fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Włosko-Francuska Uczta Muzyczna – już w czwartek 11 września na Ołowiance

Wszystkich spragnionych lata i jego gorącego włoskiego klimatu i wspaniałych francuskich brzmień serdecznie zapraszamy na WŁOSKO-FRANCUSKĄ UCZTĘ MUZYCZNĄ! Żywiołowy Maestro Massimiliano Caldi wystąpi wraz z zaproszonymi przez siebie artystami. Muzyczna uczta jużw czwartek 11 września o godz. 19:00 na Ołowiance.

 

„Do udziału w koncercie zaprosiłem pianistę Maurizio Bagliniego i wiolonczelistkę Silvię Chiesę, wybitnych włoskich solistów, nagrywających dla wytwórni Decca i Sony. Zagrają oni II Koncert fortepianowy g-mollI Koncert wiolonczelowy a-moll Saint-Saënsa” – przekazuje Massimiliano Caldi, I Dyrygent Orkiestry PFB, który zaplanował wydarzenie. Wspaniali artyści zagrają dla melomanów dzieła równie wspaniałych kompozytorów.

 

Saint Saëns był pierwszym z twórców francuskich, którego koncertowe utwory weszły do światowego repertuaru. Ponieważ sam doskonale grał na fortepianie, potrafił w niebanalny sposób wykorzystać możliwości tego instrumentu, czego dowodem jest znakomity II Koncert Fortepianowy g-moll. Krytycy muzyczni podkreślają m.in. efektowny koloryt dźwiękowy głównego tematu, podejmowanego przez chór instrumentów smyczkowych w wirtuozerskiej oprawie fortepianu. I Koncert wiolonczelowy rozpoznawany jest dzięki elegancji formy, wytrawnej technice kompozytorskiej i bezpośredniości stylu.

 

Symfonia d-moll Cesara Francka choć współcześnie należy do stałego repertuaru orkiestrowego, przez współczesnych kompozytorowi została przyjęta dość chłodno. Wynikało to ze śmiałego połączenia francuskiego i niemieckiego dziedzictwa muzycznego (harmoniczne zdobycze Wagnera, faktura kontrapunktowa i instrumentacja Brahmsa etc.). W tym połączeniu przejawia się jednak wyśmienity talent formotwórczy Francka, co melomani usłyszą już w czwartek 11 września na Ołowiance.

 

Bilety na koncert WŁOSKO-FRANCUSKA UCZTA MUZYCZNA dostępne są w cenach 15-55 zł w systemie sprzedaży on-line:, www.filharmonia.gda.pl przez platformę www.bilety24.pl  oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 26 26 lub 58 323 83 62.

 

WŁOSKO-FRANCUSKA UCZTA MUZYCZNA

Czwartek 11 września, godz. 19:00

Sala koncertowa na Olowiance

Bilety w cenie: 15-55 zł

 

Massimiliano Caldi dyrygent

Maurizio Baglini fortepiano

Silvia Chiesa wiolonczela

Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Camille SAINT-SAËNS

II Koncert fortepianowy g-moll Op. 22

Camille SAINT-SAËNS

I Koncert wiolonczelowy a-moll Op. 33

César FRANCK

Symfonia d-moll

Partner:

Instituto Italiano di Cultura Varsavia

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”.

Dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku w sezonie artystycznym 2014/2015 jest Szymon Morus, który w ramach rezydencji weźmie udział w przygotowaniu 3 koncertów symfonicznych prowadzonych przez Maestro Ernsta van Tiela, Maestro Massimiliano Caldiego oraz gościnnie występującego Maestro Jacka Kaspszyka.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent-rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

  

Sponsor Strategiczny PFB

www.energa.pl

 

BBACKROUND

 

Silvia CHIESA– włoska wiolonczelistka urodzona w Mediolanie. Studiowała u Rocco Filippini, Mario Brunello i Antonio Janigro. Jako solistka występowała z towarzyszeniem Orchestre de l’Opéra de Rouen, Royal Philharmonic Orchestra w Barbican Hall i Cadogan Hall w Londynie, Orchestra Nazionale della Rai, Orchestra Verdi, pod dyrekcją takich dyrygentów jak Luciano Acocella, Paolo Arrivabeni, Gürer Aykal, Daniele Gatti, Corrado Rovaris, Howard Shelley i Brian Wright.

Jest cenioną kameralistką, współpracującą z Mario Brunellim, Michelem Besslerem, Bruno Canino, Wolframem Christem, Antonem Dresslerem, David Grimalem, Rocco Filippini, Shlomo Mintzem, Franco Petracchim.

Chętnie wykonuje utwory kompozytorów współczesnych, w tym także prawykonania nowych dzieł, m.in. Aldo Clementiego, Michele Dall’Ongaro, Sir Petera Maxwella Daviesa i Giovanniego Sollimy. Matteo D’Amico zadedykował jej swój Koncert wiolonczelowy Il filo di Teseo.

Od 2005 roku wspólnie z Maurizio Baglinim tworzy duet z powodzeniem występujący w prestiżowych salach koncertowych całego świata: Salle Gaveau w Paryżu, Sala Cecília Meireles w Rio de Janeiro. Duet koncertuje także w Rosji, Belgii, Islandii, Izraelu. Artyści zarejestrowali komplet utworów na wiolonczelę i fortepian C. Saint-Saënsa, a także sonaty Chopina, Debussy’ego, Brahmsa i Schuberta. Jej solowe koncerty transmitowane są często przez włoskie i francuskie stacje radiowe (Rai Radiotre, France Musique).

