fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Już 22 lipca rusza Jarmark św. Dominika

 

Główna atrakcja gdańskiego lata (nie licząc plaż), czyli Jarmark św. Dominika, w tym roku trwać będzie od 22 lipca do 13 sierpnia. Głównym problemem sytuacyjnym jest remont Długiego Pobrzeża, co uniemożliwia umieszczenie tam rzemieślniczych straganów.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz

 

Co zamiast Długiego Pobrzeża ?

 Po konsultacji z Radą Programową Jarmarku św. Dominika oraz Komisją ds. Jarmarków, podjęto decyzję o zmianie lokalizacji wszystkich kramów dla rzemieślników. W tym roku będzie to skwer znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Podwale Staromiejskie i Grobla IV.

Miejsce pozwala na przeniesienie całej sekcji stoisk, które znajdowały się nad Motławą, bez konieczności rozbijania ich na kilka różnych miejsc. Za to Jarmark wróci (po ubiegłorocznej przerwie), na ulice Węglarską i Pańską. To tu znalazło się też miejsce dla Uliczki Wileńskiej.

Skoro już o uliczkach mowa – w tym roku w jarmarkowej przestrzeni przygotowano cztery takie wyjątkowe strefy. Wspomniana już Uliczka Wileńska (która zastąpiła Litewską) pojawia się nieprzypadkowo. Wilno świętuje właśnie 750 lat, a dodatkowo mamy 25-lecie partnerstwa stolicy Litwy i Gdańska. W tej przestrzeni znajdziemy 15 wystawców z Wilna, a 12 i 13 sierpnia przy pomniku Heweliusza odbędzie się Święto Wilna.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy już w trakcie Jarmarku rozpocząć świętowanie ćwierćwiecza współpracy Gdańska i Wilna, które obchodzi  w tym roku 750 lat – mówiła na przed jarmarkowej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Urząd Marszałkowski reprezentował wicemarszałek Leszek Bonna. Zachwalał Uliczkę Pomorską, której partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. To ukłon w stronę całego Pomorza Gdańskiego:

  • Uliczka Pomorska kusić będzie regionalnymi smakami i wyjątkowymi produktami. Nie zabraknie pomorskich miodów, naturalnych i smakowych oraz pitnych. Będzie można spróbować Nalewki Gdańskiej i Kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki zapewniał Wicemarszałek. Następnie dodał;
  • Szczególnie zapraszam 28 lipca, na Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, podczas którego podmioty propagujące ideę wsparcia społecznego zaprezentują się na aż 10 stanowiskach na ul. Rajskiej przy skwerze Heweliusza. Znajdziemy tu stoiska dziewiarskie, pomorską ceramikę artystyczną i użytkową, pościele, ręcznie robioną biżuterię, dekoracje z drewna, naturalne świecie czy gdańskie pamiątki.

Ponadto pojawią się dwa rotacyjne stoiska ROPS-u. Pomorskie podmioty ekonomii społecznej (PES) po raz kolejny zaprezentują się na Jarmarku Św. Dominika. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się działalności przedsiębiorstw, które łączą cele ekonomiczne z działaniami społecznymi. Stoiska dedykowane PES będą dostępne w kilku lokalizacjach na ul. Szerokiej oraz w strefie gastronomicznej na ul. Ołowianka.

 

Nowością będzie Uliczka Wielkopolska, współtworzona wraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ Wielkopolska będzie gościć u nas krótko – od 22 do 30 lipca. W tym miejscu znajdziemy sześć stoisk, na których kupimy wino czy nabiał.

Nie możemy zapominać o Uliczce Polskich Projektantów. To strefa unikatowej polskiej mody, ale też znalazło się miejsce dla kilku gości z zagranicy. Dziewczyny, jeśli szukacie modowych perełek, powinnyście koniecznie odwiedzić to miejsce!

Wśród nowości na Jarmarku św. Dominika jest także Kącik Grafików i Ilustratorów. To nowa mini strefa zlokalizowana na ul. Tkackiej, przy ASP. Miejsce zatem nieprzypadkowe. Idealne miejsce dla miłośników sztuki. Grafika, design, kolaż, plakaty.

Znów będzie można dotrzeć do jarmarkowych czterech przystanków: Równość (skwer Heweliusza/Rajska), Smaków (Park Świętopełka), Przygoda (Podwale Staromiejskie/Targ Rybny) oraz Ołowianka pod Żaglami (Wyspa Ołowianka).

 

Weekendowe atrakcje, najbardziej lubiane przez gdańszczan i turystów to:

  • 23 lipca – Święto Chleba (można będzie zgłosić do konkursu własnoręcznie przygotowany), imponujące barwnością pochodu, fantazją wypieków na straganach i programem artystycznym.
  • 29-30 lipca – Pomorskie Święto Rzemiosła
  • 4 sierpnia – Święto Kociewia
  • 12 sierpnia – Uczta Neptuna, organizowana przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.
  • 5 -6 sierpnia po raz pierwszy na Jarmarku zagości region partnerski województwa pomorskiego – Środkowa Frankonia, która zaprosi na prezentację regionu, zabawy, występy artystyczne i degustacje, wśród nich niechybnie słynnego bawarskiego piwa.

ANNA KŁOS