fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Wybory 2023 – relacja z debaty + wideo

 

W dniu 6 października br. w Wyższej Szkole Administracji i Biznes Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni odbyła się debata kandydatów na posłów z okręgu gdyńsko-słupskiego. Debatę poprowadził gdański politolog dr Jarosław Och – pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Najpierw przeprowadził głosowanie miejsc, które mieli zająć kandydaci. Jego wynik był następujący:

 

Licząc od lewej: 1. Bartosz Szmajchel – nr 2 – Koalicyjny KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL 2. Tadeusz Aziewicz – nr 6 – KW Koalicja Obywatelska 3. Szymon Gajda – nr 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość 4. Krzysztof Szymański – nr 5 – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 5. Oskar Kida – nr 1 – KW Bezpartyjni Samorządowcy 6. Marek Rutka – lista nr 3 – KW Nowa Lewica

 

 

Przedyskutowano szereg kwestii, w tym:

Pomysły na reformę edukacji, szczególnie kształcenia zawodowego:

  • Szmajchel: Należy stworzyć program edukacyjny ponad podziałami politycznymi. Nie zaśmiecać go rzeczami nieistotnymi. Uwzględniać w kształceniu zawodowym nowe technologie. Podnieść uposażenie nauczycieli, szczególnie zawodowców.
  • Aziewicz: Przeprowadzić badania rynku pracy. System przekazywania subwencji powinien być zgodny z potrzebami. Uwzględnić preferencje młodych i zapotrzebowanie na określone miejsca pracy.
  • Gajda: Edukacja blisko wskazań przedsiębiorców. Stabilność ich sytuacji.
  • Szymański: Decentralizacja systemu edukacji. Umożliwienie współpracy z biznesem.
  • Kida: Szkolnictwo w gestii samorządów. Więcej placówek prywatnych. Edukacyjny bonus promujący najlepszych nauczycieli.
  • Rutka: Dla zatrzymania kadry nauczającej konieczna podwyżka uposażeń o 20%. Bardziej przyszłościowe programy, ograniczenie ilości przekazywanych informacji, zwrócenie uwagi na kryzys psychiczny uczniów.

Czy elektrownia jądrowa to szansa dla polskich firm? Jak spowodować  ich większy udział w tej inwestycji?

  • Aziewicz: Wątpliwe czy ona w ogóle powstanie. Jeśli już, to nie mamy technologii, więc kupimy ją z zewnątrz. Nasze firmy ew. mogą być zatrudnione przy infrastrukturze towarzyszącej. Ciekawszym dla nich segmentem jest energetyka wiatrowa.
  • Gajda: Po wygranych wyborach jesteśmy (jako PiS) gwarantem realizacji tej inwestycji. Jest ona szansą dla naszych przedsiębiorstw, są wśród nich dobrze radzące sobie z wysoko technologicznymi działaniami. Przykładem firma z Małkowa.
  • Szymański: Jądrówka i budowa promów to szanse dla Pomorza. Ale harmonogram działań rządu nie może być tworzony przez wydarzenia polityczne. Nie mamy kompetentnych ludzi? Faktem jest, że liczba inżynierów w Polsce maleje, ponieważ przenoszą się pracować za granicę.
  • Kida: Jedną z przyczyn małej ilości wysoko technologicznych polskich firm jest polityka Narodowego Funduszu Badań i Rozwoju, który potrafi odrzucić pomysły (szczególnie startupów) jako zbyt innowacyjne. Utrudnia też życie zbyt rozbudowana biurokracja.
  • Rutka: Jeśli głównym wykonawcą jądrówki ma być zagraniczna firma, nasze mogą być tylko podwykonawcami (jeśli zostaną przez nią wybrani).

Terminy rozpraw sądowych w sprawach gospodarczych

  • Gajda: Jako b. radca prawny powiem, że sytuacja jest tragiczna dla biznesu. Aby wymiar sprawiedliwości odczuł różnicę między sędziami sprawnymi i mało sprawnymi muszą być zastosowane konsekwencje finansowe.
  • Szymański: Najgorsze co może być, to polityczna odpowiedzialność sędziów. Przedłużanie się procedur sądowych ma też za przyczynę rozdętą biurokrację, aby sobie z nią poradzić, potrzebne jest zatrudnienie asystentów sędziów, którzy by ich odciążyli od spraw prostych i biurokratycznych.
  • Kida: Należy ograniczyć papierologię w sądach na rzecz cyfryzacji. Zlikwidować nadmiar przepisów.
  • Aziewicz: Najważniejsze jest przywrócenie praworządności, czyli niezawisłości sądów i oderwanie ich od wpływów politycznych.

Niskie bezrobocie w Polsce to pozytyw, ale grozi kryzysem na rynku pracy w przyszłości, szczególnie wobec zapaści demograficznej. Jakie działania należy podjąć?

  • Szymański: Podwyższać efektywność pracy poprzez automatyzację, robotyzację, zastosowanie sztucznej inteligencji. Sprowadzanie pracowników z zagranicy może być korzystne, jeśli nie jest bezkrytycznym otwieraniem się na migracje.
  • Kida: Bezrobocie na niektórych terenach Pomorza jest jednak spore, zaradzić temu mogłyby takie ułatwienia jak bezpłatna komunikacja miejska i regionalna, zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy, co wymaga zwiększenia liczby żłobków i przedszkoli.
  • Aziewicz: Potrzebujemy emigrantów, nawet St. Zjednoczone mocno w przeszłości skorzystały na tym w pionie gospodarki wysoko branżowej.
  • Gajda: Tzw. turystyka zarobkowa to pozytywne zjawisko. Aby zatrzymać pracowników w Polsce, trzeba zadbać o poziom wynagrodzeń.

Dyskutowano także na temat warunków, których spełnienie potrzebne  jest dla dalszego rozwoju portów, głównie poprawy dostępności od strony lądu, przede wszystkim zrealizowania tzw. Drogi Czerwonej do Portu Gdynia, oraz ustawy metropolitalnej. W tej ostatniej kwestii opinie w większości były za jej uchwaleniem.

 

Podsumowanie: 

Celem debaty było przybliżenie przedsiębiorcom i pracodawcom wyborczych programów gospodarczych poszczególnych (zarejestrowanych) ogólnopolskich komitetów wyborczych. Nasze środowisko reprezentowane przez organizacje gospodarcze oczekuje od kandydatów do parlamentu przedstawienia koncepcji regionu z uwzględnieniem wyzwań gospodarczych oraz podjęcia działań na arenie ogólnopolskiej celem zapewnienia rozwoju gospodarczego Pomorza oraz stworzenia warunków dla dynamiczniejszego rozwoju przedsiębiorców i przedsiębiorczości w Polsce.


Anna Kłos