fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Przedsiębiorcy zapoznali się z specyfiką rynku rosyjskiego

SEMINARIUM NT. RYNKU ROSYJSKIEGO

Gdańsk, siedziba Pracodawców Pomorza, 13 styczeń 2014

ROSNĄCE ZAINTERESOWANIE POMORSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW WSPÓŁPRACĄ NA RYNKU ROSYJSKIM I W OBWODZIE KALININGRADZKIM

 

13 stycznia br. w Gdańsku, odbyło się seminarium: „Teoria i praktyczne aspekty prowadzenia współpracy biznesowej z rynkiem rosyjskim. Specyfika rynku obwodu kaliningradzkiego”, organizowane wspólnie przez Pracodawców Pomorza, Pomorski Oddział Centrum Współpracy Biznesowej „Polska-Rosja” oraz Regionalna Izbę Gospodarczą Pomorza.

Na zaproszenie obu pomorskich organizacji seminarium po raz kolejny prowadził uznany ekspert rynku rosyjskiego – Pan Iwan Rassochin, Dyrektor Warszawskiego Oddziału Centrum Współpracy Biznesowej „Polska-Rosja”, rosyjskiej firmy specjalizującej się i dysponującej ogromnym doświadczeniem w aranżacji polsko-rosyjskiej współpracy biznesowej. Seminarium było jednocześnie już czwartą imprezą tego typu organizowaną w Gdańsku przez rosyjskie Centrum, przybliżającą pomorskim przedsiębiorcom możliwości współpracy z rynkiem rosyjskim.

Tak jak w poprzednich latach, możliwość uzyskania aktualnych i wiarygodnych informacji z punktu widzenia prowadzania współpracy z rynkiem rosyjskim, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. W seminarium wzięło udział ponad 40 osób reprezentujących w pierwszej kolejności członków Pracodawców Pomorza i RIGP, głównie firm handlowych, produkcyjnych i usługowych zainteresowanych nawiązaniem kontaktów biznesowych, eksportem towarów, świadczeniem usług lub inwestycjami  w Rosji. 

W ramach programu seminarium, zostały omówione m.in. kwestie: aktualnego poziomu współpracy polsko-rosyjskiej, szans jej dalszego rozwoju, stereotypów dotyczących rosyjskiego rynku i współpracy biznesowej, oraz szczególnie obszernie, rynku kaliningradzkiego i problematyki współpracy handlowej. Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkały się też informacje dotyczące funkcjonowania Rosji w ramach WTO, Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a także kwestie związane ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Sochi.

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu środowiska biznesowego Pomorza, znacząca część seminarium została poświęcona tematyce współpracy z Obwodem Kaliningradzkim i możliwościom, które pojawiły się wraz z wprowadzeniem przepisów o ruchu bezwizowym, którego rezultatem jest obserwowana znacząca intensyfikacja wzajemnych kontaktów. Wyrazem tego jest ogromne zainteresowanie pomorskich firm nie tylko tradycyjnie z sektora przemysłu i handlu, ale również tych działających w sektorze usług: branżach gastronomicznej, hotelarskiej, medycznej, turystyki i rekreacji, edukacyjnej, itd.; współpracą z partnerami kaliningradzkimi, zakładaniem firm w Obwodzie oraz pozyskiwaniem rosyjskich klientów.

Tradycyjnie już, z dużym zainteresowaniem spotkała się część seminarium poświęcona kluczowym aspektom prowadzenia współpracy handlowej. Omawiając występujące zjawiska, prelegent przedstawił konkretne przykłady z istniejącej praktyki gospodarczej; wskazał czynniki  sukcesu oraz przyczyny, dla których podejmowane przez polskie firmy działania w niektórych przypadkach nie przynosiły pożądanych rezultatów. Szczególne zainteresowanie uczestników i pytania wzbudziły kwestie pozyskiwania partnerów na rynku rosyjskim, udziału w imprezach targowo-wystawienniczych, certyfikacji wyrobów, płatności i odprawy celnej. Kontynuując wątek „kaliningradzki”, rosyjski gość odpowiadał na pytania dotyczące specyfiki współpracy handlowej tego rejonu, wynikającej ze specjalnego statusu i umocowania prawnego Obwodu Kaliningradzkiego, a także stereotypów związanych z traktowaniem Kaliningradu jako przyczółka do ekspansji handlowej na pozostałe terytorium Rosji.

Odpowiadając na pytania dotyczące charakteru wyrobów z Polski, na które istnieje zapotrzebowanie na rynku rosyjskim, nasz gość określił je jako „wysoko przetworzone”, tj. posiadające w sobie istotny wkład myśli technicznej i technologicznej. Omawiając przykłady udanego transferu polskich technologii na rynek rosyjski, prelegent wymienił przykłady polskich firm z sektora budowlano-montażowego, które dzięki wsparciu CWB „Polska-Rosja”, realizowały prestiżowe kontrakty infrastrukturalne w ramach przygotowań do olimpiady w Sochi.

Dzięki udziałowi w seminarium, jego uczestnicy otrzymali porcję solidnej wiedzy na temat ważnych aspektów funkcjonowania rynku rosyjskiego, a także niezbędnych warunków, których spełnienie w istotny sposób decyduje o powodzeniu projektów podejmowanych przez polskich przedsiębiorców. Program seminarium uzupełniły indywidualne konsultacje ekspertów CWB „Polska-Rosja” dotyczące współpracy z rynkiem rosyjskim podejmowanej lub już prowadzonej przez poszczególne firmy uczestniczące w imprezie.

Firmy zainteresowane możliwościami współpracy i wsparciem na rynku rosyjskim, w tym kaliningradzkim, prosimy o kontakt z Panem Dariuszem Kijanką, Dyrektorem Biura Centrum Współpracy Biznesowej „Polska-Rosja” w Sopocie, tel. kom.  603-581 -635,  dkijanka@bizneswrosji.com. Firma oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie podejmowania i prowadzenia współpracy biznesowej na rynku rosyjskim. Szczegółowe informacje na stronie: www.bizneswrosji.com.

Informacja na temat prelegenta + zdjęcie

Iwan Rassochin jest rodowitym Rosjaninem, urodzonym się w Moskwie. Z wykształcenia jest prawnikiem. Absolwent Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie z 2006 roku, obecnie doktorant tej uczelni. W Polsce przebywa od 2007 roku; od 2010 roku  Dyrektor Warszawskiego Biura i Zastępca Dyrektora Centrum Współpracy Biznesowej „Polska–Rosja”. Uznany ekspert i praktyk w zakresie polsko-rosyjskiej współpracy biznesowej, oraz m.in. w zakresie tematyki przystąpienia Rosji do WTO. Autor wielu cenionych publikacji i opracowań na temat rynku rosyjskiego i biznesowych aspektów współpracy polsko-rosyjskiej. Ceniony prelegent wielu imprez poświęconych zagadnieniom prawnym i biznesowym rynku rosyjskiego i współpracy polsko-rosyjskiej. 

20140113_101549 20140113_100429 20140113_100332 20140113_100245

DSC_8953

 

DSC_8985DSC_8971DSC_8954