fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Welconomy Forum w Toruniu – 30-lecie. Dialog trzeba znowu zaczynać od nowa

 

Jest to syntetyczne podsumowanie idei jednej z najważniejszych konferencji gospodarczych w Polsce, zapoczątkowanej 30 lat temu przez dr Jacka Janiszewskiego, od 15 lat odbywającej się w Toruniu, mieście najbliższym naszemu województwu zarówno z powodu zaszłości historycznych – Toruń i Gdańsk intensywnie współpracowały na niwie gospodarczej jako miasta hanzeatyckie, politycznej – bo po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, to w Toruniu mieściła się stolica województwa pomorskiego i od prawie 20 lat komunikacyjnej – bo ściśle nas połączyła autostrada A-1. W dniach 3−4 kwietnia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyło się Jubileuszowe Welconomy Forum in Toruń, w rozpoczęciu którego uczestniczył jako gość honorowy premier Mateusz Morawiecki.

 

WELCONOMY chlubą Torunia

Podczas Welconomy Forum in Toruń 2023 prezydent Michał Zaleski nadał organizatorowi Forum – Stowarzyszeniu „Integracja i Współpraca” Medal Honorowy „Thorunium” – najwyższe odznaczenie prezydenckie, jakim nagradza się instytucje zasłużone dla Torunia. Medal odebrali: prezes Stowarzyszenia Grażyna Janiszewska oraz przewodniczący Rady Programowej Forum – były minister rolnictwa doktor Jacek Janiszewski. Jako że miasto Toruń obchodzi akurat bardzo ważny jubileusz – 550-tą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika,  Stowarzyszenie “Integracja i Współpraca”, włącza się w obchody Roku Kopernikańskiego.

Premier Mateusz Morawiecki szuka porozumienia ze światem biznesu

Po tradycyjnych powitaniach przez marszałka kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, uczestników Forum, przybyłych z rożnych stron Polski, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że przeżywamy aktualnie światowy przełom gospodarczy i geopolityczny. Walą się, uznawane od 30 lat kanony gospodarczej globalizacji. W tym ten, że kapitał nie ma narodowości, powinien mieć możliwość swobodnego cyrkulowania po świecie, aby tworzyć wartość dodaną i i być dobrem dla społeczeństw. Wydarzenia światowe ostatnich lat wykazały, że to złudzenia, bo może być narzędziem gospodarczego i politycznego szantażu, przynosić rozchwianie światowej gospodarki, krótko mówiąc – ma narodowość. W tej sytuacji rośnie rola państwa, które nie może być postrzegane jako wróg przedsiębiorców. Władze państwowe są powołane, a nawet zmuszone do tego, aby wpływać na sytuację gospodarczą albo na zasadzie interwencji antykryzysowej albo redukcji zaistniałych problemów czy też eliminacji takich, które są niezależne od działań przedsiębiorców. Premier dodał też, że niesłychanie ważny jest zdrowy system finansów publicznych, który może wspierać biznes i stan ekonomiczny państwa. Przyznał jednak, że system podatkowy w Polsce wymaga uproszczeń, aby nie był hamulcowym gospodarki, oraz obiecał dalsze nad tym prace. Jest zdania, że. dyskusje o gospodarce powinno się prowadzić na płaszczyźnie zgody narodowej i wyciągać poza nawias aktualnych sporów politycznych. Premier Morawiecki poświęcił też sporo miejsca osiągnięciom rządu w kategorii rozwoju gospodarczego Polski.

Kapituła Forum przyznała 4 tradycyjne nagrody

  • Zgodnie ze zwyczajem, najpierw dano fory młodzieży. Nagrodę im. prof. Stefana Mellera otrzymała Anna Januchowska – studentka Wydziału Chemii UMK za stworzenie startupu „Czule”
  • Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, został uhonorowany tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki.
  • Prezes Związku Bankow Polskich , Krzysztof Pietraszkiewicz odebrał nagrodę Mecenasa Welconomy
  • dr hab. n. med. i nauk o zdr. Piotr H. Skarżyński został uhonorowany Szmaragdem Welconomy Jest on międzynarodowym ekspertem w dziedzinie otorynolaryngologii, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii, foniatrii, zdrowia publicznego i organizatorem pierwszej w świecie Międzynarodowej Sieci Teleaudiologii.

 „30 lat minęło, lecz co dalej? Rzecz o patriotyzmie jutra”

W pierwszej sesji plenarnej prowadzący sesję Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice, zaproponował prelegentom zaprezentowanie refleksji dotyczących tego co wydarzyło się 30 lat temu i jak wpłynęło to na naszą rzeczywistość. W sesji udział wzięli prof. Jerzy Buzek, premier w latach 1997-2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Bronisław Komorowski, prezydent RP w latach 2010-2015, Janusz Steinhoff, wicepremier w latach 2000-2001., Artur Balazs, minister rolnictwa w latach 1999-2001, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Józef Wancer, honorowy przewodniczący Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polski SA, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich i Artur Martyniuk, prezes zarządu, dyrektor generalny Polregio SA.

