fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Inauguracja projektu „Praca-Uznanie-Szacunek. 7 kroków do Work Life Balance”

 

14 maja 2013 roku odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Praca – Szacunek – Uznanie. 7 kroków do Work Life Balance”. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród pomorskich przedsiębiorców. Wzięło w niej udział blisko 100 przedstawicieli pomorskich firm, które z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się wypowiedziom prelegentów a później aktywnie brały udział w panelu dyskusyjnym.

 DSC_0004

Przed konferencją odbyło się śniadanie prasowe z udziałem dziennikarzy trójmiejskich i regionalnych redakcji oraz osób zaangażowanych w realizację projektu.

 DSC_0049

Konferencja rozpoczęła się krótką informacją o projekcie zapowiadającą cykl wykładów i warsztatów skupiających się wokół 7 kroków do osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

 IMG_1254

Anna Gapińska – rzecznik prasowy projektu zapewniała, że w trakcie trwania projektu uczestnicy dowiedzą się między innymi jak wprowadzając nowoczesne systemy wynagradzania wpłyniemy na efektywność pracowników, czy jak promując zdrowie w miejscu pracy będziemy przeciwdziałać zagrożeniom psychospołecznym i będziemy budować bezpieczne świadome kadry.

 IMG_1280

Projekt oficjalnie otworzył Pan Zbigniew Canowiecki Prezes Pracodawców Pomorza podkreślając jak istotni w każdej firmie są pracownicy, jak ważne jest poszanowanie pracownika i budowanie jego zaangażowania w firnie również w dobie kryzysu.

 IMG_1310

Dzięki Panu Michałowi Rzeszewiczowi Konsulowi Honorowemu Królestwa Norwegii w Gdyni uczestnicy mieli możliwość poznać zasady finansowania projektu z Norweskiego Instrumentu Finansowego na lata 2009-2014 – Funduszu na Rzecz Godnej Pracy i Trójstronnego Dialogu Społecznego.

IMG_1301

Pan Konsul podkreślał podczas swojej wypowiedzi, jak dużą rolę przykłada się w Norwegii do zachowania balansu pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, do dbałości o rodzinę pracownika oraz do zachowania równych praw kobiety i mężczyzny w pracy w tym na stanowiskach kierowniczych.

 

Kolejnym gościem specjalnym konferencji była Pani dr Natasza Kosakowska-Berezecka, która w w wykładzie inauguracyjnym zaprezentowała m.in. wyniki badań nad stereotypami związanymi z płcią.

IMG_1331 

Drugą część konferencji stanowił panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości i uczestników konferencji, której moderatorem był uznany trójmiejski dziennikarz Sławomir Siezieniewski. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z opinią  Dariusza Michalczewskiego – mistrza świata w boksie, który po zakończeniu kariery zawodowej założył „Fundację Równe Szanse”. Podkreślał on, że być może z powodu specyfiki swojej pracy, zawsze jednak potrafił godzić czas wypoczynku, czas z rodzina z zajęciami zawodowymi. W swoich wypowiedziach podkreślał, że olbrzymie znaczenie dla efektywności pracy miała rodzina a  jego motywatorem do osiągania sukcesów są dzieci.

 IMG_1415

Pan Michał Rzeszewicz, Konsul Honorowego Królestwa Norwegii w Gdyni podkreślał, że w Norwegia jest świadoma różnic w płacach i dostępie do zawodów dla kobiet i mężczyzn i wprowadza programy społeczne służące zmniejszaniu dysproporcji. 

 DSC_0075

Pani Maria Michaluk Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku zwróciła uwagę na programy rozwojowe dla osób bezrobotnych tworzone wspólnie z pracodawcami – służące pomocy w powrocie na rynek pracy osób bezrobotnych. W projekcie 50 osób weźmie udział w praktykach zawodowych u pracodawców współpracujących z PUP.

 IMG_1442

Maciej Grabski, Olivia Business Center – podkreślił, że na rynku pracy pojawia się nowy typ pracownika, dla którego coraz większe znaczenie maja również motywatory poza płacowe w firmie,  który dba o swój czas prywatny i rozwój. Pan Maciej podkreślił, że rolą menadżera w firmie jest zadbanie o tych najlepszych bez znaczenia, czy jest to kobieta, czy mężczyzna.

 

Panel rozpoczął dyskusję, uczestnicy z sali zwracali uwagę na nadal różne traktowanie kobiet i mężczyzn podczas rozmów o podjęcie pracy. Padały również opinie, że w województwie pomorskim powinniśmy zwrócić uwagę na zróżnicowany rynek pracy, szczególnie trudną sytuację w mniejszych miejscowościach otaczających aglomerację. Wypowiadali się również pracodawcy, którzy podkreślali, że dla nich najważniejsze są kwalifikacje, że  przy zatrudnieniu zwracają uwagę na predyspozycje pracownika i jego kompetencje.

 

Uczestnicy okazali duże zainteresowanie projektem, zwrócono uwagę, że pomimo iż wydaje się, że rynek pracy jest rynkiem pracodawcy nie pracownika – by mieć dobrą, wykwalifikowana kadrę nie starczy dziś tylko dobra płaca. Należy spojrzeć szerzej, na aspekty poza płacowe, na dobrą atmosferę, Na szacunek i godność w miejscu pracy. A zakres projektu daje możliwość rozwoju tych form aktywności u pomorskich pracodawców.

 

W najbliższym czasie rozpoczęta zostanie oficjalna rekrutacja do projektu – stosowne informacje będziemy przekazywać na bieżąco poprzez stronę www oraz dedykowane mailingi. 

 

Prezentacja wykładu dr Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej – do pobrania