fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Smart Cities w ramach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego Gdańsk 2014

OSE

W dniach 26-27 marca 2014 r. w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Szczyt Energetyczny – Gdańsk 2014, poświęcony wyzwaniom stojącym przed rozwojem polskiej energetyki. Szczyt objęty został patronatem honorowym Ministra Gospodarki, Ministra Skarbu Państwa, Ministra Środowiska, Ministra Finansów, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.

Tematem przewodni całego spotkania była „Energetyka dla Gospodarki – Gospodarka dla Energetyki”, omówiona w ramach pięciu sesji:

– SESJA I: Energetyka i Gospodarka
– SESJA II: Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR) czynnikiem wzrostu wartości firmy
– SESJA III: Pomorski Mix Energetyczny
– SESJA IV: Ciepło i Kogeneracja
– SESJA V: Rynek Energii Elektrycznej: Sieci elektroenergetyczne i sprzedaż energii

Moderatorem Panelu 2 – Smart Cities w ramach Sesji Samorządowej: Efektywność i Innowacyjność był Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza” Zbigniew Canowiecki.

SAM_3223

W panelu udział wzięli również: Andrzej Bojanowski – Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Gospodarczej; Magdalena Kogut-Czarkowska – Mecenas, Baker & McKenzie; Katarzyna Grzejszczak – Dyrektor w Departamencie Realizacji Projektów, ENERGA Innowacje; Henryk Halmann – Skarbnik Województwa Pomorskiego; Danuta Grodzicka-Kozak – Prezes Zarządu, WFOŚiGW w Gdańsku; Zbigniew Kozak – Business Development Manager, Swarco Traffic Polska Sp. z o.o., Poseł na Sejm V i VI kadencji; Małgorzata Ostrowska – b. Wiceminister Gospodarki i Skarbu, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego; Andrzej Stanuch – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin;Edmund Wach – Bałtycka Agencja Poszanowania Energii SA.

a poruszono następujące zagadnienia:

  • Infrastruktura (energetyczna, telekomunikacyjna) jako punkt wyjścia do dalszego rozwoju regionalnego
  • Lokalizacja inwestycji
  • Innowacyjność i nowe technologie 
  • Termomodernizacje vs ciepło sieciowe
  • Efektywność energetyczna
  • Finansowanie inwestycji
  • Sprzedaż energii w ofercie firm telekomunikacyjnych
  • Inteligentne sieci – problematyka prawna

„Smart Cities”, czyli Inteligentne miasta to miasta przyszłości. Rozwiązania, o których mówiono podczas wystąpień panelowych i dyskusji w dużej części ocierają się o przyszłość, lecz już teraz mogą być realizowane zwłaszcza przy udziale finansowania i współfinansowania inwestycji w ramach RPO czy programów służących inwestycjom wykorzystującym efektywne i energooszczędne rozwiązania. 
Efektywne wykorzystanie wszystkich dostępnych źródeł energii wspomagane przez systemu zarządzania zużyciem, spowoduje dla miasta i dla mieszkańca korzyść płynącą z oszczędności a tym samym możliwością wygospodarowania przez samorządu środków, które mogą być przeznaczane na kolejne inwestycje służące poprawie życia w mieście. 

SAM_3222SAM_3220

Podsumowania spotkania dokonała Małgorzata Ostrowska – b. Wiceminister Gospodarki i Skarbu, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego – „Przed nami szereg decyzji i na szczeblu Sejmiku i poszczególnych gmin. Potrzebne są kryteria wyboru projektów, które dawałyby jak największą efektywność. Należy dokonać inwentaryzacji w danym regionie, aby sensownie ulokować pieniądze. Region i samorządy doskonale wiedzą, co mogą zrobić, ale muszą przede wszystkim zyskać życzliwość mieszkańców. Inwestycje są drogie i będą spłacane w długim czasie ale efekt może być szybki. Mniejsze rachunki za prąd, które płaci miasto powinny przełożyć się na „kieszeń” mieszkańców i dać możliwość na realizację innych projektów. Należy takie dobrać kryteria, aby zyskać akceptację ludzi”.

SAM_3227