fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pracodawcy Pomorza przewodniczą polskiej delegacji podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie

W dniach 5-16 czerwca 2023 odbywa się 111 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie.

Pracodawców Pomorza w obradach reprezentuje Michał Maksymiuk Zastępca Dyrektora Zarządzającego, natomiast Konfederację Lewiatan prof. Jacek Męcina. Jako przewodniczący całej delegacji polskich pracodawców Michał Maksymiuk uczestnicy w sesjach i głosowaniach, a także z prawem wystąpienia na sesji plenarnej do uczestników Konferencji w imieniu wszystkich reprezentatywnych organizacji pracodawców.

111 sesja #ILC2023 jest bardzo rozbudowana merytorycznie.

Konferencja zajmowała się szerokim zakresem kwestii związanych z promowaniem sprawiedliwości społecznej i godnej pracy dla wszystkich, w tym:

  • dyskusja dotycząca ustanowienia nowych międzynarodowych standardów pracy w zakresie jakościowych staży, mających na celu zapewnienie młodym ludziom dostępu do odpowiedniego szkolenia, ochrony prawnej i możliwości rozwoju zawodowego;
  • dyskusja ogólna na temat sprawiedliwej transformacji w kierunku zrównoważonych i inkluzyjnych gospodarek, uwzględniająca wyzwania i szanse związane ze zmianami klimatu, cyfryzacją, automatyzacją i globalizacją;
  • dyskusja powtarzająca się na temat ochrony pracy, obejmująca zagadnienia takie jak bezpieczeństwo i zdrowie w pracy, czas pracy, wynagrodzenie minimalne i ochrona socjalna;
  • zastosowanie standardów pracy do sytuacji w poszczególnych krajach, w tym rozpatrzenie środków zalecanych przez Radę Administracyjną MOP w odniesieniu do Białorusi w związku z naruszeniami konwencji dotyczącej wolności zrzeszania się i ochrony prawa do organizowania się;
  • przyjęcie programu i budżetu MOP na lata 2024-25, określającego priorytety strategiczne i alokację zasobów dla organizacji;
  • przyjęcie konwencji i zalecenia dotyczących bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, wprowadzających nowe normy prawne w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym i chorobom zawodowym oraz promowania kultury zapobiegania;
  • przyjęcie decyzji o unieważnieniu jednej konwencji międzynarodowej i wycofaniu czterech konwencji, jednego protokołu i 18 zaleceń, które uznano za przestarzałe lub nieaktualne.

W ramach MKP odbył się również Światowy Szczyt Pracy (SSP) w dniach 14-15 czerwca 2023 r., który był wysokiego szczebla forum dla głosów z całego świata, aby omówić potrzebę zwiększonej, skoordynowanej i spójnej akcji na rzecz sprawiedliwości społecznej. Szczyt skupił się na następujących tematach:

  • Rola dialogu społecznego w budowaniu odporności społecznej i gospodarczej oraz promowaniu pokoju i demokracji;
  • Znaczenie inwestycji w ludzi jako kluczowego czynnika rozwoju ludzkiego i zrównoważonego wzrostu;
  • Wyzwania i możliwości dla kobiet na rynku pracy w kontekście pandemii COVID-19, nierówności płci i przemocy;
  • Przyszłość pracy dla młodych ludzi w obliczu zmian technologicznych, klimatycznych i społecznych;
  • Współpraca międzynarodowa i wielostronna na rzecz realizacji Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W ramach Szczytu odbyły się również przemówienia głów państw i szefów rządów, Sekretarza Generalnego ONZ, Dyrektora Generalnego MOP oraz wysokiego szczebla przedstawicieli organizacji pracodawców i pracowników.

Wśród nich byli m.in.:

Andry Rajoelina, prezydent Madagaskaru, który podkreślił znaczenie ochrony socjalnej dla zwalczania ubóstwa i nierówności oraz wezwał do większej solidarności międzynarodowej w obliczu pandemii COVID-19.

William Samoei Ruto, prezydent Kenii, który zaznaczył rolę MOP jako globalnego lidera w dziedzinie sprawiedliwości społecznej i godnej pracy oraz podzielił się doświadczeniami swojego kraju w zakresie tworzenia miejsc pracy, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Mia Amor Mottley, premier Barbadosu, która wezwała do globalnej akcji na rzecz klimatu i sprawiedliwej transformacji gospodarek wyspiarskich oraz podkreśliła znaczenie dialogu społecznego jako narzędzia budowania zaufania i współpracy.

