fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Unikatowa placówka produkcji zielonego wodoru w Elblągu

 

W Elblągu działa już pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkowania wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, (którym kieruje dyr Marcin Lackowski), we współpracy z Instytutem Energetyki z Gdańska, (którym zarządza dyr Jakub Kopecki). Rozwiązanie oparte jest na polskich patentach, technologii i know-how.

W 2022 r. wodór stanowił mniej niż 2% zużycia energii w Europie i był wykorzystywany głównie do produkcji produktów chemicznych, takich jak tworzywa sztuczne i nawozy. 96% tego wodoru było produkowane przy użyciu gazu ziemnego, co powodowało znaczne ilości emisji CO2. Komisja Europejska popstuluje, aby do 2030 roku produkować 10 mln ton wodoru odnawialnego, czyli zielonego. Będzie on używany m.in. do napędzania pojazdów, ogrzewania ale też produkcji paliw syntetycznych.

Projekt Centrum Badawczo-Rozwojowego im. Faradaya oraz Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, zrealizowany w oparciu o technologię Instytutu Energetyki i z udziałem jego ekspertów, został zlokalizowany w Elblągu na terenie elektrociepłowni należącej do spółki Energa Kogeneracja. Instalacja współpracuje z blokiem biomasowym BB20, produkując zielony wodór. Jej unikalną cechą jest to, że może ona również działać jako ogniwo paliwowe, przetwarzając wodór na prąd elektryczny.

Rozwiązanie tego typu może być używane nie tylko do produkcji wodoru, który posłuży np. do napędu samochodów czy autobusów, ale także jako magazyn energii.

 Chociaż instalacja w Elblągu jest nieduża, jej moc wynosi 10 kW, to samo jej uruchomienie było ważnym kamieniem milowym na drodze rozwoju technologii wodorowych w kraju. Zapotrzebowanie na tego typu instalacje będzie w najbliższych latach gwałtownie rosnąć.


Anna Kłos (na podst. inf. Grupy Energa)