fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

I Sympozjum Budownictwa Energooszczędnego (+ wideo)

1

 

Rosnąca świadomość energetyczna, na którą nakłada się – regulowana coraz bardziej precyzyjnie i restrykcyjnie –  polityka energetyczna Unii Europejskiej, stymuluje wzrost popularności budownictwa opartego na wykorzystaniu materiałów drewnopochodnych. W żadnym wypadku nie należy tego rozpatrywać w kategoriach tymczasowego trendu. Odpowiedzialne, zrównoważone gospodarowanie energią, przy użyciu nowoczesnych technologii, to konieczność – obowiązek do spełnienia wobec przyszłych pokoleń, które powinny gospodarować zasobami Ziemi w sposób jeszcze bardziej świadomy i odpowiedzialny.

Ten temat podjęto na 1 Sympozjum Budownictwa Energooszczędnego, które 3 czerwca odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (ul. Trzy Lipy 3). Zorganizowali je wspólnie Pracodawcy Pomorza i Pomorski Klaster Drzewny Czarna Woda. Licznie stawili się przedsiębiorcy, architekci i inne osoby zaangażowane w proces promocji i rozwoju omawianej branży.

 

Dla przypomnienia:

W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od 1 stycznia 2017 roku domy będą musiały spełniać jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania odnośnie zużycia energii. Celem zmian w przepisach, jakie zaczęły obowiązywać od 2014 roku, a których zakończenie zaplanowane jest na rok 2021, jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej obiektów. Jest to bezpośredni efekt wdrażania w Polsce dyrektywy unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Stopniowo wdrażane są zmiany w prawie budowlanym, które sukcesywnie obniżają maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród zewnętrznych. Docelowo dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o „niemal zerowym zużyciu energii” (tzw. budynkami zero emisyjnymi).

 

Wideo – otwarcie:

Arkadiusz Gliniecki – Przewodniczący Rady Pomorskiego Klastra Drzewnego „Czarna Woda”

Zbigniew Canowiecki – Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza

Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego

 

 

To wyjątkowo bogate pod względem wiedzy specjalistycznej spotkanie rozpoczął Arkadiusz Gliniecki, Przewodniczący Rady Pomorskiego Klastra Drzewnego „Czarna Woda”. Klaster powstał w maju 2015 roku z inicjatywy kilkunastu podmiotów skupionych wokół idei promocji budownictwa. Jego członkowie działają w wielu kierunkach, dążąc do stworzenia optymalnych warunków w dostępie do wyspecjalizowanych i unikalnych zasobów i usług w zakresie technologii drewna oraz wykorzystania potencjału badawczo-rozwojowego dla wytworzenia nowych produktów i świadczenia nowych usług. Klaster prowadzi akcje promocyjne w kraju i zagranicą, jest zaangażowany przy procesach edukacyjnych kadr, kształtuje ofertę inwestycyjną dla firmy, jak i przygotowuje odpowiednie pakiety biznesowe w celu zwiększenia inwestycji na obszarze Gminy Czarna Woda (powiat starogardzki).

– Budownictwo jest związane z sektorem leśno-drzewnym, który w tym kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Mówiąc wprost, mamy do czynienia z renesansem drewna w Polsce – przekonywał już na wstępie Arkadiusz Gliniecki, dodając: – Ta myśl technologiczna była u nas zawsze na wysokim poziomie. Mamy do czynienia z kilkoma niezwykle ważnymi ośrodkami, np. poznańskim Uniwersytetem Przyrodniczym oraz Instytutem Technologii Drewna, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym w Czarnej Wodzie, który można traktować jako prawdziwą kuźnię talentów. 

Zbigniew Canowiecki, Prezes Pracodawców Pomorza – jak sam otwarcie przyznał – potrzebował nieco czasu, aby w pełni docenić powrót do technologii opierającej się na wykorzystaniu uniwersalnego surowca, którym bez wątpienia jest drewno: – Te rozwiązania proekologiczne dotarły do Europy i przebiły się do naszej świadomości. Takie firmy nie tylko niosą element innowacyjność. Powodują również, że na Pomorzu tworzą się całe branże realizujące bardzo ważne rozwiązania technologiczne. Mówimy tu o całej pożytecznej sieci podwykonawców. Zaczynamy promować unikalną specjalizację Pomorza. 

