fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pracodawcy Pomorza wspierają wolontariat pracowniczy

 

Przyszłość wolontariatu pracowniczego były tematem 11. Forum Inicjowania Rozwoju, które odbyło się we wtorek, 8 listopada, w Olivia Business Centre.

Tegoroczne Forum wpisano w wyjątkowy rok Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Sześć projektów otrzymało granty Funduszu Inicjowania Rozwoju dla najlepszych pomorskich innowacji realizowanych wspólnie przez organizację pozarządową, biznes i instytucję publiczną w roku 2022.

 

Lista laureatów

 • grant 25 tys. zł; projekt “Budowa Altany Warsztatowej”, którego liderem jest Fundacja Anielskie Ranczo. Nagrodę wręczyli reprezentanci Partnera Strategicznego FIR – LPP
 • grant 25 tys. zł; projekt “Zielono mi”, którego liderem jest Fundacja KIWI Kreatywność Inicjatywa Wielokulturowość Integracja. Nagrodę wręczyły przedstawicielki i przedstawiciele Partnera Funduszu – Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego
 • grant 20 tys. zł; projekt “Kuźnia Niebieskich Talentów”, którego liderem jest Stowarzyszenie Brzostek Top Team. Nagrodę wręczył przedstawiciel Partnera Funduszu – Grupy ERGO Hestia
 • grant 20 tys. zł; projekt “Wodonerzy – strażnicy wody i wewnętrznej przyrody”, którego liderem jest Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Nagrodę wręczyły przedstawicielki Partnera Funduszu – firmy Farm Frites Poland
 • grant 7 tys. zł; projekt “#gdanskiSteam”, którego liderem jest Stowarzyszenie Falco Gedanense. Nagrodę wręczyła przedstawicielka Partnera Funduszu – Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów
 • grant 25 tys. zł; projekt “Zdrowa sportowa głowa”, którego liderem jest Fundacja Graj z Głową. Nagrodę wręczyli przedstawiciele Partnerów Funduszu – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Regionalnej Izby Gospodarczej, Pracodawców Pomorza, Polskiego Instytutu Etyki. 

 

W imieniu Pracodawców Pomorza ostatniego z laureatów uhonorował prezes tej organizacji Tomasz Limon, który popiera rozwój wolontariatu pracowniczego używając następujących argumentów:

– Dzięki idei wolontariatu następuje integracja trzech środowisk: gospodarczego, samorządowego i organizacji pozarządowych. Poprzez to postępuje wzajemne poznawanie się i nawiązuje współpraca. Społeczność pracodawców już od lat propaguje oparcie rozwoju gospodarki na trzech filarach: które tworzą: partnerstwo społeczne, władze samorządowe i rząd oraz biznes. To konieczne dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego. Osiągnięciu takiej równowagi służą takie spotkania jak dzisiejsze. Są one obecnie szczególnie potrzebne w obliczu współczesnej sytuacji geopolitycznej.

Mówienie o kapitale społecznym, już nie tylko finansowym, to ogromna zmiana. Rozmawia się o różnych aspektach pogłębiania współpracy między tymi sektorami, w kontekście 17 zrównoważonych celów rozwoju ONZ. To pojęcie zaczyna się już pojawiać w pracach ekonomistów. Mówi się, że bez nowych form biznesu i nowych usług społecznych jako społeczeństwo nie będziemy w stanie wyjść z sytuacji kryzysowych, ani się rozwijać.

Na jakich własnych zasobach powinien pracować przedsiębiorca, jeśli chce iść w swojej firmie za tymi trendami?

Wskazówek udzielała Katarzyna Andrzejczyk-Briks.

