fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pracodawcy Pomorza w Elbląskim Parku Technologicznym

Pracodawcy Pomorza oraz Oddział Pracodawców Pomorza w Elblągu, przy współudziale Konfederacji Lewiatan i Urzędu Miasta Elbląga, zorganizował we wrześniu 2023, w Elbląskim Parku Technologicznym, konferencję na temat aktualnych wyzwań gospodarczych dla Elbląga i kraju.

Rządzie, przekop Przekop do końca

Konferencję otworzyli; Witold Wróblewski, prezydent Elbląga i Tomasz Limon – prezes „Pracodawców Pomorza”. Wypowiedź tego pierwszego szybko zogniskowała się na aktualnie najważniejszej dla tego miasta sprawie, dostępu do jego portu w efekcie przekopania Mierzei Wiślanej, czyli faktu, że rząd nie chce pogłębić ostatnich ok. 900 metrów toru wodnego na rzece Elbląg, który jest własnością Skarbu Państwa. To inwestycja niezbędna, aby do elbląskiego portu mogły wpływać większe jednostki i aby wykorzystać szanse, jakie daje Przekop Mierzei Wiślanej i bezpośredni dostęp do morza. Rząd dziś chce dokapitalizować miejską spółkę – Zarząd Portu Morskiego kwotą do 100 mln zł, przeznaczyć te pieniądze na realizację swojego zadania, w zamian za przekazanie większościowego pakietu udziałów w spółce. W ten sposób władze w Warszawie chciałyby przejąć port, który obecnie jest własnością samorządu.

Pogłębienie toru wodnego na całym odcinku rzeki jest zadaniem Rządu uważa Prezydent, bowiem tor jest jego własnością. Ponadto nawet gdyby chciał i znalazł w budżecie miejskim potrzebne na tę inwestycję pieniądze, nie mógłby zadecydować o jej wykonaniu, ponieważ jest to zadanie Rządu i Prezydent Miasta – bez względu kto by nim nie był, nie może wydać na to zadanie środków z miejskiego budżetu. Będzie to złamaniem prawa i dyscypliny finansów publicznych, za co grożą konsekwencje prawne. Należy dodać – uzupełnił Prezydent, że żaden inny samorząd nie musi przeznaczać swoich pieniędzy na pogłębienie toru wodnego należącego do Skarbu Państwa. Dotyczy to np. Gminy Elbląg, Tolkmicka, Powiatu Elbląskiego, na terenie których pogłębiany jest tor wodny. Taka sama sytuacja jest również w Szczecinie, czy Świnoujściu, gdzie prezydenci również nie muszą na pogłębienie toru wodnego przeznaczać środków z budżetu miasta.

Jesteśmy po to, aby walczyć o gospodarkę

Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan omówił „Aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki”

Na wstępie nawiązał do uwarunkowań globalnych. Po perturbacjach wywołanych koronawirusem, gdy wydawało się, że gospodarka zaczęła łapać oddech, na horyzoncie pojawiło się widmo nadmiernej inflacji, które szybko się zmaterializowało w skali większej, niż pierwotnie przypuszczali ekonomiści. Przyczyniła się do tego decyzja Putina o rozpętaniu wojny z Ukrainą, która wywołała także spore problemy m.in. na rynku surowcowym. W efekcie światowe gospodarki, w tym polska, zaczęły w 2022 r. mocno hamować, a niektóre – zmierzać wprost ku recesji. Tymczasem pracownicy, widząc, że realnie ich wynagrodzenia , zamiast rosnąc – maleją, zaczęli coraz bardziej ochoczo dopominać się podwyżek wynagrodzeń, które zrekompensowałyby wzrost cen. W tej sytuacji niesłychanie ważne są konsekwencje październikowych wyborów. Przez 30 lat (transformacji) stawaliśmy się krajem nowoczesnym i europejskim. Czy miałoby się to skończyć po tej dacie? Już tzw. Polski Ład wprowadził nieprzewidywalność przyszłości przedsiębiorstw i zamieszanie przez brak stabilności prawa. Część wprowadzanych pomysłów udało się zablokować w wyniku protestów środowisk gospodarczych, ale prace nad zmianą w ordynacji podatkowej, które miały być zarzucone przez rząd, mogą zostać wznowione po wygranych wyborach przez PiS. Zmiany miałyby dotyczyć m.in. wydłużenia okresu przedawnienia danin czy unieważnienia interpretacji podatkowych wydanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, właścicieli firm szczególnie może zaboleć wydłużenie okresu przedawnienia danin. Większego wsparcia potrzebują szczególnie firmy małe i średnie, które obecnie najczęściej padają ofiarą nieprzemyślanych działań urzędów centralnych.  Maciej Witucki apelował o większą solidarność i współpracę przedsiębiorców, organizowanie tzw. sieci wsparcia, co mogłoby być najlepszą formą walki o stan polskiej gospodarki.