W 2011 roku, dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Nino Roty, Artystka nagrała dla wytwórni Sony Classical album zawierający oba koncerty wiolonczelowe kompozytora z towarzyszeniem Orchestra Nazionale della Rai pod dyrekcją Corrado Rovarisa. Silvia Chiesa gra na wiolonczeli Giovanniego Grancino z 1697 roku.

MASSIMILIANO CALDI – dyrygent (Włochy). Urodzony w Mediolanie, na stałe współpracuje ze Śląską Orkiestrą Kameralną, której w latach 2006 – 2010  był kierownikiem artystycznym. W latach 1998 – 2009  był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica. Jest laureatem pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na gruncie muzyki operowej oraz symfonicznej, głównie we Włoszech i Polsce. W Polsce regularnie koncertuje z Filharmonią Śląską, a ze Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w niektórych z najbardziej znanych polskich festiwali  m.in.: w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis Silesiae Superioris. Na zaproszenie Antoniego Wita w styczniu 2010 ze Śląską Orkiestrą Kameralną wystąpił na estradzie Filharmonii Narodowej. Także na tej estradzie wystąpił wraz z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego podczas Koncertu Noworocznego 2009. Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans.  Spośród polskich orkiestr, prowadził Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Artysta współpracuje z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie. We Włoszech współpracuje z Valle d’Itria Festival, Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, a także regularnie pracuje nad muzycznymi programami teatrów w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował także w Izraelu, Brazylii i Chile. Operowe dzieła, które prowadził od 1991 r. to m.in.: Orfeusz i Eurydyka Glucka, Cyganeria Pucciniego, Salome Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Mascagniego, Cyrulik sewilski Rossiniego, Norma Belliniego, Carmina Burana Orffa, I Due timidi i La notte di un nevrastenico Roty. W 2011 roku, po 150 latach wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. W roku 2009 DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami B. Brittena, G. Holsta, W. Lutosławskiego i W. Kilara nagranymi wespół ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Z okazji stulecia urodzin Nino Roty, Massimiliano Caldi poprowadzi szereg koncertów w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej.

MAURIZIO BAGLINI – fortepian. Już jako młody artysta Maurizio Baglini brał udział w międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in.: im. F. Busoniego w Bolzano (Włochy), im. W. Kapella w Maryland (USA), World Music Piano Master w Monte Carlo, gdzie w wieku 24 lat zwyciężył jednogłośnym werdyktem jury. Był także gościem prestiżowch festiwali takich jak: La Roque d’Anthéron, Loeckenhaus, Yokohama Piano Festival, Australian Chamber Music Festival, Benedetti Michelangeli di Bergamo e Brescia, Rossini Opera Festival. Pianista regularnie zapraszany jako solista i członek kameralnych zespołów muzycznych przez znaczące instytucje międzynarodowe: Salle Gaveau oraz Auditorium du Louvre w Paryżu, Kennedy Center w Waszyngtonie, Gasteig w Monachium (Bawaria). Maurizio Baglini wykonuje szeroki repertuar: od  dzieł Williama Byrda (ok. 1543 – 1623), poprzez utwory Fryderyka Chopina po muzykę współczesną. Od roku 2005 często koncertuje w duecie z wiolonczelistką Silvią Chiesa. Na swoim koncie posiada znaczący dorobek dyskograficzny, który zawiera między innymi: dwie wersje 27 etiud chopinowskich (wykonywanych zarówno na oryginalnych instrumentach z XIX wieku jak i na fortepianie współczesnym), całościowe nagranie utworów Bacha wg transkrypcji Busoniego, Koncert fortepianowy e-moll Chopina z towarzyszeniem New Japan Philharmonic Orchestra. Najnowsze wydania całościowe dzieł pianistycznych Rolfa Ursa Ringgera obejmują cinque prime assolute oraz IX Symfonię Beethovena w transkrypcji Liszta na fortepian solo, wydaną przez firmę fonograficzną Decca. W roku 2007 Maurizio Baglini jako jedyny włoski pianista został zaproszony na obchody stulecia Sali Gaveau w Paryżu. W uroczystości tej (transmitowanej przez stację telewizyjną France 3) wzięli udział między innymi Martha Argerich i Nelson Freire. W 2008 roku był głównym gościem programu telewizji France 3 Toute la Musique qu’ils aiment, ponadto wykonał w Musée d’Orsay IX Symfonię Beethovena w transkrypcji Liszta na fortepian solo z towarzyszeniem Chóru Francuskiego Radia transmitowanej na żywo przez radio France Musique. W 2009 roku na Festiwalu w Izraelu wykonał monumentalny program złożony z IX Symfonii Beethovena w transkrypcji Liszta na fortepian solo wraz z 12 etiudami op.10, 11 i  25 Chopina.  W 2010 roku artysta dokonał  nagrań Etiud transcendentalnych Liszta dla firmy  fonograficznej Decca i zadebiutował wraz z Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai w światowej premierze Koncertu na fortepian i orkiestrę autorstwa Azio Corghi napisanego specjalnie dla niego. Maurizio Baglini jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Dionisus, który odbywa się latem każdego roku w zamku Colle Massari w Cinigiano w okolicach Grosseto. Od 2011 roku sprawuje pieczę artystyczną nad wydarzeniami Fazioli Piano Showroom w Mediolanie, nad nowym projektem obejmującym wykłady i koncerty w Palazzo Reale w Pizie, a także nad nowym francuskim festiwalem Les musiques de Montcaud.