fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Przedstawiciel Pracodawców Pomorza uczestniczył w 101 Sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy

Przedstawiciel „Pracodawców Pomorza” jako jeden z reprezentantów polskich pracodawców uczestniczył w oficjalnej delegacji polskiej na 101 Sesję Międzynarodowej Organizacji Pracy – która odbywa się w Genewie w dniach 30-14.06.2012r.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) jest jedną z wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem ustanawianie standardów pracy w formie konwencji i zaleceń. Dostarcza też na dużą skalę pomoc techniczną w różnych dziedzinach. MOP pomaga rządom oraz organizacjom pracowników i pracodawców ustanawiać poprawne relacje pracownicze oraz reformować prawo pracy tak, by mogło sprostać zmianom gospodarczym i potrzebom społecznym.

Uczestnikami sesji MOP są reprezentatywni partnerzy społeczni w układzie trójstronnym.

Stronę rządową – reprezentuje delegacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 

Stronę pracodawców reprezentuje delegacja – Pracodawców RP, PKPP Lewiatan i Związku Rzemiosła Polskiego

Stronę związków zawodowych reprezentuje delegacja – NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Związkowych.

W roku 2012 na 101 Sesję  MOP delegowani zostali z ramienia Pracodawców RP – Pan Zdzisław Śladowski – Członek Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego oraz Michał Maksymiuk reprezentujący „Pracodawców Pomorza”, który uczestniczył po raz kolejny w sesji MOP.

Podczas spotkań roboczych oraz na sesji plenarnej jednym z tematów szczegółowo omawianych była sytuacja ludzi młodych na globalnym rynku pracy. Według ocen ONZ obecnie na światowym rynku pracy bezrobotnych jest 75 milionów ludzi w wieku do 35 lat. 

Wg ocen co 4 bezrobotny na świecie to osoba młoda, a ponad 50% pracujących młodych ludzi jest wynagradzana poniżej poziomu minimum egzystencjonalnego. 

Celem Międzynarodowej Organizacji Pracy jest wypracowanie odpowiednich zaleceń dotyczących poprawy sytuacji na rynku pracy. 

 

Ponadto w jednym z Komitetów Roboczych omawiana była kwestia zapisu w postaci Konwencji prawa do strajku dla związków zawodowych. O ile w prawie polskim zapis dotyczący prawa do strajku funkcjonuje to jednak w ujęciu międzynarodowym w konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy nie ma jasno sprecyzowanego pojęcia strajku oraz praw zawiązków zawodowych z tym związanych. Pracodawcy w wyniku prac komitetu problemowego zablokowali rozszerzenie uprawnień związków zawodowych do strajku jako fundamentalnego przywileju zapisanego w konwencjach MOP.

 

101 Sesja Międzynarodowej Organizacji pracy zakończy się 15 czerwca przyjęciem dokumentów w postaci zaleceń lub konwencji w zakresie tematycznym obejmującym poszczególne zagadnienia omawiane podczas prac komitetów tematycznych.