Arkadiusz Kosecki, dyrektor EPT, w obiekcie którego odbyła się konferencja, wygłosił prelekcję na temat – Znaczenia samorządów lokalnych w pobudzaniu przedsiębiorczości.

Podkreślił dominujące znaczenie Inkubatora Przedsiębiorczości, działającego w EPT,  który został stworzony, aby wspierać młodych przedsiębiorców i ułatwić im start w biznesie. To oferta dla każdego, kto ma pomysł na biznes i chce w niedalekiej przyszłości założyć własną firmę lub jest początkującym przedsiębiorcą. Nowoczesna infrastruktura, klimatyzowane biura, czy laboratoria wyposażone w specjalistyczny sprzęt badawczy umożliwią realizację każdego projektu biznesowego czy naukowego. Korzystać mogą z tego wszyscy przedsiębiorcy – nie tylko początkujący. Te laboratoria to:  Centrum Jakości Środowiska,  Centrum Metaloznawstwa, Centrum Transferu Technologii Informatycznych, Centrum Technologii Drewna i Mebli oraz Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych, które wykonuje m. inn. badania: wody powierzchniowej, wody przeznaczonej do spożycia, żywności, suplementów diety, ścieków, wód opadowych, gleby, osadów ściekowych odpadów.

Był historyczny intensywny rozwój portu, jest wegetacja

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Elbląg, przybliżył rolę portu elbląskiego w rozwoju regionu w przeszłości i patową sytuację obecną. Od początku lat dwutysięcznych, władze portu, przy wsparciu miasta, przeprowadziły szereg ważnych inwestycji, które obecnie nie są wykorzystywane: terminal pasażerski – nieczynny, terminal towarowy – niegdyś odnotowujący 2 mln ton towarów rocznie, czyli 200 ciężarówek dziennie, teraz o ruchu raczej symbolicznym. Przyczyniło się do tego również wstrzymanie współpracy z Obwodem Królewieckim. Ogólnie rzecz biorąc, widać wyraźnie oczekiwanie środowisk gospodarczych i samorządowych, na zmiany, które związane będą z zakończeniem budowy pełnego dostępu do portu i odblokowaniem dojścia do Bałtyku.  Dyr. A. Zgliński wymienił też konieczne dla portu inwestycje: budowę obrotnicy (z umocnieniem nabrzeży), przedłużenie terminala składowo-przeładunkowego o 150 metrów, nowy terminal uniwersalny z dostępem do bocznicy kolejowej, adaptację i zagospodarowanie terenu Grupy Żywiec (toczą się rozmowy na temat kupna tego terenu przez samorząd).

Debata

W drugiej części konferencji,  podczas debaty moderowanej przez wiceprezeskę Pracodawców Pomorza, Beatę Koniarską, dyskutowali:

  • Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, na temat jak realnie mógłby oddziaływać Przekop Mierzei na pobudzanie aktywności gospodarczej miasta i regionu,
  • Tomasz Limon, prezes Zarządu Pracodawców Pomorza rozważał zagadnienie czy Elbląg jest potencjalnie dobrym miejscem do inwestowania dla przedsiębiorców z Trójmiasta i jego okolic?
  • Florian Romanowski, prezes Zarządu firmy OPEGIEKA Sp. z o.o. zastanawiał się co radzić młodym przedsiębiorcom, jaka może być ich konkurencyjność na rynkach – regionalnym i ponadregionalnym?
  • Ewelina Strawa, właścicielka marki szkoleniowej Brain Point i Fundatorka HeyDayFoundation przewidywała jaki może być wpływ pracy zdalnej i digitalizacji procesów na rozwój gospodarczy firm.

Sumując, należy podkreślić zarówno właściwy, oczekiwany przez tamtejsze środowisko, dobór tematów, jak wysoki poziom merytoryczny wystąpień. Gratulacje należą się organizatorom, w tym przewodniczącemu Oddziału Pracodawców Pomorza w Elblągu Piotrowi Żabińskiemu.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Od lewej w I rzędzie:Grzegorz Brzozowski – wiceprzewodniczący Oddziału PP w Elblągu, właściciel Flipinvest, Piotr Żabiński – przew. Oddziału PP w Elblągu, Ewelina Strawa – właścicielka Braint Point, Florian Romanowski – prezes OPEGIEKA, Arkadiusz Zgliński – dyr Portu Elbląg, Tomasz Limon – prezes Pracodawców Pomorza

Od lewej: Leszek Czubała – czł. Zarządu EPT, Tomasz Limon – prezes Pracodawców Pomorza, Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan, Beata Koniarska – wiceprezes Pracodawców Pomorza, Arkadiusz Kosecki – dyr EPT

Uczestnicy konferencji