Najbardziej zainteresowała obecnych wypowiedź prof. Jerzego Buzka

Wspomnieniem czasów  I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, w Hali Oliwia, były premier oddał hołd bohaterom historii, ale przede wszystkim w sposób inteligentny i rzeczowy, bez politycznego zacietrzewienia  odniósł się  do obecnych wyzwań, z którymi Polacy muszą się zmierzyć po trzech dekadach od zmiany ustroju. Stwierdził:

  • „Mamy największy kryzys demograficzny”, „najbardziej podzieloną Polskę”, „mamy potrzebę wsparcia Ukrainy” Mamy wojnę, covid, dramatyczną inflację i tylko Węgrzy mają większą. Mamy dramatyczny kryzys demograficzny i najbardziej podzieloną w historii Polskę. Nawet w czasach komunizmu zdecydowana większość nas była po jednej stronie – Mamy też potrzebę wsparcia Ukrainy, ale jest problem ze zbożem z tego kraju. Mamy zdemolowany system podatkowy i musimy wrócić na właściwą ścieżkę. Potrzeba nam też pieniędzy. Wszyscy korzystają już z unijnego funduszu odbudowy, tylko nie Polska. Nie chcę nikogo krytykować, ale to są fakty. Nam potrzeba szybkich działań, uruchomienia funduszy, by przezwyciężyć trudności. Nawiązując do gospodarki, europoseł podkreślał pilną potrzebę uruchomienia środków finansowych z Krajowego Programu Odbudowy dla przedsiębiorców. Spoglądając w przyszłość, Jerzy Buzek wraził głębokie przekonanie, że Polska przyszłości to Polska samorządów, lokalnych wspólnot stanowiących o sobie.

 

 

O obrotach rzeczywistości społecznej… czyli Kopernik, którego nie znamy

Tytuł drugiej inauguracyjnej dyskusji nawiązuje do dokonań wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę jego urodzin w Toruniu. Paneliści dość marginesowo potraktowali Kopernika – astronoma, zauważając, że był człowiekiem mocno osadzonym w ówczesnej rzeczywistości gospodarczo-społecznej a astronomię traktował raczej jako hobby.

Prof. n. med. Henryk Skarżyński, przedstawił drogę Kopernika jaką ten musiał przebyć, aby zdobyć dobre wykształcenie i tytuły prawnika oraz lekarza. Jest wiele archiwalnych zapisów o jego dobrych praktykach, o tym, że odnoszono się do niego z szacunkiem. Radził jak należy się zachować w czasie  zarazy,  jak ważna jest izolacja społeczna. W zbiorach Polskiej Akademii Nauk pozostały po nim recepty.  Jako zakonnik kończył je inskrypcją: „Jeśli Bóg zechce i pomoże”.

Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przypomniała, że Mikołaj Kopernik był znakomitym znawcą kwestii zarządzania i unowocześniania państwa,  był też ekonomistą i autorem traktatu o pieniądzu, o tym że zły wypiera dobry, czyli po naszemu o inflacji. 

Dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK, dyrektor Joint Institute for VLBI ERIC, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wskazała na komentarze Kopernika, że Ziemia nie jest centrum wszechświata. Zdawał sobie sprawę ze skali odległości w kosmosie w porównaniu do odległości Ziemi od Słońca.

Dr Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, nawiązała do pracy Kopernika we Fromborku od roku 1510. Został wtedy wizytatorem kapituły, pełnił nadzór nad piekarnią, browarem, został zarządcą dóbr ziemskich, a zatem opiekunem instytucji rolniczych. Sprawował też sądownictwo nad poddanymi. Zaproponował renty dla starszych ludzi, które mieli płacić ludzie młodzi, w pełni wieku produkcyjnego.

Planowanie lotniska to perspektywa kilkudziesięciu lat do przodu

Centralny Port Komunikacyjny – Lotnisko Warszawa-Radom oknem na świat – to temat panelu tyleż interesujący co kontrowersyjny

Decyzja o budowie lotniska w Radomiu już skupiła na sobie wiele hejtu i prześmiewek jako dowód megalomanii obecnych władz . Słuszności i sensowności tej decyzji bronił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała. Tłumaczył, że  nazwa brzmi Port Lotniczy Warszawa Radom, co oznacza, iż zostało ono pomyślane jako uzupełnienie oferty warszawskiego lotniska im. Chopina. Wyjaśnił też dlaczego rząd nie widzi w tej roli działającego już lotniska w Modlinie. Ze względu na zawikłane struktury własnościowe oraz na fakt, że wymagałoby dużych nakładów finansowych, aby osiągnęło obecne standardy i sprostało zadaniom, Rząd doszedł do wniosku, że bardziej opłacalne było budowanie zupełnie nowego obiektu.