W roli zwolennika tzw. zrównoważonego budownictwa wystąpił także Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, któremu zależy, aby taka specjalizacja, przykładowo, mogła równać się zasięgiem i znaczeniem z branżą ICT, którą to właśnie województwo pomorskie rozwinęło z wyjątkowym powodzeniem: – Chodzi o wejście na nowy poziom technologiczny, o zmianę w mentalności. Żyjemy w czasach, w których koszty życia mają ogromne znaczenie. Przykładem niech będzie energia cieplna i elektryczna – przekonywał Mieczysław Struk, informując przy tej okazji, że Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował właśnie o przeznaczeniu 210 mln złotych na kompleksowe działania termomodernizacyjne.

 

 Wideo – Steffen Zimny

 

 

Steffen Zimny, Przewodniczący Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej, dowiódł po raz kolejny, że budownictwo pasywne i energooszczędne to tematy, które nie mają przed nim żadnych tajemnic. Wskazał też na pozytywną cechę współczesnej Polski: – Mieszkam tutaj od 12 lat. To okres fantastycznego rozwoju polskiej gospodarki. Widzę wśród mieszkańców zupełnie nową organizację życia, inne potrzeby dotyczące komfortu. 

Materiały, które pozostały po starym budownictwie (Steffen Zimny mówił o niemieckich obiektach powstałych w latach ’70) to bardzo kłopotliwe obciążenie i trudne do zagospodarowania odpady. Wełna szklana, wełna mineralna i styropian, aby rozłożyć się w sposób naturalny, potrzebują setek lat. Pozostaje tylko ich składowanie. Po drewnie nie zostanie ani śladu – wyeksploatowane w budownictwie, zostanie na samym końcu wykorzystane jako energia cieplna. – W Monachium grunt jest tak drogi, że osoba mieszkająca samotnie, nie może sobie pozwolić na taki zakup. To wina budowania zbyt masywnych, betonowych obiektów, które zajmują o wiele więcej miejsca, niż powinny – podał, jako przykład złego gospodarowania przestrzennego i surowcowego, Steffen Zimny.

 

Wideo – Michał Komorowski

 

Jakie zalety mają materiały drewnopochodne? Jakie realizacje pokazują, że to dobry kierunek działania? Tutaj z pomocą przyszedł Michał Komorowski, Menedżer ds. Klientów Strategicznych STEICO CEE Sp. z o.o. Firma oferuje kilka grup produktowych, m.in.: twarde płyty termoizolacyjne (dla izolacji zewnętrznej dachu i ścian), materiały miękkie (granulaty), system drewna wysoko przetworzonego. Zestawiając wszystkie produkty, otrzymujemy gotowy obiekt mieszkalny, który może zawierać do czterech kondygnacji, ponieważ taka wysokość jest dopuszczalna przez polskie prawo. Żywotność domu drewnianego, według normy niemieckiej, sięga 100 lat. Nie ma więc żadnej różnicy w trwałości takie budynku, a obiektu opartego na cegle.

– Drewno, które stosujemy, ma bardzo wysokie ciepło właściwe. Znaczy to, że ma właściwości zbliżone do tradycyjnego, litego drewna. Włókno szklane ma trzykrotnie mniejszy potencjał, a polistyren – aż 80% mniej potencjału. Domy wykorzystujące naszą technologię szybko schładzają się w lecie i nie dopuszczają ciepła z zewnątrz. To wpływa na całoroczny komfort – Michał Komorowski prezentował, krok po kroku, zalety technologii STEICO.