Wybierz swój cel i wyznacz obszar, w którym będziesz się poruszać i zastanów się, jak to połączyć z programem wolontariatu pracowniczego. Pamiętaj, że pracownicy muszą identyfikować się z beneficjentami swych działań, niezależnie od tego, czy są nimi dzieci, zwierzęta, czy środowisko. Trzeba to wszystko zebrać w postaci napisanego wprost, dostępnego dla wszystkich programu, który musi być współprojektowany z pracownikami, żeby sami zaproponowali formę działania, jaka ich najbardziej interesuje. I – jeszcze dwie sprawy: wpisanie działań w ramy czasowe i wdzięczności wobec angażujących się pracowników. Taki mamy problem w Polsce, że mówimy zawsze wtedy, kiedy coś nie działa, ale za mało celebrujemy dobro, a ludzi trzeba dostrzec i dać im głos.

Tylko razem sprostamy wyzwaniom – dodała:

Czas superbohaterów i superbohaterek, którzy “muszą sobie poradzić” minął: – Pomyślmy, że wszyscy razem jesteśmy jednym super organizmem. Gatunek ludzki przetrwał dzięki umiejętności współpracy i tworzenia sojuszy. Jesteśmy sobie potrzebni i tych wyzwań, które są przed nami, nie rozwiążemy w pojedynkę.

Pierwszy panel: “Biznes na drodze do zrównoważonego rozwoju. Rola wolontariatu pracowniczego” podsumowała Izabela Dyakowska z Instytutu Wolontariatu Pracowniczego, uznawana za twórczynię idei wolontariatu pracowniczego w Polsce::

 1. Świat zmienia się na naszych oczach i z naszym udziałem jak nigdy dotąd (…) Trenujemy obywatelskość również w środowisku pracy. Jest to dla nas duży przywilej i wyzwanie, bezcenne doświadczenie (jak mówili paneliści) wiedzy o sobie, o świecie, o tym, kim jesteśmy i dlaczego warto iść dalej razem. Wolontariat pracowniczy to także szansa na zmianę paradygmatu w edukacji. Uczymy się najlepiej w sytuacjach pomagania i współpracy, od siebie nawzajem. W wolontariacie mamy to jak na talerzu. Mamy nieograniczone możliwości bycia lepszymi. Ważną rolę w tym procesie zmian odgrywa miasto, region, wygrywając wprowadzeniem polityki jakości pomagania, współpracy. A tego nie ma bez udziału biznesu.

O konkretnych działaniach mówił Michał Chabel z Banku Żywności w Trójmieście:

– Wolontariat pracowniczy najbardziej się sprawdza podczas prac w naszym magazynie, szczególnie podczas wzmożonych dostaw produktów, jak to miało miejsce w związku z sytuacją na Ukrainie. Wtedy potrzebujemy wielu osób, aby te wszystkie towary przyjąć, posegregować, przygotować do dalszej drogi. Przy okazji zauważamy, że nawiązują się przyjacielskie kontakty między ludźmi , którzy zawodowo pracują np. w korporacjach, siedzą przy sąsiednich biurkach a dotąd nawet rozmowy rzadko nawiązywali.

Okrągły Stół dla Wolontariatu Pracowniczego „Rola wolontariatu pracowniczego w rozwoju społeczności lokalnych” dostarczył mnóstwa informacji dotyczących konkretnych działań i doświadczeń. Uczestniczyli w nim:

 • Patrycja Zbytniewska z Fundacji LPP
 • Michał Gasiorowski z Fundacji Santander Bank Polska S.A.
 • Alicja Skonieczna z Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego
 • Izabela Dyakowska z Fundacji Instytutu Wolontariatu Pracowniczego
 • dawid Jastrzębski z Regionalnego centrum Wolontariatu w Gdansku
 • Andrzej Kowalczys z Regionalnego Ośrodka Poliytyki Społecznej
 • Marianna Sitek-Wróblewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej
 • Dorota Sobieniecka-Kańska z Gdańskiego Klubu Biznesu

Na zakończenie został sformułowany i podpisany list rekomendacyjny dla rozwoju wolontariatu pracowniczego, zawierający postulaty skierowane do  p. Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz


Anna Kłos