fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Tydzień Ukraiński w GTS!

gts1

 


Tydzień Ukraiński

Festiwal kultury w ramach cyklu Teatry Europy

Pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska


Spektakle, wydarzenia muzyczne, filmy, wykłady i debaty, wystawy, warsztaty pieśni, live-cooking i inne wydarzenia rozpoczną się w sobotę 19 listopada i potrwają do 24 listopada. Wydarzenia Tygodnia Ukraińskiego odbywać się będą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ale także w Instytucie Kultury Miejskiej, gdzie prezentowane będą filmy oraz w Teatrze w Oknie, gdzie odbędzie się spektakl taneczny oraz prezentacja filmowa.
Spektakle prezentowane w GTS będą tłumaczone na język polski.

PEŁEN PROGRAM TYGODNIA UKRAIŃSKIEGO

Więcej informacji i bilety 


 

SPEKTAKLE

GTS2

Daniel Belkin – solo taneczne 
Daniel Belkin to jeden z najzdolniejszych ukraińskich tancerzy młodego pokolenia, jest on również choreografem i nauczycielem. Tworząc spektakl, artysta bazował głównie na bardzo osobistych i trudnych doświadczeniach. Jak sam mówi, ciało jest w stanie przekazać o wiele więcej niż jesteśmy tego świadomi. Jako tancerz, Belkin stara się przekazać głębię swoich doświadczeń i poruszyć widzów przy użyciu minimalistycznych gestów i ruchów.
Sobota, 19 listopada, 18:00 – Teatr w Oknie

GTS3

Eryk XIV Augusta Strindberga to spektakl Akademickiego Narodowego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie. Wyreżyserowany został przez Stanisława Mojsiejewa, a w głównej roli zobaczymy Jewhena Nyszczuka (aktora teatralnego i filmowego oraz polityka, obecnego Ministra Kultury Ukrainy). Napisana w 1899 roku sztuka jest zaskakująco aktualna – szczególnie dziś. Jej podstawą jest epizod z okresu rządów szwedzkiego króla Eryka XIV, który przenosi widza w symboliczne miejsce poza czasem i przestrzenią. Osadzoną w szesnastowiecznej Szwecji akcję uwspółcześniają scenografia, kostiumy oraz zaczerpnięta z filmów Jima Jarmuscha muzyka. 
Sobota, 19 listopada, 20:00 – GTS

GTS4

Dzienniki Majdanu to głośny spektakl dokumentalny na podstawie tekstu Natalii Vorożbyt, stworzony z relacji naocznych światków – poruszający, artystyczny głos w dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie. Spektakl Akademickiego Narodowego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie wyreżyserował Andrij Maj.
Niedziela, 20 listopada, 20:00 – GTS

GTS5

Opera-requiem Hiob (po hebrajsku Iyov) jest połączeniem antycznego dramatu, opery barokowej, oratorium, requiem i technik używanych w teatrze postmodernistycznym. Muzyka opery łączy w sobie minimalizm i awangardę, neoklasycyzm i muzykę rockową. Polifoniczne fragmenty chóralne i instrumentalne interludia przeplatają się z fragmentami, które wykorzystują pełny zakres ludzkiego głosu: śpiew klasyczny, jazzowy, tradycyjny, a nawet oddech, krzyk, szept i śpiew alikwotowy. Dramaturgia przedstawienia oparta jest na połączeniu recytatyw (opartych na Księdze Hioba) i fragmentów Requiem – mszy katolickiej odwołującej się do tradycyjnych tekstów łacińskich. Hiob od początku do końca trzyma widzów w napięciu zapraszając na niezwykle emocjonalną muzyczną podróż.
Poniedziałek, 21 listopada, 20:00 – GTS

GTS6

RED to spektakl teatru tańca, jedna z ciekawszych propozycji ze względu na formę wyrazu, która w dużej mierze oparta jest na eksperymencie.
Teatr Prekrasni Kvity to instytucja pozarządowa, która, według jego założycieli, stale eksperymentuje – wynikiem tego jest nowy rodzaj wypowiedzi scenicznej pozbawiony słów, który nazywają Funk Futurism.
Red porusza jeden z ponadczasowych tematów – miłość. Widzowie zobaczą historię trzech mężczyzn zniewolonych kobiecą siłą i pięknem. Spektakl, pozbawiony pustych słów i sztucznych gestów, przypomina medytację nad znaczeniem miłości i jej konsekwencjami.
Wtorek, 22 listopada, 20:00 – GTS

GTS7

Stalkers to specyficzna komedia, w której mit i rzeczywistość wydają się równie prawdopodobne, a „radioaktywny” humor pozwala z dystansem spojrzeć na sposób w jaki żyjemy. Spektakl opowiada historię zapomnianych przez wszystkich: ekscentrycznej Baby Prisi, jej szalonej córki Sławy i nierozgarniętego wnuka, mieszkających w jednej z opuszczonych czarnobylskich wiosek. Terytorium Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia staje się metaforą Ukrainy, której mieszkańcy marzą o Unii Europejskiej i NATO równie mocno jak jeden z bohaterów marzy o McDonaldzie, a marzenia te pozostają tak samo odległe.
Środa, 23 listopada, 20:00 – GTS


 

Ukraina od kuchni – LIVE COOKING

GTS8

W czwartkowe popołudnie czterech wirtuozów kulinarnych: Michał Turek, Leszek Murawski, Piotr Domański i Marcin Tomek zabierze Was w smakowitą podróż pełną zapachów, smaków, wrażeń i żywego ognia. Będą opowieści o Krymskich smakach, dowiecie się, co jedzą górale w Karpatach i biznesmeni we Lwowie. Ale nie będziemy tylko opowiadać – przede wszystkim posmakujecie dań, z których słynie Ukraina. Nad ogniskiem, w kotle, jakich używali przed wiekami koczownicy na stepach Ukrainy, ugotujemy barszcz – niezwykła zupę o posmaku palonego drewna. A Wy samodzielnie będziecie mogli zrobić pierogi, z których słynie ten kraj. Wszystko to popijecie kwasem, czyli musującym napojem na bazie razowego chleba. Do zobaczenia!
Czwartek, 24 listopada, 17:00 – GTS

Koncert zespołu ONUKA

GTS9

ONUKA to projekt muzyczny artystów Eugena Filatova i Naty Zhyzhchenko. Wyjątkowe połączenie tradycyjnego, wschodniego brzmienie z nowoczesnym elektro. Na Ukrainie cieszą się ogromną popularnością dzięki połączeniu muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami, jak m.in. flety, waltornia, puzon. Swoją twórczością odkrywają na nowo barwne i różnorodne korzenie ukraińskiej muzyki ludowej i pozwalają spojrzeć na narodową tradycję z zupełnie nowej i świeżej perspektywy.
Nazwa zespołu ONUKA (wnuczka) – to hołd dla dziadka Naty, który był jednym z najznakomitszych mistrzów sztuki lutniczej na Ukrainie.Czwartek, 24 listopada, 20:00 – GTS

 


BILETY są do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
przy ul. W. Bogusławskiego 1, w godz. 14:00 – 19:00
oraz na: BILETY.TeatrSzekspirowski.pl

 

GTS10