fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pomorskie pomaga przedsiębiorcom

Dotknęły Cię ograniczenia w eksporcie towarów? Pomorskie pomaga przedsiębiorcom

Na mocy zmienionej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, od 1 lutego 2015 roku, firmy z Pomorza, które popadły w kryzys w związku z ograniczeniem możliwości eksportu towarów do innych krajów mogą skorzystać z bezzwrotnej pomocy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przyjęte nowelą rozwiązania mają chronić miejsca pracy.

Na wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy u których przeważający rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej wg PKD wskazuje jej udział w handlu, przetwórstwie, transporcie, uprawach rolnych lub chowie i hodowli zwierząt, a także wynikających z nich usługach i u których wystąpił 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu do łącznych obrotów z tych  samym miesięcy kalendarzowych poprzedniego roku.

Środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego, na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu  obniżenia wymiaru czasu pracy  oraz opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników.

Pracodawca chcący skorzystać z bezzwrotnej pomocy finansowej nie może zalegać z podatkami, składkami na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz i Fundusz Pracy, poza określonymi w ustawie wyjątkami. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy zadłużony przedsiębiorca zawarł umowę z ZUS lub otrzymał decyzję z US w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności bądź, gdy zaległości podatkowe i na składki na ubezpieczenie społeczne powstały w okresie spadku obrotów gospodarczych, a przedsiębiorca dołączył  do wniosku o przyznanie świadczeń plan spłaty zadłużenia uprawdopodabniający poprawę kondycji finansowej przedsiębiorcy i pełną spłatę  zaległości.

Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli takie organizacje nie działają w danej firmie, przedsiębiorca powinien uzgodnić treść porozumienia z organizacjami reprezentatywnymi lub z przedstawicielami pracowników.

Świadczenia przyznawane są na podstawie wniosku złożonego przez przedsiębiorców z Pomorza do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, który w imieniu marszałka województwa pomorskiego zajmuje się tym wsparciem.

Więcej informacji o instrumentach przewidzianych w ustawie, warunkach, zakresie i wielkości świadczeń można zdobyć w
Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku w siedzibie Wydziału Obsługi Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Gdańsku
przy ul. Rzeźnickiej 58,
od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00
oraz telefonicznie pod numerami 58 32 09 109 i 58 32 09 110
oraz http://www.wup.gdansk.pl/bip/artykul/podstawa-prawna-2.html

Wnioski można składać osobiście lub przesłać pocztą na adres: Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, 80-824 Gdańsk, ul. Podwale Przedmiejskie 30.

INFORMACJA Ochrona miejsc pracy