fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Kobiety atakują branżę morską

W poniedziałek 27 listopada br. w Inkubatorze Starter w Gdańsku odbyło się spotkanie otwierające Projekt Women Can Sea, czyli Kobiety na Morzu. Wspierający przedsiębiorczość i aktywizację kobiet w branży morskiej projekt realizuje Inkubator Starter i Stowarzyszenie Kobiet w Branży Morskiej INSPIRA.  

JAK POWSTAŁA INSPIRA

Zaczęło się od wspólnego świętowania w dniu 17 maja 2023 roku Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej. Grupa uczestniczek tych obchodów spotkała się 26 czerwca br., aby stworzyć Klub Kobiet Branży Morskiej. Kolejnym krokiem było 2. listopada br. zebranie założycielskie Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA. Jego przewodniczącą została Izabela Klonowska-Hincka.  Ona też prowadziła ewent w Inkubatorze STARTER

Do udziału w projekcie Women Can Sea zaprosiła:

  • przedstawicielki przedsiębiorstw działających w szeroko pojętej branży morskiej, zarówno na wodzie jak i na lądzie,
  • studentki kierunków morskich,
  • kobiety związane z branżą morską, uczące się, bądź zainteresowane tematyką morską.

Ponieważ kiedy równość i różnorodność w świecie biznesu jest tak istotna, warto zwrócić uwagę na niezwykłe kobiety, które doskonale odnajdują swoje miejsce w tradycyjnie męskiej branży morskiej. Ich determinacja, pasja i profesjonalizm stanowią inspirację dla innych, wytyczając szlaki ku równości na otwartych wodach

 

Mity i bariery

Izabela Klonowska-Hincka przedstawiła zagadnienie: „Rola i miejsce kobiet w dynamicznej gospodarce morskiej”

Jest ona absolwentką Filologii Angielskiej i Nauk Społecznych, z certyfikatem IPMA-D i audytora ISO 9001, z 20-letnim doświadczeniem w branży morskiej, szczególnie w sektorze shippingu, stoczni oraz morskiej energetyki wiatrowej. To prezeska Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA, redaktorka Informatora Edu Offshore Wind i Przewodnika MEW dla Doradców Zawodowych a także promotorka Maritime English i uczestniczka programu „Kobiety też Budują Statki”.

Wyliczyła i „rozbroiła” mity dotyczące społecznej niechęci dotyczącej pracy kobiet w branży morskiej, mianowicie: kobiety mają trudności w uzyskaniu awansu, nie są chętne do pracy w tej branży, jest ona zarezerwowana dla mężczyzn, kobiety nie są wystarczająco silne fizycznie, niekorzystne dla nich są długie okresy rozłąki z rodziną.

Z tymi utrudnieniami we współczesnej rzeczywistości można sobie jednak poradzić. Świadczą o tym też dane statystyczne. Na świecie pracuje 1,2 mln marynarzy, z tego kobiety to 2% pracujących na morzu i ok. 20% na lądzie, ale od 2015 roku udział kobiet wzrósł o 45%. W Polsce w 2020 roku kobiet w branży morskiej było 10%, najwięcej w administracji i biurach projektowych, najmniej na statkach. Dużo jest zatem do zrobienia.

 

Na podstawie własnych doświadczeń

Katarzyna Romantowska-Jaskólska przedstawiła referat pt. “Inżynierki i techniczki: kobiece perspektywy w świecie technicznym”. Katarzyna Romantowska-Jaskólska to doświadczona specjalistka branży stoczniowej z ponad 30-letnim doświadczeniem. Absolwentka Technikum Budowy Okrętów Conradinum oraz magister inżynier okrętowiec po Politechnice Gdańskiej. Od ponad 8 lat pełni funkcję dyrektora zarządzającego w Damen Engineering Gdańsk, specjalizującego się w projektach statków dla Grupy Damen. Jest zwolenniczką holistycznego podejścia do biznesu stoczniowego i wprowadza nowoczesne metody zarządzania, dbając o efektywność procesów operacyjnych. Ale jej droga do zdobycia „morskiego” zawodu nie była łatwa. Pierwsza bariera to opór rodziny i najbliższego środowiska przy wyborze szkoły (to nie jest zawód dla kobiet), pobyt w technikum, gdzie została przeniesiona do innej klasy, bo tam była by trzecią uczennicą , a nie jedynaczką w klasie męskiej, nie korzystny często odbiór przez środowisko pracownicze i części zwierzchników.

 

Na morzu też da się pracować

Uczestniczki programu z dużym zainteresowaniem oczekiwały relacji kobiety, która jednak pracuje na morzu, a nie w administracji czy biurze projektowym. Odpowiadając na to społeczne oczekiwanie, Agnieszka Bujwid przedstawiła relację: “Statki, morze i kobiety – praca na morzu z kobiecej perspektywy”. Agnieszka Bujwid to absolwentka nawigacji na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, która zyskała doświadczenie stoczniowe już podczas studiów. Obecnie jest starszym oficerem pokładowym na kontenerowcach napędzanych LNG. Planuje wykorzystać praktyczną wiedzę w inspekcjach klasowych i wdrażaniu innowacji w bezpieczeństwie i ochronie środowiska.

 

Branża offshore – również dla kobiet

Przekonywała o tym Marta Forreiter-Weiner poprzez referat „Wyzwania kobiece w świecie offshore”. Z branżą offshore ( morską) związana jest od ponad 10 lat. Aktualnie objęła stanowisko dyrektora ds. marketingu i PR w MJM Holdings składającej się z 5 spółek mi.in: Attis Broker, MJM Brokers, SmarttRe. Wcześniej, pracując w firmach związanych z szeroko rozumianą branżą offshore, pełniła funkcje dyrektora Vessel &Crew Departament oraz CMO i tym samym była odpowiedzialna za jednostki oraz zasoby ludzkie w projektach badań środowiskowych na morzu a także za pełną komunikacje korporacyjną i marketingową.

Trzeba przyznać, że program spotkania INSPIRY został ułożony wyczerpująco i logicznie, tak, aby przekazać uczestniczkom (i uczestnikom), wiedzę o rozmaitych aspektach pracy kobiet w branży morskiej, nie pomijając barier i utrudnień na które mogą one natrafić. Niemniej były też pokazane metody i sposoby , które pomagają wybrany zawód zdobyć i w nim wytrwać.

 

 Wśród uczestniczek i uczestników (bo panów nie zabrakło), znalazły się reprezentantki i reprezentanci takich firm jak np.: StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o, Attis Broker, Rumia Invest Park, DNV, Baltic Diving Solutions Sp. z o.o., BOTA TECHNIK, MAG Offshore, Morska Agencja Gdynia Sp z o.o., MEWO S.A., PROJMORS – Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. , Hays, Damen, GospodarkaMorska.pl, Pracodawcy Pomorza oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku i Morskiej Straży Granicznej.

 

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Izabela Klonowska-Hincka

Katarzyna Romantowska-Jaskólska

Uczestniczki spotkania

Uczestniczki spotkania