fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Jakie będą fabryki przyszłości?

 

Organizatorzy konferencji i prelegenci

 

Regionalny Pomorski Bank Gospodarki Krajowej i Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zorganizowały 5 kwietnia konferencję zatytułowaną „Przemysł 4.0. Wyprzedź konkurencję”. Temat okazał się interesujący dla firm z sektora małego i średniego biznesu, w tym członków Pracodawców Pomorza. Konferencję prowadziła Monika Kasińska, Dyrektorka Rozwoju Regionu z Banku Gospodarstwa Krajowego, Region Pomorze.

 

Transformacja w kierunku Przemysłu Przyszłości

Zagadnienie omówił Julian Malaka z Politechniki Sląskiej, przedstawiciel Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Na początku zalecał ostrożność przed bezkrytycznym epatowaniem się samym pojęciem nowoczesność. Musi zaistnieć  rzetelny element ekonomiczny, inaczej wynalazek się nie obroni. Skupienie się na oczekiwaniach rynku w połączeniu ze standaryzacją,  to jest Przemysł 4.0. Mówiąc o unowocześnieniu przedsiębiorstwa na ogół myślimy o modernizacji parku maszynowego, zaawansowanych technologiach produkcyjnych, ale to tylko pierwszy krok w kierunku Przemysłu Przyszłości. Tych kroków jest 7. Kolejne to: fabryka cyfrowa, fabryka ekologiczna, kompleksowa inżynieria zorientowana na klienta (są w niej zasady zarządzania jakością), organizacja skupiona na człowieku (realizacja tego punktu zależy głownie do menedżerów), inteligentna produkcja, fabryka otwarta, skoncentrowana na łańcuchu wartości. Każde z tych zagadnień zostało szczegółowo omówione. Zainteresowanych sprawą odsyłam do portalu: przemysłprzyszłosci.gov.pl.

Produktywność i cyfryzacja – wyzwania i szanse dla MŚP

Informacje dotyczące tej kwestii przekazał Damian Mucha – wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Stwierdził, że produktywność i cyfryzacja to główne wyzwania dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Cyfryzacja jest istotnym elementem wsparcia dla wzrostu produkcyjności, niska produktywność to niski poziom eksportu. Proces działa też w odwrotnym kierunku. Wyższy poziom gospodarki, napędza rozwój innowacji. Przeanalizował również  zjawisko różnic wynagrodzeń. Polski pracownik zarabia mniej niż ten z Zachodu, bo ma o wiele niższą wydajność pracy. Jest tak, ponieważ blokuje jego wyniki gorsza organizacja i uzbrojenie pracy. Cyfryzacja przedsiębiorstw jest ogromnym wyzwaniem dla sektora MSP, więc RIGP prowadzi w szerokim zakresie działalność edukacyjną, szczególnie poprzez program CYFROWE POMORZE.

Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych – możliwości wsparcia dla MŚP

Szczegółowe kwestie z tym związane przedstawił Jarosław Parzuchowski reprezentujący Interizon. Pomorski Klaster ICT Interizon został utworzony w 2009 roku, obecnie skupia 130 podmiotów. Klaster jest platformą współpracy w trójkącie: biznes – administracja – nauka. Do klastra ICT należą m.in. jednostki naukowo-badawcze, instytucje otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność w ramach szeroko rozumianego przemysłu elektronicznego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz obszaru automatyki i robotyki. Interizon, jako jedyny klaster z Pomorza, uzyskał prestiżowy status Krajowego Klastra Kluczowego. Oznacza to, że jest to klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Interizon to ośrodek gromadzący wiedzę i kompetencje w doradztwie cyfrowej transformacji gospodarki. Jest ona dostępna także dla sektora MSP.

Pułapki Przemysłu 4.0 omówił Przemysław Kowalski, Digital Innovation Hub dih4.ai

Pułapka pierwsza – stwierdził,  to brak wiedzy i orientacji odnośnie  potrzeb firmy, Radą na to jest badanie jej dojrzałości cyfrowej. Następny problem to finansowanie, przy czym nie chodzi tylko o to skąd je pozyskać, ale także ustalenie czy planowane innowacje będą dla przedsiębiorstwa rentowne, czy rozwiążą jego problemy, czy też stworzą nowe. Kolejnym błędem, który może się pojawić, to brak obliczonego modelu biznesowego, nieutworzenie mapy drogowej transformacji. Na zakończenie przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego scharakteryzował instrumenty finansowe przeznaczone na wsparcie firm, które chcą być innowacyjne i efektywne ekologicznie. Szczegółowo przedstawił ofertę dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zaznaczając, że BGK współpracuje z innymi bankami, w tym z bankami spółdzielczymi. Wyjaśnił też, że istotą nowego programu o nazwie Biznesmax jest zabezpieczenie spłaty kredytu w innych bankach dla przedsiębiorstw, które zdolności kredytowej nie mają i opcja dopłat do oprocentowania kredytów.