fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Unowocześniony Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie otwarty

 

Cała inwestycja kosztowała ponad 12,3 mln zł, w tym dokumentacja podwykonawcza, projektowa, roboty budowlane i dodatkowe to ponad 7,2 mln zł,  wyposażenie kosztowało ponad 5,1 mln zł.

 

 

  • Jak to się stało, że w czasach, gdy w Polsce szpitale masowo się zadłużają, sp. Copernicus inwestuje? – pytam wiceprezesa Copernicusa ds. finansowych , jednocześnie zarządzającego Szpitalem na Zaspie – Piotra Wróblewskiego
  • Środki na modernizację tego Zakładu w wysokości prawie 8,7 mln zł pochodziły z funduszy europejskich, a spółka Copernicus wydała ponad 3,6 mln zł. Mogliśmy sobie na to pozwolić, ponieważ od dwu lat nasza spółka odnotowuje zyski. Za rok 2022 było to 8,7 mln zł. Dzięki temu możemy inwestować w udoskonalenie funkcjonowania naszych placówek, szczególnie, że zawsze możemy liczyć na współpracę i pomoc ze strony Urzędu Marszałkowskiego oraz sejmiku pomorskiego.

Nowoczesna aparatura

Zakład Diagnostyki Obrazowej w ramach inwestycji został wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny m.in.: tomograf komputerowy, aparat RTG stacjonarny i przyłóżkowy, aparat USG oraz stacje opisowe. ZDO wyposażono go też w: stoły i łóżka medyczne, stanowisko do iniekcji oraz meble. ( Na stanie ZDO są też TK (kupiony w 2017 r.), mammograf (kupiony w 2020 r.) oraz cztery aparaty USG (kupione w latach 2017-2022 r.). Nowy tomograf komputerowy z integralnym wyposażeniem tomografu kosztował 1 991 136,30 zł., aparat RTG stacjonarny – 1 007 961,44 zł., aparat RTG przyłóżkowy z wyposażeniem  – 307 750,74 zł., aparat USG, w tym USG wielofunkcyjne z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej płuc 2 szt. kosztowały 543 240,00 zł.

Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku przeszedł gruntowną przebudowę.

Wymieniono m.in. okna i drzwi, przebudowano instancje elektryczną i centralnego ogrzewania. Otwarcie zakładu z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 19 lipca 2023 r.

– To bardzo ważna i potrzebna inwestycja, która służy poprawie warunków diagnostyki pacjentów i pracy personelu – zapewniał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Zapowiedział kontynuację wsparcia szpitala. Niedługo nastąpi otwarcie Oddziału Zakaźnego dla Dzieci. Nowoczesna aparatura diagnostyczna to także oszczędności finansowe, ponieważ nie będzie potrzeby kupowania niektórych badań w innych placówkach.

Dane dotyczące historii Zakładu i jego stanu obecnego przedstawiła kierownik Agnieszka Klewicka

Początki Zakładu sięgają 1985 roku, wyposażenie było raczej skromne, ale entuzjazm kadry ogromny – dwoje lekarzy (obecnie już emerytów) zaszczyciło swą obecnością dzisiejszą uroczystość – powiedziała. Obecny stan Zakładu to jak przejście z wersji analogowej na cyfrową. Wysokie są też kwalifikacje kadry. Pracuje tu 13 lekarzy i asystentów, 20 rezydentów, 20 techników. Wszyscy bardzo zaangażowani w działalność. Przez dwa lata trwania modernizacji Zakład działał bez żadnej przerwy.


Anna Kłos