fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Noworoczna Lampka Szampana 2023 – wróciła uroczystość sprzed trzech lat

Ku radości całego środowiska biznesu i jego otoczenia, wrócił flagowy event przedsiębiorców Noworoczna Lampka Szampana. W gdańskim Dworze Artusa w dn. 11. stycznia br. spotkały się trzy środowiska: organizacji Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza i Pomorskiej Izby  Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, oraz zaproszeni goście ze sfer samorządowych, dyplomatycznych, naukowych, czyli wszyscy przyjaciele wymienionych środowisk.

 

 

 Funkcję głównego gospodarza sprawował Tomasz Limon – prezes Pracodawców Pomorza, który rozpoczął od krótkiego spojrzenia w przeszłość:

– Tu byliśmy trzy lata temu, kilka tygodni przed wybuchem covidowej epidemii i wprowadzenia zaskakujących nas ostrych restrykcji. Ale szybko się otrząśliśmy z szoku i zaczęliśmy działać Powołaliśmy Sztab Pomorskich Przedsiębiorców, który na wszelkie sposoby uczył przetrwać i pomagał w tych trudnych czasach Ledwie się otrząsnęliśmy z kryzysowych sytuacji, zaczęła się wojna w Ukrainie. I znów biznes stanął na wysokości zadania. Każdy pomagał jak mógł – finansowo, organizacyjnie – inicjując i przeprowadzając zbiórki darów dla Ukrainy, pomagając uciekinierom z tego kraju, zapewniając im dach nad głową, utrzymanie, naukę języka polskiego, szkołę dla dzieci, miejsca pracy dla dorosłych, logistyczne organizowanie transportów do tego kraju. Wszystko to było możliwe dzięki poczuciu solidarności , naszej przedsiębiorczości i umiejętności wspólnego działania.

Z noworocznymi życzeniami pospieszyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.  która podkreśliła swą satysfakcję z dobrej współpracy z pomorskim biznesem i podziękowała za tę aktywną współpracę,  podziękowała za wzajemne zrozumienie i życzyła dalszego dynamicznego rozwoju pomorskiej, w tym gdańskiej, gospodarki.

Rzeczowo, po biznesmeńsku wypowiedział się wicemarszałek pomorski Leszek Bonna, który życzył, aby w dobie drożyzny i inflacji ceny energii, innych artykułów potrzebnych w rozwoju gospodarczym i usług wróciły do umiarkowanego poziomu.   P. Wicemarszałek chciałby też niskich stóp procentowych, dla Ukrainy szybkiego zwycięstwa a dla wszystkich pokoju i spokoju.

 

 

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wystąpił też jako prezes ogólnopolskiego Ruchu   Samorządowego TAK !  Dla Polski. Stwierdził, że dzięki solidarności samorządów udało się 2 lata temu wypracować wspólne stanowisko w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i wierzy, że wreszcie dojdzie do jego realizacji.

Z bardzo ekspresyjnym apelem zwróciła się do zgromadzonych Anna Janowicz – prezes Fundacji Hospicyjnej, inicjatorka budowy w Gdańsku Centrum Opieki Wytchnieniowej przy ul. Kopernika. Będzie ono służyło ciężko chorym dzieciom i dorosłym, których opiekunowie będą mogli wreszcie mieć chwilę odpoczynku i wytchnienia. Przytoczyła przykłady osób, które muszą być na nieustannym dyżurze, nieraz od kilkunastu miesięcy nieraz od kilkudziesięciu lat.  Centrum ma prowadzić zarówno opiekę całodzienną jednodniową, jak całodobową od kilku dni do 2 tygodni. W dniu poprzedzającym uroczystość w Dworze Artusa, na Centrum zawisła wiecha, ale brakuje funduszy na prace wewnątrz trzech budynków. P. Janowicz apelowała do obecnych o wsparcie tej inwestycji zarówno przez wrzucenie pieniędzy do puszek wolontariuszy obecnych na sali, jak wpłaty na konto. W holu Dworu Artusa pokazano wystawę fotograficzna przedstawiającą niepełnosprawne osoby i ich opiekunów.

Po wystąpieniach oficjalnych i spełnieniu toastu przysłowiową lampką szampana, przyszła pora na spotkania towarzyskie, które były serdeczne i ożywione, wszak niektórzy nie widzieli się od kilku lat.


Anna Kłos