fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Konferencja „Kształtowanie konkurencyjności przedsiębiorstw w kontekście wyzwań demograficznych” – 12.04.2013

Zaproszenie na międzynarodową konferencję

Kształtowanie konkurencyjności przedsiębiorstw w kontekście wyzwań demograficznych

w dniu 12 kwietnia 2013 r.

Organizatorzy: Politechnika Gdańska Wydział Zarządzania i Ekonomii

Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr

Parlament Hanzeatycki

 

Miejsce konferencji: Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej,

ul. R. Traugutta 79, Audytorium 107

 

Konferencja jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu QUICK IGA (QUICK: Innovative SMEs by Gender and Age).

Konferencja będzie  prowadzona w językach polskim i angielskim (z tłumaczeniem symultanicznym).

Osoby zainteresowane bezpłatnym udziałem uprzejmie prosimy o zgłoszenie uczestnictwa z wykorzystaniem załączonego formularza do dnia 30 marca 2013 r.

https://docs.google.com/forms/d/1YYgIT3jESr-zgXbfSwrL-jpC8TplK2pq98-nJf7-v6M/viewform

 

dr inż. Marzena Grzesiak

dr inż. Anita Richert-Kaźmierska

Wydział Zarządzania i Ekonomii

Politechnika Gdańska

 


Ramowy program konferencji

8.30- 9.00

Rejestracja uczestników

9.00-9.30

Powitanie uczestników konferencji – przedstawiciele władz samorządowych, Politechniki Gdańskiej, Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr  oraz Parlamentu Hanzeatyckiego

9.30-9.45

Prezentacja założeń i rezultatów projektu QUICK IGA

9.45-11.45

Prezentacje i dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, organizacji działających na rzecz osób starszych, kobiet oraz na rzecz rozwoju przedsiębiorczości (m.in. Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Uniwersytetu III Wieku w Gdańsku)

Zakres tematyczny:

–       Specyficzne cechy (mocne i słabe strony) kobiet i osób starszych na polskim rynku pracy.

–       Kobiety i osoby starsze jako grupy społeczne defaworyzowane na polskim rynku pracy.

–       Instytucje zaangażowane w aktywizację zawodową kobiet i osób starszych na polskim rynku pracy. Instytucje uczestniczące w procesie budowania pozytywnego wizerunku kobiet i osób starszych jako pracowników wśród przedsiębiorców.

–       Polityka Unii Europejskiej jako wsparcie procesów aktywizacji zawodowej kobiet i osób starszych na polskim rynku pracy.

–       Innowacyjność firm o zróżnicowanej strukturze zatrudnienia – rola kobiet i osób starszych w kształtowaniu innowacyjności przedsiębiorstw.

11.45-12.00

Prezentacja memorandum dotyczącego wsparcia kobiet i osób starszych na pomorskim rynku pracy

12.00-12.30

Przerwa kawowa  (w czasie przerwy kawowej odbędzie się również konferencja prasowa)

12.30-14.00

Sesja naukowa – prezentacja i dyskusja

Zakres tematyczny:

–        Grupy defaworyzowane i wykluczone ekonomicznie i społecznie

–       Ekonomiczne i społeczne konsekwencje procesu starzenia się społeczeństwa w państwach Regionu Morza Bałtyckiego

–        Zarządzanie wiekiem

–        Zarządzanie talentami

–        Przedsiębiorczość kobiet

–       Systemy wsparcia aktywności zawodowej kobiet w państwach Regionu Morza Bałtyckiego

–        Źródła innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw

–        Międzynarodowa konkurencyjność przedsiębiorstw

14.00-14.15

Podsumowanie

14.15- 15.15

Lunch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geneza i główne założenia projektu QUICK IGA

 

Zmiany społeczno-gospodarcze zachodzące w Unii Europejskiej na przestrzeni ostatnich kilku dekad, oraz prognozy dotyczące lat następnych, zmuszają do interwencji podejmowanych przez różnorodnych partnerów, równocześnie na poziomie wspólnotowym, państw członkowskich oraz regionalnym i lokalnym.

