fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji (wideo)

 

Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji zmieniło niedawno siedzibę. Adres przy ul. Dyrekcyjnej 7 nie jest już aktualny. Obecnie, PCMiA i Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza znajdują się na terenie kompleksu biurowego Olivia Business Centre, w budynku Olivia Six, na trzynastym piętrze (al. Grunwaldzka 472D).

„Pracodawcy Pomorza” byli jednymi z inicjatorów porozumienia ustanawiającego Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji, jako wspólnego Ośrodka Mediacyjnego i Arbitrażowego:

  1. Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza z siedzibą w Gdańsku (w roli inicjatora i głównego prowadzącego);
  2. Pracodawcy Pomorza z siedzibą w Gdańsku (również w roli inicjatora);
  3. Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw z siedzibą w Gdańsku;
  4. Krajowa Izba Gospodarki Morskiej z siedzibą w Gdyni;
  5. Pomorska Izba Rolnicza z siedzibą w Pruszczu Gdańskim;
  6. Starogardzki Klub Biznesu;
  7. Związek Pracodawców z siedzibą w Starogardzie Gdańskim;
  8. Kaszubski Związek Pracodawców z siedzibą w Żukowie;
  9. Norda – Regionalna Izba Przedsiębiorców z siedzibą w Wejherowie.

Centrum Arbitrażu i Mediacji jest rezultatem ogólnopolskiego planu na rzecz stworzenia lokalnych placówek służących upowszechnianiu wiedzy o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów, z naciskiem na te o podłożu gospodarczym.

Przy okazji artykułu opublikowanego w kwietniu (https://pracodawcypomorza.pl/2016/04/05/pozytek-plynacy-z-mediacji/), zarysowaliśmy problematykę mediacji i arbitrażu na gruncie polskim oraz ich pożytecznego wpływu na polski system prawny. Czy coś zmieniło się od tego czasu?

Finlandia, Niemcy, Holandia i Austria wyszły z inicjatywą utworzenia wewnątrzunijnego odrębnego systemu sądowego do rozstrzygania sporów na linii inwestor-rząd. Byłby to arbitraż międzynarodowy zbieżny z tym, którego powołania Unia Europejska wymaga w umowach z krajami trzecimi.

Zmiany nastąpiły też w obszarze konsumenta. 31 maja rząd przyjął projekt ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma wdrożyć przepisy unijne, to znaczy – dyrektywę ADR (Alternative Dispute Resolution) i ODR (rozporządzenie w sprawie sporów internetowych).

 

 

 


Autor

Maciej Michniewski/Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl