fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Podpianie porozumienia w Tczewie pomiędzy Pracodawcami Pomorza a Miastem Tczew

Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa oraz Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza podpisali porozumienie o współpracy.

– Pracodawcy Pomorza to  jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się organizacji skupiających  przedsiębiorców – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.  – Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat rozwoju Tczewa, roli naszego miasta w metropolii, problemach przedsiębiorców. Dzisiaj przyszedł czas, aby tę współpracę sformalizować. Deklaruję wole współdziałania we wszystkich dziedzinach związanych z rozwojem gospodarczym Tczewa. Ze strony naszego partnera liczę m.in. na działalność promująco – lobbującą np. przy pracach związanych z zagospodarowywaniem terenów powojskowych. Mam nadzieję, że dojdzie do skutku idea utworzenia tam parku technologicznego.

Zbigniew Canowiecki mówił o rosnącym znaczeniu organizacji pracodawców. Przekonywał, że skupia ona osoby najbardziej aktywne w środowisku gospodarczym i gotowe  angażować się  w działania na rzecz rozwoju miasta i regionu. – Tczew zawsze był ośrodkiem bardzo prężnym – stwierdził. Z. Canowiecki,. Teraz pracujemy m.in. nad utworzeniem Centrum Kultury i Biznesu Kociewia. Projekt powstaje przy wsparciu prezydenta Tczewa, starosty i wójta gminy Tczew. Drugą ważną sprawą dotyczącą  rejonu Tczewa jest realne połączenie bezkolizyjną drogą centrum logistycznego powstającego w Zajączkowie Tczewskim z autostradą A-1. W tej sprawie wkrótce spotykamy się z marszałkiem woj. pomorskiego.

Przewodniczącym tczewskiego oddziału Pracodawców Pomorza jest Grzegorz Sobieralski.

W spotkaniu wzięła udział również Teresa Kamińska, prezes pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz członkowie PP z Tczewa.

– Tczew ma wspaniałe tereny powojskowe w środku miasta. Utworzenie tam centrum technologicznego to bardzo dobry pomysł. Warto stworzyć pewną spójną  strategię, razem z Gdańskiem i Gdynią, gdzie już funkcjonują parki technologiczne – uznała T. Kamińska.  

Podczas spotkania przedsiębiorcy dzielili się swoimi doświadczeniami, m.in. jeśli chodzi o partnerstwo publiczno-prywatne. Mimo powszechnej opinii, że jest to trudna sprawa, miejski radnyKrzysztof Misiewicz wskazał na pozytywne przykłady z Tczewa. Jednym z nich jest wybudowanie tzw. ul. Jagiellońskiej „bis” na terenie dawnej fabryki domów. Przedsiębiorcy partycypowali w kosztach projektu, a ulicę zbudowało miasto. Podobnie ma być w przyszłym roku. Do projektu budżetu wpisany zostanie remont ulicy na os. Górki. Dokumentację potrzebną do tej inwestycji zobowiązali się sfinansować mieszkańcy.

Jaka współpraca?

Porozumienie o współpracy w zakresie kształtowania polityki gospodarczej miasta Tczewa pomiędzy samorządem miasta a Pracodawcami Pomorza zawiera m.in. zapisy  dotyczące:

– organizacji wspólnych przedsięwzięć, takich jak seminaria, konferencje, spotkania biznesowe i kulturalne;

– współpracy w transferze wiedzy i doświadczeń obu stron poprzez prowadzenie wspólnych projektów promowanych przez obie strony;

– dążenia do realizacji wspólnych inicjatyw zmierzających do wykorzystania potencjału  Tczewa oraz potencjału środowiska biznesowego reprezentowanego przez Pracodawców Pomorza;

– promocji przedsiębiorczości i działań związanych z rozwojem gospodarczym Tczewa.

Ponadto miasto zobowiązało się do zasięgania opinii Pracodawców Pomorza w kluczowych sprawach związanych z polityką gospodarczą Tczewa.  Pracodawcy Pomorza będą natomiast zasięgali opinii miasta we wszystkich realizowanych  działaniach mających wpływ na politykę gospodarczą miasta.

 

Źródło: www.wrotatczewa.pl