fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Northvolt laureatem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 

Podczas aktualnie odbywającego się w Katowicach EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO zostały przyznane nagrody w konkursie INWESTOR BEZ GRANIC. Jednym z laureatów została firma NORTHVOLT. Jest to szwedzki producent baterii- magazynów prądu elektrycznego, który dużo inwestuje w Gdańsku.

 

Dla tego europejskiego producenta ogniw i systemów bateryjnych – firmy Northvolt – Polska jest istotnym rynkiem. Świadczą o tym jej inwestycje. Na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w sąsiedztwie gdańskiego terminala kontenerowego, buduje właśnie nową fabrykę. Będzie w niej produkować najnowocześniejsze systemy magazynowania energii, które umożliwią efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Northvolt zainwestuje w to przedsięwzięcie 200 mln dolarów. Fabryka ruszy jeszcze w tym roku.

W zakładzie produkowane będą magazyny bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Fabryka w Gdańsku będzie nadal produkowała także systemy bateryjne, wykorzystywane w przemyśle i budownictwie – m.in. do produkcji elektrycznych pojazdów górniczych lub koparek.

– Na przełomie 2016 i 2017 roku było nas zaledwie 12 osób. Dziś odbieram tę nagrodę w imieniu pond 200 pracowników zakładów w Gdańsku i ponad 3 tys. osób w całym Northvolt – powiedział  prezes firmy Robert Chryc-Gawrychowski.

 


Anna Kłos