fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Noworoczne party Prezydenta Gdańska i biznesu

Prezes Zbigniew Canowiecki uczestniczył w corocznym (już 11-tym) noworocznym spotkaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z miejscowym biznesem, które odbyło się tym razem (i po raz pierwszy) w obiekcie AMBER EXPO koło stadionu na Letnicy.

Oprócz niezwykle licznie zgromadzonych przedstawicieli gdańskiego środowiska gospodarczego obecni byli prezesi obu Towarzystw Budownictwa Społecznego dbających o to, aby w tej wspaniale rewitalizowanej dzielnicy Letnica rosły nowe domy dla nowych jej mieszkańców tj.  Tadeusz Mękala (TBS MOTŁAWA) i Włodzimierz Pietrzak(Gdański TBS).

Prezydent P. Adamowicz zadbał również o to, aby oprócz biznesmenów byli obecni jego zastępcy oraz przedstawiciele  miejskiej administracji i miejskich jednostek związanych z działalnością gospodarczą, których zobowiązał do  udzielania niezbędnych informacji w trakcie spotkania po części oficjalnej.

Zebrani wysłuchali niezwykle interesującego wystąpienia prezydenta Pawła Adamowicza, w którym podsumował rok 2012 i nakreślił plany na rozpoczęty rok 2013.  Poprzedni stał pod znakiem EURO 2012 i związanych z tym inwestycji infrastrukturalnych. Teraz oprócz systematycznej pracy  u podstaw  należy kontynuować rozpoczęte programy inwestycyjne, zabiegać o dalsze środki na realizację kolejnych ambitnych projektów jak przystało na Metropolię.

 

 Zatem numer jeden w planowaniu jest gospodarka morska, transport i logistyka. Czołowym hasłem ostatnich lat było dążenie do wzmocnienia roli miasta w zarządzaniu portem i jego terenami. Zastępca Prezydenta Andrzej Bojanowski obecnie ubiega się o fotel prezesa gdańskiego portu. Dlatego też jest nadzieja na dalsze zdynamizowanie działalności ZMPG , który ma dobrą sytuację finansową a na jego terenie zakotwiczyli się poważni światowi inwestorzy typu: DCT, Sea Invest, Goodman oraz przedsiębiorstwo państwowe PERN, które zaczyna potężne inwestycje.

Zarysowały się perspektywy odbudowy pozycji sektora stoczniowego, który jednak mniej stawia na budowę statków a bardziej na remonty wież wiertniczych i budowę farm wiatrowych na morzu.

 

Numer dwa to energetyka i przemysły chemiczne. Jest szansa, że przekształcenia własnościowe w PGE to szansa na wzmocnienie pomorskiej pozycji na energetycznej mapie kraju. Również francuska firma EDF  umacnia swą pozycję na Pomorzu i nie tylko.

Wchodzenie na nasz gdański teren przemysłu chemicznego jest również kolejną nadzieją pomorskiego biznesu. Prócz kończącej się już budowy fabryki w Kokoszkach, mamy intencję wejścia w branżę czysto chemiczną LOTOSU  we współpracy z Azotami Tarnów. Prezesa Pawła Olechnowicza na spotkaniu nie było, więc nie miał okazji wysłuchać komplementów pod swoim adresem.  Miał za to okazję wysłuchać ciepłe słowa Prezydenta Maciej Grabski – prezes i właściciel Oliva Business Center. Nowoczesne usługi dla biznesu i budowanie stosownych do tego centrów, stało się już punktem nr 3 gdańskiej gospodarczej przyszłości.

 

Gwiazdą wieczoru był Ryszard Petru – wieloletni doradca Leszka Balcerowicza, potem ekspert Banku Światowego, obecnie partner w firmie doradczej Pricewaterhouse Coopers. Zachęcał pomorskie firmy do uczestnictwa w projekcie Polski Czempion, który pilotuje. Zapewniał, że to szansa wykreowania światowej marki danego przedsiębiorstwa. Celem projektu jest wypromowanie w ciągu ok. 10 lat kilku (5 – 10 ) polskich firm, które dzięki otrzymanemu wsparciu w ekspansji międzynarodowej osiągną zasięg globalny i jednocześnie pozostaną związane ze swym miastem, regionem i krajem.

Anna Kłos