fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Uchronić od złego dziedzictwa

Sekcja edukacji i szkolnictwa zawodowego, działająca w organizacji Pracodawcy Pomorza pod kierownictwem Wojciecha Szczepańskiego, tym razem (31 stycznia br.) pokusiła się o zbliżenie swym członkom sensu działania, metod i czynności Ochotniczych Hufców Pracy. Wielu osobom niestety jeszcze źle się one kojarzą, a niesłusznie. To już zupełnie inne OHP niż za tzw. komuny. Z prezentacji przedstawionej przez dwie przedstawicielki tej instytucji dowiedzieliśmy się, że ma ona dwa główne piony działalności. Pierwszy to pomoc młodzieży w wieku 15 – 19 lat, nieraz od kilku lat nie chodzącej do szkoły,  zagrożonej wykluczeniem społecznym, czyli tym, którzy nie mogą liczyć na rodziców, pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych, zubożałych, nie radzących sobie na rynku pracy. Pomoc dotyczy uzupełnienia wykształcenia na poziomie gimnazjum i zdobycia kwalifikacji zawodowych, co umożliwi im start w dorosłe życie. I choć w Polsce mówi się o zmniejszającej się liczbie młodych, w OHP odwrotnie – ilość potrzebujących pomocy rośnie. W 2012 roku w całym kraju objętych opieką OHP było 34 tys., a w woj. pomorskim ponad 2 tysiące.

Druga kategoria podopiecznych OHP to absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, czasem nawet studiów wyższych, którzy są zagrożeni bezrobociem oraz uczniowie tychże i studenci, którzy chcą sobie popracować w czasie wolnym od nauki.

Aby sprostać tym zadaniom WK OHP prowadzi ośrodki szkolenia i wychowania, hufce pracy oraz centra edukacji i pracy młodzieży.

 

foto: Reprezentantki Pomorskiego Hufca OHP

Kształcenie zawodowe młodzieży może odbywać się na rzecz konkretnego pracodawcy i przy jego udziale. Wtedy zawiera on indywidualną umowę o pracę z podopiecznym OHP na zasadach dotyczących pracowników młodocianych – jeśli chodzi o wynagrodzenie, świadczenia socjalne, staż pracy. Pracodawcy mogą otrzymać refundację wynagrodzeń młodocianych w zawodach ogłoszonych przez służby marszałka pomorskiego. Corocznie takich podań jest ok. 4600. Nie wszystkie rozpatrywane są pozytywnie.

Ma też miejsce kształcenie w OHP. Podopieczni mogą mieszkać w internacie korzystając z bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia. Uzupełniają wykształcenie na poziomie gimnazjum i przyuczają się do określonej pracy, bądź kontynuują naukę w szkole zasadniczej oraz na kursach zawodowych w celu przystąpienia do egzaminu nadającego kwalifikacje zawodowe. Praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się albo w bazie OHP albo we współpracy z lokalnym biznesem.

foto:Obrady prowadził (co widać) Wojciech Szczepański

Aby zdobywać dodatkowe środki finansowe, OHP korzysta z unijnych oraz krajowych projektów i programów, np. programu operacyjnego Kapitał Ludzki, polsko-niemieckiej współpracy młodzieży, polsko-litewskiego funduszu wymiany młodzieży, programów „Młodzież w Działaniu” i „Leonardo da Vinci.

OHP są wartością dodana w regionie, ponieważ nie korzystają z funduszy samorządowych, są utrzymywane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

 

Kolejne spotkanie sekcji zaplanowano na 12 marca 2013.

tekst i foto. Anna Kłos