Lotnisko w Radomiu to jeden z elementów docelowych systemu transportowego Polski stwierdził Wiceminister.

Radomski terminal przejmie ruch czarterowy i niskokosztowy ze zbliżającego się do granic przepustowości lotniska Chopina w Warszawie. Lotnisko Warszawa-Radom z pewnością odciąży Warszawę także w zakresie rejsów czarterowych i wypełni rynkową lukę, jeśli chodzi o region radomski, w którym mieszka prawie milion mieszkańców.

Centralny Port Komunikacyjny a lotniska regionalne

Wiceszef MFiPR zaznaczył, że Centralny Port Komunikacyjny nie odbierze ruchu lotniskom regionalnym.

– CPK jest projektem komplementarnym wobec istniejącej sieci lotnisk, który ma zwiększyć synergię całego systemu. Budowa dużego portu przesiadkowego w danym kraju nie oznacza także zmiany proporcji udziału w ruchu lotniczym. W tym kontekście budowa CPK wraz z projektowanymi nowymi połączeniami Kolei Dużych Prędkości może być dla lotnisk regionalnych szansą, a nie zagrożeniem

Wiceminister Marcin Horała uczestniczył też w panelu dotyczącym znaczenia kolei regionalnej dla lokalnej gospodarki. Dyskutowano m.in. o wpływie realizacji CPK na rozwój regionalnej siatki połączeń kolejowych w Polsce w kontekście prognoz ruchu, możliwości zwiększenia oferty przewodowej i roli kolei regionalnej w komponencie kolejowym CPK. Zwrócono uwagę, że podniesienie atrakcyjności kolei i wzrost liczby pasażerów wpisują się w priorytety Unii Europejskiej związane z ochroną środowiska naturalnego i promowaniem transportu nisko emisyjnego. Komisja Europejska apeluje, by do 2030 r. regularny transport zbiorowy do 500 km był neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Kolejowy projekt CPK, obejmujący całą Polskę, wpisuje się więc w „zielone” plany Brukseli.

Obszerny zakres tematyczny WELCONOMY

Na toruńskie obrady przybyło ok. 2 tys. uczestników. Podczas tegorocznego 30. Welconomy Forum in Toruń zaplanowano ponad 20 paneli dyskusyjnych poświęconych różnorodnej tematyce, m.in. funduszom europejskim, transformacji energetycznej, cyberbezpieczeństwu, sztucznej inteligencji, gospodarce odpadami opakowaniowymi. Dyskutowano też o polskim przemyśle zbrojeniowym, nowych trendach na rynku pracy, przedsiębiorczych kobietach czy rynku ochrony zdrowia. Nie brakowało też tematów związanych ze starzeniem się społeczeństwa, sztuczną inteligencją, UNESCO, czy kryzysem gospodarczym.

Specjalny, równoległy zespół paneli zatytułowano AgroWelconomy

W związku z wyzwaniami Europejskiego Zielonego Ładu, skupiono się na biologizacji rolnictwa.

Trzeba odbudować próchnicę – postulował Sławomir Gacka, prezes ProBiotics , bo próchnica to silnik gleby, która ma wyżywić roślinę. Probiotyki podnoszą nie tylko jakość gleby. Przefermentowany obornik ma wartość trzykrotnie wyższą, podobnie jak pasza dla zwierząt z udziałem probiotyków.

Na praktyczne aspekty stosowania pożytecznych mikroorganizmów w rolnictwie zwrócił uwagę Grzegorz Kopeć, dyrektor ds. innowacji produktowych w Ampol-Mero.Brak humusu bierze się z braku produkcji zwierzęcej w gospodarstwach, czyli z braku obornika. Do gleby powinny wracać chociaż resztki pożniwne, a nie być sprzedawane, jak ma to miejsce w przypadku słomy.

Drugi dzień obrad zarezerwowano dla kobiet

Blok tematyczny „Kobiety w Centrum” – kobiecy potencjał i jego różne aspekty – prowadziła Magdalena Sobkowiak – prezeska ww. stowarzyszenia. Omówiła temat: Kobiety w życiu społecznym i politycznym – kaprys czy potrzeba? Iwona Karolewska w wystąpieniu pt. Siła kobiet w polityce” przedstawiła korzyści dla społeczeństwa i rządzenia państwem wynikające z większego udziału kobiet w wyborach sejmowych, senackich i samorządowych. Joanna Burnos dzieliła się wiedzą na temat budowania marki osobistej.

Z przyjemnością zauważamy, że niezależnie do wszystkiego, panie z Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi przygotowały bardzo smaczne i urozmaicone potrawy z gęsiny. Główny ośrodek hodowli tych ptaków jest w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim. Gęsinę eksportuje się głównie do Niemiec i Francji, spożycie w Polsce wciąż jest niewielkie – a szkoda, bo mięso jest smaczne i zdrowe.

 


Anna Kłos