fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Szwecja daleka, Szwecja bliska. O kulturowych aspektach biznesu

 

Wczorajsze popołudnie warto było spędzić w przestrzeni Olivia Sky Club, pełniącego funkcję centrum konferencyjnego Olivia Tower. Odbyło się tam spotkanie Sekcji Handlu i Usług „Pracodawców Pomorza”, tym razem sprofilowane z myślą o osobach biorących aktywny udział w polsko-szwedzkich relacjach biznesowych.

Wydarzenie pn. „Ludzie/kultura/biznes: Szwecja” było skierowane do członków „Pracodawców Pomorza” i firm funkcjonujących w kompleksie biurowym Olivia Business Centre, które podjęło się współorganizacji tego spotkania. W dwie godziny, dzięki nieocenionej pomocy zaproszonych ekspertów, udało się zarówno zarysować ogólną problematykę związaną z odmiennością kulturową, definiującą styl prowadzenia biznesu w Szwecji, jak również i licznych aspektów savoir-vivre’u, trudnego do przecenienia w trakcie zapoznawania się z kulturowo-społeczną specyfiką tego kraju.

Rolę prowadzącej spotkanie objęła Aleksandra Harasiuk, Przewodniczą Sekcji Handlu i Usług „Pracodawców Pomorza, konsultantka w Good At Service. Do dyskusji zaproszono kilku ekspertów: Magdalenę Pramfelt, Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, prof. dr hab. Hieronima Chojnackiego, Dyrektora Instytutu Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urszulę Dziemszę, Dyrektor  Sprzedaży i Marketingu Hilton Gdańsk.

Zderzenie ze stereotypami – przy pierwszym kontakcie z inną narodowością – wydaje się być nieuniknione. O tym właśnie mówiła Aleksandra Harasiuk, rozpoczynając wtorkowe spotkanie. Próbę potwierdzenia bądź obalenia stereotypów podjęła Magdalena Pramfelt, wskazując, że Szwecja jest obecnie przykładem społeczeństwa wielokulturowego, z dużym procentem mieszkańców pochodzących z innych kultur (na 9,5 miliona obywateli, 1,5 to cudzoziemcy). W roli przykładu wystąpili tutaj obecni w Gdańsku szwedzcy studenci Uniwersytetu Medycznego, którzy wydają się ten szacunek potwierdzać. – Mniej więcej od lat 30. XX wieku mieliśmy w Szwecji do czynienia z silnym rozwojem socjaldemokracji, a w chwilę później związków zawodowych – zarysowywała kontekst historyczny Magdalena Pramfelt. – Teraz, po ośmioletniej przerwie w aktywności rządu prawicowo-centralistycznego, kraj do niej powraca – dodała. Słuchacze mogli dowiedzieć się o słynnej szwedzkiej rodzinie Wallenbergów, która rozwijała swoje spółki-córki w dawnej Warszawie.

 

DSC_0420

Moderowana dyskusja z zaproszonymi / fot. Pracodawcy Pomorza

 

Zamykając lata minione i skupiając się na bardziej współczesnym obrazie Szwecji, Magdalena Pramfelt nie ukrywała, że Polska mogłaby czerpać pełnymi garściami ze specyfiki prawnej swojego skandynawskiego partnera w biznesie: – w Szwecji powstały i funkcjonują skutecznie uproszczone procedury prawne, które są bardzo transparentne, pomagają na każdym etapie życia. To prawo zrozumiałe dla średnio wykształconego obywatela. Chodzi o to, żeby ludzie, sięgając do litery prawa, mogli sobie z nią doskonale poradzić – wyjaśniała.

Jak nietrudno się domyślić, to pragmatyczne i zdroworozsądkowe podejście do życia przełożyło się bezpośrednio na charakter pracy w przedsiębiorstwach, o czym także napomniała przedstawicielka Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, mówiąc: – w Szwecji występuje flat management, czyli całkowita decentralizacja działań. Każda osoba oddelegowana do współpracy z nami będzie osobą  pełnowładną. Szwedów charakteryzuje wysoki poziom współuczestnictwa w zarządzaniu – podkreślała.

W prezentacji Magdaleny Pramfelt znalazło się wiele danych gospodarczych, jak np. procentowe wskaźnik polsko-szwedzkiej wymiany handlowej i pozycja  Szwecji na prestiżowej liście Global Innovation Index (trzecia pozycja w 2014 roku, tuż za Wielką Brytanią i Szwajcarią). – To szalenie innowacyjny kraj. Są niezwykle nowocześni, lecz jednocześnie kochają i pielęgnują swoją tradycję.  Charakteryzuje ich chłodne, zdroworozsądkowe podejście do problemów biznesowych. Preferują szczegółowe planowanie i zatwierdzanie, w przeciwieństwie do np. Holendrów, który potrafią podejmować większe ryzyko zawodowe – tłumaczyła słuchaczom w dalszej kolejności prelegentka. Magdalena Pramfelt zakończyła swoje wystąpienie prezentacją usług Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, działającej m.in. z myślą o ułatwieniu funkcjonowania polskiej firmy w szwedzkiej rzeczywistości (rejestracja w tamtejszych urzędach, przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, wniosków oraz uczestnictwo w windykacjach i negocjacjach). Nie mniejsze znacznie ma oczywiście dla Izby udział w rozmaitych misjach gospodarczych.

 

DSC_0418

Wiele przemyśleń, zbieżne wnioski / fot. Pracodawcy Pomorza

Spotkanie przeszło płynnie do formuły moderowanej dyskusji, do której Aleksandra Harasiuk zaprosiła Magdalenę Pramflet i dwoje pozostałych – wymienionych na początku tego artykuły – ekspertów. Prof. Hieronim Chojnacki, wspominając początki swojej fascynacji, odniósł się do literatury, która dała mu obszerne, „zewnętrzne widzenie” miejsca, którym była Szwecja. – W 1970 roku powstała w Gdańsku jednostka, która miała zorganizować studia skandynawistyczne. Pięć lat później wystartowały właściwe studia i tak się w to wciągnąłem – wyjaśniał. Powołując się na swoje doświadczenia stwierdził, że jego zdaniem Szwedów charakteryzuje przywiązanie do ładu i bezpieczeństwa, z którym nie chcą się rozstać. Są wychowywani tak, aby pracować na rzecz firmy, na rzecz jej sukcesów. – Polacy pracują natomiast głównie na swój awans. Takie różnice będą zawsze tworzyły barierę kulturową. Poza tym, harmonia między obywatelem i państwem jest tam o wiele większa – dodał. Prof. Hieronim Chojnacki. Podkreślił szczególnie jedną myśl: – Państwo musi tworzyć klimat dla innowacji, na wzór Szwecji. Musi wspierać przełomowe odkrycia, kreatywność, otaczać opieką finansową najbardziej priorytetowe gałęzie gospodarki.

Konferencja została zamknięta po pytaniach od publiczności oraz loterii, w trakcie której rozlosowane zostały nagrody, przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Koło w Gdańsku).

 

 

Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza: http://psig.com.pl/

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym: http://psouu.gda.pl/

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl