fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Spotkanie Rady Programowej Obszaru Metropolitarnego G-G-S

Rada Programowa Obszaru Metropolitarnego G-G-S zaleca:

Przełamać stereotypy, wypromować nową markę

 

Drugie w tym roku posiedzenie Rady Programowej OMG-G-S odbyło się 1 grudnia br. w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Uczestniczyli w nim zarówno samorządowcy jak przedstawiciele nauki oraz pomorskiego biznesu, wśród tych ostatnich Zbigniew Canowiecki – prezes PRACODAWCÓW POMORZA. Mieczysław Struk – przewodniczący Rady, marszałek województwa pomorskiego, podkreślił znaczenie koordynacji działań przedstawicieli różnych sektorów na rzecz przyciągania kreatywnych i wyspecjalizowanych pracowników do metropolii, ponieważ współpraca i porozumienie pomiędzy wszystkimi interesariuszami rozwoju metropolitalnego ma kluczowe znaczenie dla podejmowania strategicznych decyzji, rzutujących na rozwój gospodarczy i zamożność województwa. 

Jak relacjonuje Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska, większość obecnych była zdania, że należy przełamać stereotypy martyrologii Gdańska, który to obraz jest z pewnością chwalebny, ale współczesność wymaga uzupełnienia go o wizerunek nowoczesnego, otwartego na innowacje społeczeństwa.

Maciej Grabski, Prezes Olivia Business Centre, powołując się na swe liczne doświadczenia stwierdził, że szeroko zakrojona koncepcja działań, ukierunkowanych na stworzenie atrakcyjnych warunków  pracy i zamieszkania dla ludzi kreatywnych i otwartych na wyzwania, powinna stać się fundamentem myślenia o rozwoju metropolii. Wciąż prześladuje nas koncepcja trzech rozdzielnych trójmiejskich potencjałów, którą wreszcie należy przełamać i budować potencjał całego obszaru jako wspólnej marki.

Marcin Zagórski (do niedawna Dyrektor Finansowy w korporacji Amazon) zaznaczył, że od początku dyskusji nad Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza wskazywano, iż głównym czynnikiem rozwoju jest kapitał ludzki: „Tam, gdzie powstaje masa krytyczna, można zaobserwować efekt kuli śnieżnej – coraz więcej kreatywnych osób generuje kolejne fale inwestycji i start-upów. Naukowcy często są „zasysani” przez firmy i okazuje się, że przez to wyczerpuje się możliwość kształcenia kolejnych generacji inżynierów.

Zgodził się z tym Paweł Adamowicz – prezes OMG-G-S, prezydent Miasta Gdańska, zaznaczając, że ponieważ dla osiągnięcia celów Strategii Metropolii 2030, konieczne jest wzmocnienie kadry  intelektualnej tego obszaru, wybory rektorów wyższych uczelni w marcu 2016 będą równie ważne jak samorządowe.

Pojawił się także pomysł stworzenia na którejś z pomorskich uczelni „katedry dla noblisty”, która wprowadzając twórczy ferment w dziedzinie nauk fizyczno-matematyczno-przyrodniczych, w konsekwencji doprowadziłaby do zintensyfikowania wynalazczości oraz wzmocnienia współpracy nauki z biznesem.

Wojciech Szczurek – wiceprezes OMG-G-S, prezydent Miasta Gdyni, dodał, że coraz większy wpływ na decyzje o wyborze miejsca zamieszkania, pracy oraz kształcenia ma jakość życia społecznego, więc:

– Działania samorządów powinny równocześnie zmierzać do podnoszenia poziomu i dostępności edukacji czy atrakcyjności oferty kulturalnej.

Na koniec spotkania jednogłośnie zostali wybrani wiceprzewodniczący Rady. Funkcje te będą pełnić: Maciej Grabski, Marek Olechnowicz (Przewodniczący Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych) oraz prof. Jacek Zaucha (Uniwersytet Gdański).

Anna Kłos