fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Dajmy sobie pozasądową szansę

Po raz kolejny okazało się, że władze organizacji Pracodawcy Pomorza trzymają rękę na pulsie aktualności. 25 września br. odbyło się w Ministerstwie Gospodarki inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Mediacji przydatnych przy rozwiązywaniu sporów gospodarczych, powołanego  przez wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Tego samego dnia w siedzibie PP prezes Zbigniew Canowiecki zorganizował spotkanie z profesorem Wojciechem Lamentowiczem zatytułowane:

„Rola mediacji jako innowacyjność windykacyjna, oraz zagrożenia wynikające z trudnej sytuacji gospodarczej dla przedsiębiorców w kontekście niepłacenia należności – nowe rozwiązania prawne”.

Profesora podczas dyskusji z uczestnikami spotkania wspierali aktywnym słowem: mecenas Wojciech Trepczyk i Krzysztof Sokołowski – prezes Kancelarii Windykacyjnej SOKÓŁ  z Redy.

Zespół ministerialny ma weprzeć wicepremiera Piechocińskiego w dziele tworzenia najbardziej sprzyjających w Europie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Ma zbudować rekomendacje takich zmian w prawie, które usprawnią procedury związane z polubownym rozstrzyganiem konfliktów. Ma też za zadanie wyznaczyć kierunki upowszechniania i propagowania tej metody rozwiązywania sporów jako dużo mniej kosztownej i mniej czasochłonnej od tradycyjnej – sądowej.

Referenci  PP, omawiając specyfikę rozwiązań mediacyjnych w sytuacjach konfliktowych, podkreślali czołowe zalety tej drogi:

  • Oszczędność czasu i pieniędzy. Konflikty gospodarcze rozwiązywane na drodze sądowej zwykle wymagają powołanie biegłych, którym należy wypłacić honorarium. Pełnomocnicy prawni obu stron zwykle je zaskarżają, więc Sąd powołuje kolejnych biegłych, którym za ekspertyzy znów trzeba zapłacić i liczyć się z kolejnymi odwołaniami. W sumie procesy ciągną się latami, dużo kosztują, a  nieraz gdy wygrana strona zwraca się do komornika o windykację należnych jej kwot, komornik podejmuje działania a na koniec oświadcza, że dług jest nieściągalny.
  • Jest szansa, że dzięki mediacjom skonfliktowane strony spokojnie rozważą sytuację, podejmą kompromisowe rozwiązania i nie rozstaną się w gniewie.
  • Proces sądowy na ogół jest jawny, prowadzony w stresowych warunkach, natomiast mediacje prowadzone są w warunkach poufności, w wybranym przez strony miejscu, zatem zapewniają komfort psychiczny.

Prezes Kancelarii SOKÓŁ Krzysztof Sokołowski podkreślił, że choć obecnie mediatorów proponuje najczęściej sąd, o wiele skuteczniejsze są mediacje przedsądowe. Polskie sądy też są zainteresowane rozstrzyganiem sytuacji konfliktowych przez negocjacje. Nawet jeśli sprawa już trafiła do sądu, w przypadku zdecydowania się stron na mediacje, zwraca połowę wpisu sądowego. Strony maja prawo w każdym momencie poprosić o zmianę mediatora, jeśli mają do niego zastrzeżenia. W przypadku fiaska mediacji, sprawa wraca na sądowa ścieżkę.

Anna Kłos

IMG_0386

 

 

 

 

 

 

 

 

Od lewej: prezes PP Zbigniew Canowiecki, prof. Wojciech Lamentowicz, prezes Kancelarii SOKÓŁ  Krzysztof Sokołowski

IMG_0382

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy spotkania. Na I planie Joanna Sokołowska

IMG_0381

Uczestnicy spotkania