fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Święta bożonarodzeniowe to żniwa – także dla oszustów

 

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski, apeluje o czujność przy korzystaniu ze smartfonu, ponieważ pojawiło się oszustwo na pocztę głosową. Oszuści mogą wyczyścić konto bankowe ofiary.

Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego, wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link. Kliknięcie w niego spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadzą pieniądze z naszego rachunku bankowego.

Dodatkowo, mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty. W dodatku numer, z którego przychodzą wiadomości, należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy. Oszustwo „na pocztę głosową” dołączyło do wcześniej już stosowanych metod wyłudzenia gotówki po przesłaniu wiadomości na smartfona.

Uwaga na dziwne informacje i linki

Bywają też oszustwa na „na PGE” – ofiara otrzymuje wiadomość SMS o treści „na dzień (data) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł, https://……”; „na kryptowaluty” – przestępcy oferują pośrednictwo w inwestycjach, czy „na Olx” – oszust informuje sprzedającego, że zapłacił za wystawiony przez niego przedmiot, a żeby odebrać swoje pieniądze sprzedający ma kliknąć w nadesłany link.

Oszustwa na CBA

Kiedy kontaktuje się rzekomy funkcjonariuszy CBA czy policji, ludzie są skłonni łatwiej uwierzyć w to, czego się domaga, bo działa magia instytucji. Szczególnie w okresie przedświątecznym trzeba zachować ostrożność i czujność w internecie oraz w kontaktach z nieznajomymi. CBA po raz kolejny przypomina, że służby nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem. Podkreśla, aby nie informować tych dzwoniących, w jakiej wysokości i w jakich bankach gromadzi się oszczędności.

Nie powinno się odpowiadać na podejrzane wiadomości SMS, w których ktoś prosi o dopłatę, np. za prąd, gaz, czy usługi kurierskie. Nie należy też klikać w niesprawdzone linki. Poza tym: nigdy na czyjeś zlecenie nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej nieznajomym, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN i haseł – podkreśla CBA. Po podejrzanej rozmowie należy natychmiast zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć o zdarzeniu, a w razie wątpliwości – zadzwonić pod numer 112.


Anna Kłos