fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Spektakl słowno-muzyczny „Świat Nieprzerwany”

Zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny
ŚWIAT NIEPRZERWANY

Świat Nieprzerwany

ŚWIAT NIEPRZERWANY

Czy ktoś na co dzień zastanawia się nad sensem i znaczeniem rywalizacji w naszym życiu? Rywalizacja wpisana jest w życie człowieka od zawsze, od czasu kiedy pojawił się na ziemi. Zawsze występuje w parze z emocjami, uczuciami do drugiego człowieka. Tak samo jak one wpływa na decyzje i postępowanie człowieka, tak samo rodzi w jego życiu chwile radości, euforii jak i chwile smutne, a często tragiczne. Te dwie sfery się silnie przeplatają i są siła napędzającą nie tylko emocjonalnie ludzkość. Rywalizacja wynika z odrębności osobowości ludzkiej i wpisanej w nasze geny permanentnej walki o wszystko, aby przeżyć i przekazać potomstwu lepsze życie. Przez to, praktycznie od zarania dziejów historia ludzkości, to historia ciągłych wojen.

„Do Europy tak, ale tylko razem z naszymi umarłymi”. To słowa prof. Marii Janion wygłoszone podczas wręczenia Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury. Wchodząc w ogrom świata nie możemy zapominać o naszej spuściźnie, tradycji i o tym wszystkim co ukształtowało naszą świadomość i tożsamość kulturową. „Do Europy tak, ale tylko razem z naszymi umarłymi” – to motto przyświecało twórcom spektaklu, który przedpremierowo będzie można zobaczyć już 4 maja w Gdańsku.
Spektakl słowno – muzyczny pt. „ŚWIAT NIEPRZERWANY” ociera się o problematykę dotykającą ludzkość od wieków, zwłaszcza w historii najnowszej – poprzez cały wiek XX aż po czasy współczesne – nie tylko jeśli chodzi o warstwę dosłowną – czyli o wojny i konflikty zbrojne – ale też o warstwę społeczną. Ludzie przecież zawsze o coś walczyli – nawet jeśli to była walka wewnętrzna. Aspekt psychologiczny odgrywa w tym przedsięwzięciu ogromną rolę. Widowisko składa się z precyzyjnie dobranych poezji zapisanych w kanonach i sercu światowej literatury. Usłyszeć będzie można poezje m.in. Czesława Miłosza, Stanisława Barańczaka czy Zbigniewa Herberta. W mistrzowski sposób recytować będzie w Gdańsku Wojciech Wysocki – znany z bardzo charyzmatycznego podejścia do sztuki recytacji.

Poezje przeplatane będą energetycznymi piosenkami w konwencji soft – rockowej w wykonaniu zespołu PIRAMIDY – znanego z koncertów radiowych i telewizyjnych i niebanalnego repertuaru.
Spektakl słowno – muzyczny „ŚWIAT NIEPRZERWANY” tworzy zamkniętą historię świata XX i XXI wieku – od wybuchu II wojny, przez czasy Żelaznej kurtyny, Okrągłego Stołu aż po ataki terrorystyczne na World Trade Center i wybuch wojny na Ukrainie. Szczególne miejsce w tej historii świata odgrywa „kraj nad Wisłą”, ze wszystkimi dramatami, które w ciągu XX wieku nań przypadły.

W spektaklu biorą udział:
Wojciech Wysocki – recytacje
Piotr Kajetan Matczuk, lider zespołu- śpiew, instrumenty klawiszowe
Dawid Lipka – trąbka
Piotr Augustynowicz – gitary
Tomasz Imienowski – bas
Tomasz Paszko – perkusja

Koproducentem spektaklu jest Fundacja Alegoria Kultury, dzięki której w Gdańsku odbędzie się pierwszy, jeszcze przedpremierowy jego pokaz. Choć całość dotyczy wydarzeń dramatycznych, artyści realizują wykonanie w bardzo energetycznej konwencji.

Wojciech Wysocki – aktor teatralny i filmowy w 1976 r. ukończył warszawską PWST Występował w teatrach warszawskich:Współczesnym, Północnym, Teatr Scena Prezentacje, Dramatyczny, Muzycznym „Roma, Komedia, Rozmaitości, Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Kompania Primavera, Rampa na Targówku, oraz m. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Opera Nova w Bydgoszczy, Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, i Teatrze Piosenki we Wrocławiu.
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, ponad czterdzieści filmowych.
Jest znakomitym recytatorem i wykładowcą cyklicznych poetyckich warsztatów i spotkań. Jego interpretacje pełne są pasji i ujawniają niezwykle szeroki wachlarz aktorskich umiejętności. W 2007 został wyróżniony przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą Wielki Splendor. Brał udział w radiowych serialach „Matysiakowie” i „Motel w pół drogi”. Zagrał też pułkownika Andrzeja Szawłowskiego, skorumpowanego oficera UOP-u w kultowym serialu „Ekstradycja” (1 i 2 seria), a obecnie między innymi ogromną popularność przynosi mu rola doktora Mieczysława Wezóła w serialu „Ranczo”.

Piotr Kajetan Matczuk – muzyk, wykonawca i autor piosenek. Nagrał własne płyty: „Rozmowa z piramidami” (2012) oraz „Nasz Wysocki” (2013), DVD „Bardowie epoki PRL”, oraz zagrał sesyjnie na płytach: Łukasz Majewski „Mężczyzna z zakolami”, Marian Opania „Fascynacje”, Krzysztof Tyniec „Dopokąd”. Współorganizator i producent wielu festiwali i imprez muzycznych.
Z zespołem PIRAMIDY koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Berlinie, Hadze, Monachium, we Frankfurcie, Kolonii, Brunssum na terenie Dowództwa Sił Zbrojnych NATO, w Luksemburgu, a w 2014 roku zagrał koncert w Berlinie na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego.

Patronat:

1 wersja wielobarwna na białym tle