fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pracodawcy RP zachęcają do udziału w pracach „Platformy ds. Funduszy Europejskich”

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zachęcają Państwa do udziału w pracach Platformy ds. Funduszy Europejskich.

 

Platforma ds. Funduszy Europejskich to ciało analityczno-doradcze powstające przy Pracodawcach RP. Jej misją jest stworzenie forum współpracy i współdziałania ekspertów z zakresu Funduszy Europejskich skupionych w Organizacjach Członkowskich Pracodawców RP na rzecz współtworzenia efektywnych mechanizmów dystrybucji Funduszy Europejskich w Polsce.

 

Główne zadania skupione są wokół konsultowania dokumentów programowych dot. obecnej i nowej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich oraz wypracowywania stanowisk, analiz i ekspertyz na potrzeby Pracodawców RP. Pracom Platformy przewodniczy i patronuje Wiceprezydent Pracodawców RP Mirosław Ślachciak.

 

Członkowie Platformy uzyskają dostęp do informacji przekazywanych partnerom społecznym oraz możliwość głosu w dyskusji nad nowym systemem Funduszy Europejskich.

 

Uczestnictwo w Platformie ma charakter bezpłatny i dobrowolny.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie deklaracji.

Deklarację proszę wypełnić i przesłać w formie edytowalnej na adres biuro@pracodawcypomorza.pl – Deklaracja po weryfikacji z naszej strony zostanie przekazana do Pracodawców RP jako oficjalna kandydatura naszej organizacji do pracy w w/w organie.   

Więcej informacji udziela Sekretarz: Tomasz Włodarski, t.wlodarski@pracodawcyrp.pl, 22 518 87 18.

 

PLATFORMA
DS. FUNDUSZY EUROPEJSKICH

 

Przed partnerami społecznymi stoi ogromne wyzwanie i doniosła rola do odegrania podczas tworzenia systemu dystrybucji Funduszy Europejskich na lata 2014–2020 oraz zamknięcia obecnej perspektywy 2007–2013. Znaczenie tych Funduszy dla wspierania pożądanych przemian strukturalnych oraz rozwoju przedsiębiorczości jest nie do przecenienia, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby środki te zostały rozliczone prawidłowo i zaprogramowane mądrze, a stworzone dla tego mechanizmy były efektywne.

 

Fundusze Europejskie na lata 2007–2013 przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju polskiej gospodarki, w tym przedsiębiorstw i partnerów społecznych. Alokacja na lata 2014–2020 będzie ostatnim tak dużym wsparciem z budżetu unijnego. Jest to zatem ostatnia szansa na dofinansowanie wielkich projektów infrastrukturalnych, wzmocnienie adaptacyjności przedsiębiorstw czy rozwój dialogu społecznego.

 

Pracodawcy RP, ze względu na swoje miejsce w życiu politycznym, społecznym
i gospodarczym w Polsce, są zaproszeni do dyskusji na temat nowego systemu. Jest niezwykle ważne, aby reprezentowali w niej głęboko przemyślane i szeroko skonsultowane stanowiska lub interweniowali tam, gdzie wymaga tego interes polskich przedsiębiorców. Dlatego Departament Funduszy Europejskich powołuje Platformę ds. Funduszy Europejskich.

Misja:

 

Misją Platformy jest stworzenie forum współpracy i współdziałania ekspertów
z zakresu Funduszy Europejskich skupionych w Organizacjach Członkowskich Pracodawców RP, w ramach którego opracowywano by efektywne mechanizmy dystrybucji Funduszy Europejskich w Polsce.

 

 

Główne cele:

 

  • stworzenie forum wzajemnej wymiany informacji,
  • stworzenie synergii między instytucjami odpowiedzialnymi za tworzenie ram dla wykorzystania Funduszy Europejskich i beneficjentami tych Funduszy,
  • dbałość o jakość systemu dystrybucji Funduszy Europejskich,
  • działalność doradcza w zakresie Funduszy Europejskich dla administracji rządowej,
  • wypracowanie rozwiązań dla problemów społeczno-gospodarczych oraz dostosowywanie istniejących regulacji do bieżącego kontekstu gospodarczego,
  • działalność opiniotwórcza w zakresie Funduszy Europejskich.

Zadania:

 

Platforma to ciało analityczno-doradcze. Jej głównym zadaniem jest konsultowanie dokumentów programowych dla obu perspektyw finansowych oraz wypracowywanie stanowisk, analiz i ekspertyz. Dodatkowo Platforma w imieniu Pracodawców RP będzie przygotowywać rekomendacje w sprawach związanych z systemem dystrybucji Funduszy Europejskich.

Mechanizm funkcjonowania Platformy:

 

Platforma skupia ekspertów zainteresowanych systemem dystrybucji Funduszy Europejskich i stanem programowania nowej perspektywy finansowej UE, pragnących mieć wpływ na zasady funkcjonowania i kształt tych systemów. Zaproszenie do uczestnictwa otrzymali:

  1. eksperci i specjaliści zaangażowani w dystrybucję Funduszy Europejskich
    w latach 2007–2013 – z organizacji branżowych i regionalnych,
  2. doradcy i konsultanci z Firm Członkowskich,
  3. specjaliści zaangażowani w realizację projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej z organizacji branżowych i regionalnych oraz Firm Członkowskich,
  4. przedstawiciele środowiska akademickiego związani z Pracodawcami RP.

 

Platforma funkcjonuje przede wszystkim w trybie zdalnym. Głównym kanałem dystrybucji materiałów i dokumentów oraz płaszczyzną prac Platformy jest Internet.

 

Członkostwo w Platformie ma charakter bezpłatny. Powołanie do Platformy następuje
w drodze decyzji osoby upoważnionej do podejmowania zobowiązań w imieniu Podmiotu Zgłaszającego. Nie ma wymagań formalnych ani merytorycznych dla Członków Platformy.

 

Do obsługi Platformy został powołany Sekretariat (platforma.FE@pracodawcyrp.pl), który pełni funkcję dystrybutora i przekaźnika informacji dla Członków Platformy.

Korzyści z uczestnictwa w Platformie:

 

Uczestnicząc w pracach Platformy, Członkowie Pracodawców RP zyskują dostęp do informacji zarezerwowanych dla partnerów społecznych i możliwość głosu
w dyskusji nad systemem Funduszy Europejskich
. Członkowie Platformy mają możliwość przedstawienia administracji korzystnych dla siebie propozycji rozwiązań. Innymi słowy, zostają włączeni w życie społeczno-gospodarcze Polski.

 

Powołanie Platformy pozwoli uporządkować przepływ informacji na linii Członkowie – Pracodawcy RP i kierować informacje bezpośrednio do osób zainteresowanych. Dodatkowo Członkowie zyskają możliwość wymiany informacji, zdobycia nowych kontaktów i korzystania z zaplecza eksperckiego Pracodawców RP.

 

Funkcjonowanie Platformy pozwoli administracji poznać interesy regionalne i branżowe polskich przedsiębiorstw.

 

Uczestnictwo w Platformie i możliwość wpływania na kształt systemu Funduszy Europejskich jest kolejnym przywilejem członkostwa w Pracodawcach RP i kolejnym obszarem wsparcia dla Członków, jakie oferuje Organizacja.