 

Jednym z obszarów tematycznych takich interwencji jest aktywny udział kobiet i osób starszych w rynku pracy. Według Sprawozdania Komisji Europejskiej „segregacja płciowa na rynku pracy pozostaje na wysokim poziomie, zarówno w aspekcie zawodowym, jak i sektorowym. W 2003r. kobiety zajmowały 31% stanowisk kierowniczych, w porównaniu z 30% w 2002r.”[1]. W roku 2010 mimo postępów, wskaźniki zatrudnienia w Europie, szczególnie w grupie kobiet i osób starszych były zdecydowanie niższe, aniżeli w pozostałych częściach świata: pracowało tylko 63% kobiet (76% mężczyzn), wśród osób w wieku 55-64 lata zatrudnionych było 46% (w Stanach Zjednoczonych – 62%)[2].

 

Na polskim rynku pracy także widać istotne zróżnicowanie w poziomie aktywności zawodowej kobiet, w porównaniu z aktywnością wśród mężczyzn, oraz osób w wieku powyżej 50 roku życia, w stosunku do osób z młodszych grup wiekowych. Obie grupy, kobiety oraz osoby w wieku 50 lat i więcej, w Krajowym Programie Reform[3] zostały zaliczone do kategorii wymagających aktywizacji zawodowej, nowego typu działań służących zwiększeniu ich zatrudnienia. Podobne założenie przyjęto w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia 2012-2014[4].

Wśród głównych barier zwiększania udziału kobiet w rynku pracy w Polsce najczęściej wymienia się:[5]

―   bariery i ograniczenia wewnętrzne (zaniżona samoocena, brak wiary we własne siły, brak umiejętności artykulacji problemów, obawa związana z szansą zajęcia wyższego stanowiska),

―   przypisywanie kobiet do tradycyjnych ról i społeczna presja wyboru pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym,

―   bariery zewnętrzne, związane z dyskryminującymi nastawieniami, postawami, regułami funkcjonowania środowisk zawodowych i politycznych.

Kobiety, które odniosły sukces zwracają uwagę, że głównymi barierami jakie same musiały pokonać było odmienne położenie (w związku z obciążeniem obowiązkami rodzinnymi) oraz nierówne traktowanie w miejscu pracy (ze względu na stereotyp płci)[6].

Pracodawcy osób starszych wskazują na cały szereg pozytywnych cech takich pracowników, w tym: doświadczenie zawodowe, cierpliwość, większą lojalność, czy niższe koszty zatrudniania[7]. Równocześnie, wymieniają długą listę barier w zatrudnianiu pracowników 50+:[8]

―   gorsze przygotowanie do wykonywania pracy,

―   niższą wydajność,

―   zły stan zdrowia,

―   niechęć do dokształcania się,

―   trudności z adaptacją do nowych sytuacji, niską elastyczność.

Niekorzystne warunki w miejscu pracy, wpływ społeczeństwa oczekującego często od osoby starszej „ustąpienia miejsca” osobom młodym, czy niska samoocena powodują, że w 2010 roku „świeżo upieczony” emeryt w Polsce miał 59,6 lat[9], i przechodził na emeryturę średnio 5 lat przed osiągnięciem obowiązującego w Polsce formalnego wieku emerytalnego.

 

Zagadnienie aktywizacji zawodowej kobiet i osób starszych nabiera szczególnego znaczenia w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw sektora MSP, stanowiących ponad 98% wszystkich przedsiębiorstw w Regionie Morza Bałtyckiego (RMB) i zapewniających 70% wszystkich miejsc pracy. Wzrost i rozwój tej grupy przedsiębiorstw jest obecnie silnie ograniczany, w tym w związku z rosnącymi trudnościami w dostępie do wykwalifikowanej siły roboczej.  Równocześnie, we wszystkich państwach RMB notuje się duży potencjał niewykorzystanych zasobów pracy, tj. dobrze wykształconych kobiet i posiadających wiedzę i doświadczenie pracowników w wieku 50+. Udział tych grup w rynku pracy, jak wspominano powyżej, jest niezadowalająco niski. Jego uruchomienie, z punktu widzenia przedsiębiorstw MSP, może oznaczać dostęp do nowej wiedzy i umiejętności, czy wreszcie wzrost potencjału innowacyjnego.