 

Wideo –  Tomasz Balcerowski/Wojciech Pilacki

 

Interesujące studium przypadku zaprezentował Tomasz Balcerowski, Prezes EKOINBUD Sp. z o.o., który jakiś czas temu zaangażował się w działanie pionierskie – wybudował pierwszy na Pomorzu żłobek w technologii szkieletowej (ul. Olsztyńska i ul. Rogalińska). Budynek żłobka znajdującego się pod pierwszym z podanych adresów to powierzchnia wynosząca nieco ponad 1 tys. metrów kwadratowych, z czterema symetrycznymi skrzydłami. Obiekt tworzą gotowe panele ścienne, stropowe i dachowe. Wszystkie cechują wysokie parametry izolacyjne. Na teren budowy zostały dostarczone gotowe elementy – proces prefabrykacji w zakładzie produkcyjnym to naprawdę duża rewolucja technologiczna i logistyczna.

W roku 2012 firma Ekoinbud otrzymała z Urzędu Patentowego RP patent na wykonywanie ścian w konstrukcji drewnianej. W zeszłym roku firma rozpoczęła działania na szeroką skalę – otworzyła rozległą fabrykę domów modułowych (2,5 tys. metrów kwadratowych) na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycję wsparł kredyt technologiczny (9 mln zł) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Firma wykorzystuje materiały firmy STEICO.

Więcej detali technicznych na temat wspomnianego projektu żłobka modułowego podał Wojciech Pilacki, Główny Projektant/Technolog w ECOLOGIQ Sp. z o.o., ściśle współpracujący z firmą Tomasza Balcerowskiego: – Budownictwo szkieletowe jest moją pasją. Zajmuję się nim 12 lat. Ta technologia pokazuje, jak powinna zachowywać się struktura ściany i jak powinna wyglądać dobra fizyka budowy.

 

  Wideo – Michał Szreder
Sympozjum zgromadziło pod jednym dachem najlepsze polskie firmy z branży. Michał Szreder, współwłaściciel Szreder A.C., reprezentował firmę będącą autoryzowanym partnerem niemieckiego koncernu STEICO oraz Ambasadorem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Szreder A.C. to domy energooszczędne i pasywne oparte na technologii szkieletowej prefabrykowanej: – Komfort w zrównoważonym budownictwie osiągamy wtedy, gdy ustalimy odpowiednie warunki tlenowe, wilgotnościowe i temperaturę. Szczelność osiągany wykorzystując określone membrany. Nie możemy dopuścić do tego, aby izolacje naszych ścian zewnętrznych były przedmuchiwane wiatrem. Wentylacja jest jednym z kluczowych elementów budynków, które powszechnie nazywamy obiektami pasywnymi. System grzewczy wymaga bardzo niskich nakładów energetycznych, żeby uzyskać przedział komfortu. Jest to bardzo wąskie pole – wyjaśniał Michał Szreder, który poświęcił dużo czasu na szczegółowy opis specyfikacji dobrze zaprojektowanego obiektu pasywnego.  
Wideo – Gunter Schlagowski
Nie da się ukryć, że największą determinację w walce o rozwój budownictwa energooszczędnego wyrażał na Sympozjum Gunter Schlagowski, Prezes Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej Sp. z o.o. w Gdańsku, który utworzył w 2004 roku. Specjalista, który już od 27 lat działa w budownictwie pasywnym, był twórcą ogrzewania podłogowego. Określił wyraźnie, w jakim kierunku trzeba zmierzać: – Przyszłość energetyczna to energia elektryczna, stworzona z energii odnawialnej. Budownictwo pasywne nie jest zastrzeżone, ponieważ jest technologią, która powinna zostać udostępniona jak najszerszemu gronu odbiorców. Celem jest redukcja energii pierwotnej o 40% w ciągu najbliższych 30 lat – ujawnił swoje zamierzenia Gunter Schlagowski.

 

 


Pomorski Klaster Drzewny Czarna Woda:  

http://www.czarnawoda.forestor.webd.pl/strona-glowna/

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych Sp. z o.o.: 

http://www.obrppd.com.pl/

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

http://www.sggw.pl/

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu:

http://puls.edu.pl/

Instytut Technologii Drewna:

http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?

Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej: 

http://fwpn.org.pl/

STEICO:

http://www.steico.com/pl/

Ekoinbud Sp. z o.o.: 

http://ekoinbud.pl/

Szreder A.C:

http://www.szreder.pl/

Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej: 

http://www.pibp.pl/

 

 


Autor

Maciej Michniewski

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl