fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

LO im. P. Adamowicza na na swoim

 

Uniwersyteckie Liceum im. śp. prezydenta Pawła Adamowicza zapoczątkowało nowy rok szkolny w nareszcie własnej siedzibie. Od pierwszego września 2022 r. funkcjonuje w nowej lokalizacji – przy ul. Traugutta 92 we Wrzeszczu. Szkoła stawia nie tylko na jakość kształcenia, ale również na współpracę międzyuczelnianą oraz międzynarodową, zwłaszcza w ramach programu Erasmus+. W inauguracyjnych uroczystościach uczestniczyli też reprezentanci Pracodawców Pomorza – prezydent organizacji Zbigniew Canowiecki i wiceprezes zarządu Jan Zacharewicz.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku jest publiczną szkołą średnią, bezpłatną, powołaną przez Uniwersytet Gdański w 2019 roku, prowadzoną przez Fundację Pozytywne Inicjatywy w partnerstwie z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

 

W rozpoczynającym się roku szkolnym w ULO będzie pięć klas pierwszych (jak podkreślił dyrektor placówki, docelowo na każdym poziomie mają być cztery klasy, ale w tym roku jest ich wyjątkowo pięć, z powodu spiętrzenia dwóch roczników uczniów w szkołach średnich). Co ciekawe, w tej szkole każda klasa ma swojego patrona; tegoroczne np. noszą imiona Elżbiety Koopman – Heweliusz, Stanisławy Przybyszewskiej (dramatopisarki, która pod koniec życia zamieszkała w Gdańsku), czy prof. Anny Podhajskiej (współtwórczyni międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG/GUMed). 

Nowy rok szkolny to kolejny, czwarty rok istnienia Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, a jednocześnie nowy etap w jego rozwoju.

Piotr Szeląg wiceprezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy przypomniał na początku uroczystości w szkolnej sali gimnastycznej, że to prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, miał wizję, by rozszerzyć początkową formułę funkcjonowania liceum: zaprosić pozostałych uczelnianych partnerów ze Związku Uczelni Fahrenheita i Fundacji do działania na rzecz szkoły i znalezienia docelowej siedziby. – Ten odważny pomysł dziś się urzeczywistnił – mówił Piotr Szeląg, podkreślając także niezwykle istotną rolę prof. Arnolda Kłonczyńskiego, prorektora UG, który od początku mocno angażuje się w rozwój ULO.

Szkołę wyróżnia nie tylko szeroka, sprofilowana oferta zajęć dodatkowych, ale też współpraca ze środowiskiem akademickim.

– Wchodzimy w nowy etap, jeszcze większego zaangażowania wykładowców UG, PG, GUMedu, uczelni, które wspólnie podpisały deklarację patronacką na rzecz ULO – zapewniał  Piotr Szeląg,  – Dla uczniów ULO planujemy udostępnić szeroką ofertę zajęć dodatkowych, a także możliwość korzystania ze specjalistycznych pracowni trzech największych na Pomorzu uczelni. Szkoła stawia także na współpracę międzynarodową, zwłaszcza w ramach programu Erasmus+.  Co więcej, dysponując jednocześnie własnym budynkiem, infrastrukturą sportową jak i terenem zielonym, na którym planujemy zbudowanie ogrodu edukacyjnego, będziemy mogli otworzyć się na społeczność Gdańska. Mamy ambicje stworzenia miejsca spotkań dla całej społeczności, czy to poprzez otwarte wykłady, czy organizację zajęć sportowych np. dla seniorów. Chcemy, aby nowa siedziba ULO tętniła życiem i stała się nowym wartym odwiedzenia punktem na mapie Gdańska.

Waldemar Kotowski, dyrektor ULO, sprecyzował główne zasady działalności szkoły:

– Myślę, że przez te minione trzy lata w sferze edukacyjnej i wychowawczej oraz kultywowania wartości, o których tu dziś też była mowa, daliśmy dowód, że powstanie tej szkoły było fajnym pomysłem, że było miejsce na gdańskim rynku edukacyjnym na jeszcze jedno liceum. Oczywiście jest to dla nas zobowiązanie, by kontynuować obraną drogę. Daję państwu słowo, że za rok, dwa, trzy, będziemy dalej opowiadać o naszych sukcesach. 

Gościem honorowym uroczystości była europosłanka Magdalena Adamowicz, żona patrona ULO, która powiedziała:

  Paweł przez wiele lat marzył o tym, by w Gdańsku powstało liceum uniwersyteckie. Dlatego bardzo się cieszę, że ta idea się zmaterializowała. Chciałabym żebyście w tej szkole nie tylko uczyli się konkretnej wiedzy, ale przede wszystkim żebyście zdobyli know how, jak się uczyć. Bo dzisiejszy świat przeszedł tak niesamowitą rewolucję, jeśli chodzi o pozyskiwanie i korzystanie z wiedzy, że uczenie się na pamięć nie jest już tak ważne… – Życzę wam, żebyście się uczyli całe życie, poznawali nowych ludzi, rzeczy, zjawiska i miejsca. Wasz patron taki właśnie był. W każdej wolnej chwili coś czytał, słuchał, zagadywał kogoś, dopytywał. Życzę wam takiej ciekawości świata, bo to jest to, co będzie was rozwijało, dodawało odwagi i otwierało na innych. 


Anna Kłos