstawicieli krajów afrykańskich na jakie towary i usługi jest największe zapotrzebowanie oraz jakie oferty i zachęty, w tym ulgi podatkowe czekają na polskich przedsiębiorców. W krajach Afryki jest również na zapotrzebowanie w zakresie współpracy kulturalnej, naukowej oraz usług edukacyjnych. Dobrą ilustracją i przykładem będą prezentacje, które przygotowały polskie firmy działające aktywnie w Afryce.

Wicemarszałek pomorski Wiesław Byczkowski podkreślił, że w ostatniej dekadzie „afrykańskie lwy rosły szybciej niż azjatyckie tygrysy”. Zauważył, że rozwój, zarówno gospodarczy jak społeczny, w Afryce bardzo przyspieszył i że według prognoz do 2060 roku ok. 1 mld osób osiągnie tam  status klasy średniej. Wymienił też nasze firmy, które już tam prowadzą działalność, w tej liczbie: działające w branży morskiej Navimor i Vistal Gdynia, Polpharmę ze Starogardu, Lotos, Seko z Chojnic, International Paper z Kwidzyna.

Głos zabrali także: Łukasz Żelewski – prezes Agencji Rozwoju Pomorza, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni oraz Piotr Pyzik – poseł, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentowali:

  • Ewa Kordys – z Departamentu Współpracy Ekonomicznej, która mówiła o zadaniach realizowanych przez 12 polskich ambasadorów, których ministerstwo ma w Afryce,
  • Maciej Chrzanowski z Departamentu Współpracy Rozwojowej, który podzielił się wiedzą na temat „Sektor prywatny w pomocy rozwojowej”.

Z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przybył Jacek Jędruszak (Departament ds. Współpracy Międzynarodowej), który przedstawił temat: „Współpraca Polski z krajami Afryki”.

Zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali wypowiedzi trzech afrykańskich dyplomatów akredytowanych w Warszawie:

  • Ambasador Nigerii scharakteryzował swój kraj jako mający wielkie szanse rozwojowe wynikające z działań stabilnego rządu, wspierającego mocno małe i średnie firmy jako koło zamachowe gospodarki. Ponieważ to najludniejszy kraj Afryki – 188 mln mieszkańców, o największej gospodarce i korzystnym usytuowaniu geograficznym – nadmorskim, więc mogący być hubem , mający sporo ziemi uprawnej i dużo bogactw naturalnych, stwarza dogodną sytuację dla przedsiębiorców, którzy chcieliby w nim zainwestować. Formalności związane z rejestracja firmy trwają maks. 2 dni, a kolejną zaletą kraju jest wykształcona, tania siła robocza. Nigeria stawia na dywersyfikację gospodarki, aby nie była ona oparta głównie na eksploatacji bogactw naturalnych. W związku z rozwiniętym przemysłem naftowym, poszukiwani są specjaliści do obsługi instalacji petrochemicznych. Duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników zgłaszają też firmy z dziedziny produkcji rolnej, branży energetycznej, motoryzacyjnej. Chętnie widziani są pracownicy służby zdrowia, szczególnie z kardiologii i onkologii. Ambasador zaprosił zainteresowanych Nigerią, zarówno do rozmów indywidualnych podczas II części konferencji, jak wizyt w warszawskiej ambasadzie.
  • Ambasador Zambii, zapraszając polskie firmy zapewniał, że w jego kraju są komfortowe warunki do prowadzenia przedsiębiorstwa – sprzęt i urządzenia potrzebne do produkcji można przywozić nie płaca cła, a przez 5 lat ma się zwolnienie od podatków
  • Przedstawiciel Ambasady Konga – Republiki Demokratycznej podkreślił jako zalety fakt, że to duży kraj – 2 mln 450 tys. km kw., zamieszkały przez 80 mln mieszkańców, dysponujący liczną i młodą siłą roboczą, posiadający dużo zasobów bogactw naturalnych. Są w tym bardzo rzadkie i drogie, np. koltan (70% zasobów świata|) – metal topniejący dopiero w b. wysokich temperaturach, potrzebny w produkcji telefonów komórkowych, komputerów, DVD, konsoli do gier, prócz tego kobalt, miedź, cynk, cynę, diamenty, złoto. Jakby było mało – Kongo ma ogromne lasy, bogate zasoby wodne i korzystne warunki dla rolnictwa. Wiele nacji świata robi tam świetne interesy, tylko nie Polacy. Dlaczego? Nie mają właściwych informacji i po prostu się boją. Apelował, aby jednak przyjeżdżać do Afryki, bo to kontynent przyszłości, zapewniał, że pomoże znaleźć odpowiedniego miejscowego partnera i zorganizować potrzebne spotkania.

Drugą część konferencji zajęły prezentacje firm i indywidualne rozmowy stron – polskiej i afrykańskich dyplomatów. Przez cały czas główną organizatorką i znawczynią zagadnień była Beata Koniarska – przedsiębiorca, ekspert ds. handlu zagranicznego, pełnomocnik zarządu PP ds. kontaktów międzynarodowych.

tekst: Anna Kłos