Projekt QUICK IGA wspiera rozwój kultury i struktury organizacyjnej MSP w celu zwiększenia odsetka zatrudnionych kobiet i osób starszych, a jednocześnie zwiększenia potencjału innowacyjnego. W ramach projektu proponowane są konkretne rozwiązania mające na celu wzmocnienie krajów Regionu Morza Bałtyckiego, a w szczególności:

―   zwiększenie potencjału innowacyjnego i struktury organizacyjnej przedsiębiorstw sektora MSP;

―   zwiększenie liczby zatrudnionych kobiet i osób starszych;

―   zmniejszenie różnic pomiędzy regionami;

―   poprawę zdolności absorpcji innowacji;

―   odpowiadanie na wyzwania demograficzne.

 

Celem głównym projektu jest zwiększenie potencjału innowacyjnego firm poprzez zwiększenie udziału kobiet i osób starszych w rynku pracy oraz zapewnianie rozwoju otoczenia wspierającego innowacje. Działania będą realizowane na czterech poziomach: indywidualnych osób, przedsiębiorstw, organizacji i polityk. Proponowane rozwiązania będą dostosowane do specyfiki regionu.

 

Cele szczegółowe projektu:

―   rozwijanie i transfer kultury organizacyjnej i struktur sprzyjających udziałowi kobiet i osób starszych w rynku pracy oraz zwiększaniu potencjału innowacyjnego MSP, a także wyrównywaniu stopy zatrudnienia kobiet i osób starszych w różnych regionach Morza Bałtyckiego;

―   implementacja zidentyfikowanych najlepszych praktyk, dostosowanie ich do specyficznych warunków regionalnych i krajowych w państwach pochodzenia partnerów projektu;

―   rozwijanie programów edukacyjnych i szkoleniowych dla doradców i trenerów kadr zarządzających MSP, jak również opracowanie podręcznika  promującego zwiększanie poziomu innowacyjności poprzez polepszanie środowiska pracy dla kobiet i osób starszych;

―   opracowanie założeń do strategii Regionu Morza Bałtyckiego dotyczących wzmocnienia potencjału innowacyjnego MSP poprzez zwiększenie udziału w rynku pracy kobiet i osób starszych;

―   transfer wybranych rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i osób starszych do krajów Regionu Morza Bałtyckiego.

 

 



[1] Sprawozdanie Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, na temat równości kobiet i mężczyzn, 2005r., Bruksela 14/02/2005, COM(2005)44końcowy, s.5.

[2] Komunikat Komisji Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu, Bruksela 3/3/2010, COM(2010)2020 wersja ostateczna

[3] Krajowy Program Reform Europa 2020, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 2011.

[4] Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2012-2014, KPDZ/2012-2014, Warszawa 2012.

[5] K. Kałążna, Pozycja kobiet na polskim rynku pracy. Uwarunkowania prawne i rzeczywistość, „Środkowoeuropejskie studia polityczne” nr1/2006, s. 73-91.

[6] Bilińska A. (pierwszy autor), Menadżerka sukcesu 2011. Szanse i ograniczenia kariery zawodowej kobiet w Polsce. PWnet, PwC i White&Case, Warszawa 2012, s. 12.

[7] J. Fryca, B. Majecka, Pracownicy 45+ w przedsiębiorstwie, PTE, Gdańsk 2010.

[8] Pracuje – rozwijam kompetencje. Innowacyjny model wsparcia dla pracowników 50+. Zbiorczy raport z badań, PBS DGA, Sopot 2011, s. 111.

[9] Dane GUS