fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

„Pracodawcy Pomorza” organizatorem Konferencji „Rynek Pracy – Pracodawcy – Edukacja”

„Pracodawcy Pomorza” organizatorem konferencji „Rynek Pracy – Pracodawcy – Edukacja”

22 września 2011r. na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja „Rynek pracy – Pracodawcy – Edukacja” zorganizowana przez organizację „Pracodawców Pomorza” przy współudziale Politechniki Gdańskiej.

Celem konferencji było m.in. znalezienie odpowiedzi na pytanie: ”w jaki sposób szkoły zawodowe przygotowują absolwentów do rynku pracy”.

W konferencji udział wzięli: Minister Edukacji Narodowej pani Katarzyna Hall, przedstawiciele szkół zawodowych stopnia ponadpodstawowego, Politechniki Gdańskiej oraz pomorscy pracodawcy. Partnerami konferencji był Urząd Marszałkowski WP oraz Wojewódzki Urząd Pracy i Pomorski Kurator Oświaty.

Problem dokształcania się dorosłych

W Polsce zauważalne są problemy demograficzne. Coraz mniej osób kończy gimnazja,
a co za tym idzie, coraz mniej mamy kandydatów i absolwentów szkół zawodowych. Jeszcze kilkanaście lat temu w danym roczniku w kraju uczyło się 600 tys. osób, dziś jest to 400 tys. 50% absolwentów gimnazjów wybiera licea ogólnokształcące, 30% technika,
a 20% szkoły zawodowe. Jedynie 4% dorosłych dokształca się. W najlepszych krajach UE jest to aż 20% – stawia to nas na szarym końcu w Europie.

Najmniej zainteresowanie różnymi formami dokształcania wykazują osoby posiadające najniższe wykształcenie. Dlatego – jak podkreśliła pani Minister – „tak ważna jest nie tylko centralna promocja ale i lokalna oferta skierowana do uczniów, że warto się dokształcać. Kursy kwalifikacyjne powinny być dopasowane do konkretnych zawodów i potrzeb rynku. Jeśli pracodawcy z danej branży poszukują określonej kadry wówczas powinno się stworzyć kurs – nigdy na odwrót. W nowym modelu kolejność powinna być taka: potrzebne kwalifikacje w danym zawodzie – kurs – zawód – praca.”

Niezmiernie ważnym jest by szkoły wiedziały, czy kształcą uczniów w celu kontynuowania przez nich nauki czy na już rynek pracy. „Kształcenie musi być jak najbliżej realnych warunków pracy. Zmieniają się zawody, stanowiska pracy, zmieniają się również potrzebne kompetencje. Zmieniającym się realiom powinno dorównywać szkolnictwo. Obecnie pracodawcy w stosunku do nowo przyjmowanych absolwentów szkół stawiają konkretne wymagania, oczekują nowych umiejętności od kandydatów do pracy. Ważne są nie tylko nowe technologie. ale też umiejętności współpracy.” – powiedziała Pani Minister Hall. Dlatego tak ważne jest wypracowanie mechanizmów ścisłej współpracy, dążenie do systemowych rozwiązań między szkołami zawodowymi a pracodawcami. Dotyczy to również nauczycieli, ich chęci do dokształcania, zwłaszcza że są na to środki unijne. Celem wszystkich stron – pracodawców, szkół oraz uczniów powinien być dobrze wykształcony absolwent, który po skończeniu szkoły poradzi sobie na rynku pracy.

Nowy system kształcenia

W swoim wystąpieniu w trakcie konferencji pani Katarzyna Hall szczególną uwagę poświęciła nowej ustawie, podpisanej kilka dni temu przez Prezydenta RP, która wprowadza nowy system kształcenia zawodowego. Jest to, jak wyraziła się pani Minister „Biblia” kształcenia zawodowego. Po pierwsze ustawa odpowiada na pytanie „co ma dawać kształcenie zawodowe?”. Następnie definiuje grupy zawodowe oraz poziomy kwalifikacji, a w końcu zawody im odpowiadające. Ostatecznie całość tworzy pewnego rodzaju układankę poszczególnych kwalifikacji składających się na dany zawód. W trakcie konferencji zaprezentowano także przykłady aktywności pomorskich firm, które starając się wychodzić naprzeciw potrzebom rynku nawiązały bezpośrednią współpracę z szkołami zawodowymi i zatrudniają liczne grono ich absolwentów. Zbigniew Canowiecki, prezes Zarządu Pracodawców Pomorza, wskazał przykład firmy Satel, która w wyniku dużego rozwoju nawiązała współpracę z gdańskim Technikum Łączności. Bezpośrednia współpraca zaowocowała wspólnym napisaniem nowego programu nauczania oraz uruchomieniem klasy kierunkowej, odpowiadającej zarówno potrzebom firmy Satel jak i całej branży telekomunikacyjnej.

Miłym akcentem konferencji było nagrodzenie pana Wojciecha Szczepańskiego z Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku nagrodą Ministra Edukacji – za wkład w rozwój szkolnictwa zawodowego na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym.

Konferencja była kolejnym etapem zacieśniania współpracy między przedsiębiorcami pomorskich firm, a przedstawicielami szkół zawodowych stopnia ponadpodstawowego.