Abdullatif Jamal Rashid, prezydent Iraku, który przedstawił plany swojego rządu dotyczące reformy sektora pracy i ochrony socjalnej oraz poprosił o wsparcie MOP w realizacji tych celów.

Cleopas Sipho Dlamini, premier Eswatini, który podziękował MOP za jej pomoc techniczną w zakresie promowania praw człowieka i pracy oraz zobowiązał się do wzmocnienia dialogu społecznego i trójstronnej współpracy w swoim kraju.

Szczyt zgromadził ponad 2000 uczestników, w tym szefów państw i rządów, liderów organizacji pracowników i pracodawców, przedstawicieli agencji ONZ, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicieli świata nauki i ekspertów.

 

Podsumowując, 111. MKP i SSP były ważnymi wydarzeniami dla MOP i jej partnerów, które przyczyniły się do wzmocnienia jej roli jako globalnego lidera w dziedzinie sprawiedliwości społecznej i godnej pracy dla wszystkich. Konferencja i Szczyt wypracowały wspólne zobowiązania i rekomendacje dotyczące kluczowych wyzwań i szans dla świata pracy w XXI wieku.

Jednym z głównych tematów konferencji jest sprawiedliwa transformacja w kierunku zrównoważonych gospodarek. Dyskutuje się o tym, jak zapewnić, aby praca miała jak najmniejszy wpływ na zmiany klimatu. Wielokrotnie podkreślana jest rola dialogu społecznego, edukacji i szkolenia, innowacyjności i partnerstw w osiąganiu tego celu.

Innym ważnym punktem konferencji jest dyskusja o standardach dotyczących jakościowych staży. Uczestnicy konferencji stoją na stanowisku, że staże są cennym narzędziem do ułatwiania przejścia młodych ludzi z edukacji do pracy i do rozwijania ich umiejętności i kompetencji. Jednak podkreślamy również potrzebę zapewnienia, aby staże były uczciwe, bezpieczne i godne dla stażystów i pracodawców.

Oprócz tych dwóch głównych tematów, nasza delegacja uczestniczy również w dyskusji o ochronie pracy, która obejmuje kwestie takie jak minimalne wynagrodzenie, godziny pracy, bezpieczeństwo i zdrowie w pracy oraz ochrona socjalna.

Ważnym elementem każdej Konferencji są spotkania stanowiące przegląd konwencji i rekomendacji w obszarze stosowania standardów międzynarodowych prawa pracy, szczególnie dla nas ważna jest dyskusja nad stosowaniem konwencji 87 na Białorusi w aspekcie swobody zrzeszania się w ramach białoruskich związków zawodowych.

 

W dniu 9.06.2023 Michał Maksymiuk (Pracodawcy Pomorza) reprezentujący w konferencji Konfederację Lewiatan jako przewodniczący delegacji pracodawców występował na sesji plenarnej.

W przemówieniu podkreślił wyzwania i szanse związane z przyszłością pracy w kontekście transformacji energetycznej, cyfryzacji i sytuacji po pandemii COVID-19. Odniósł się również do oczekiwań pracodawców w stosunku do polskiego rządu w zakresie wzmacniania dialogu społecznego i trójstronności na poziomie krajowym, a w szczególności wzmacniania funkcjonowania partnerów społecznych w tym także organizacji pracodawców.

W wystąpieniu wskazano także na zagrożenia oraz szanse dla polskiej gospodarki i społeczeństwa w związku z wojną na Ukrainie. Szczególnie podkreślił rolę zmian na rynku pracy oraz w systemie edukacji, które musiały nastąpić w Polsce po wybuchu wojny i przyjęciu fali uchodźców z Ukrainy.


Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization jest wyspecjalizowaną agendą United Nations, której mandatem jest promowanie sprawiedliwości społecznej i godnej pracy dla wszystkich. #ILO ma 187 krajów członkowskich i unikalną strukturę trójstronną, która daje równe głosy pracownikom, pracodawcom i rządom, zapewniając jednocześnie platformę do współpracy i konsultacji na rzecz lepszego świata pracy z poszanowaniem oczekiwań wszystkich stron.

#ILO #ILC #111ILC #PracodawcyPomorza #KonfedracjaLewiatan #ILC2023